MÓKUSVAKÍTÁS A KÖBÖN
Imádom a svájcibicskát! Van benne dugóhúzó, körömolló, kis kényszercsavarhúzó, minifogó, az újabbakban egy halvány fényű kis zseblámpa is, és ki tudja még, mi minden. Csakhogy ha piknikezni megyek tavasszal, bizony kínlódom, amikor egy szelet kenyeret vagy egy szelet sajtot akarok vágni a menő, nem két fillérbe kerülő zsebkésemmel, vagy ne adj’ isten szerelni kell valami apróságot, esetleg körmöt kell vágni vele.
Nem véletlen, hogy a kütyüvilágban külön jelzővé, fogalommá vált a „svájcibicska” elektronikai eszköz. Az olyan, jobbára értelmetlen, később zsákutcának vagy csak kis réteg szórakozásának bizonyuló szerkezeteket hívják így, amelyek látszólag azt ígérik, hogy mindenre jók, ám valójában semmire sem lehet igazán használni őket.
FOGYASSZ ÉS FOGYASSZ!
Ez a sokmondatos bevezető azért releváns ma, jobban is, mint eddig, mert a hónap végén esedékes barcelonai Mobile World Congress (MWC) világkiállításon pár napra újra a mobiltelefonok kerülnek a globális médiafigyelem középpontjába. A gyártók fejlesztői és marketingesei pedig láthatóan évről évre azon izzadnak (egyre inkább), hogy mi a búbánat lehetne az a friss fejlesztés, amellyel emberek tömegeit tudnák végre újra rávenni arra: váltsanak minél gyakrabban mobiltelefont. Akkor is, ha a régi még bőven jó, remekül elműködik – legfeljebb nem eléggé divatos.
Az új marketinges csodafegyver pedig nem is lett más, mint egy semmire sem jó, de nagyon látványos és nagyon sokat ígérő „svájcibicska”: az összecsukható-szétnyitható képernyőjű telefon. Hogy mi az indok? Az, hogy a mai, vágódeszka nagyságú mobilok képernyőjének a mérete elérte a maximumot, nem növelhető tovább. Csak úgy, ha magát a kijelzőt félbehajtva telefonként, szétnyitva pedig tabletként használhatjuk a ketyerénket.
MILLIÓK KEDVENCE?
A látvánnyal nincsen gond, hiszen nem szoktuk meg, hogy az LCD-kijelzők csak úgy „hajladoznak” – különleges hatás kelthető így, ezzel a trükkel fel lehet vágni az erre fogékony ismerősök előtt. S nyilván a brosúrákban, a prospektusok fotóin és a weben, sőt még a terméktesztekben is jól mutat az összehajtogatás.
Ez a készülék tehát arra nagyon is alkalmas, hogy felkeltse az emberekben a vágyat, a vásárlási szándékot: „Hűha, nekem is kell ilyen…” Így hát hiába is magyarázzuk, hogy semmire sem jók, valószínűleg mégis emberek milliói vásárolják majd nagy megelégedéssel az összehajtható mobilokat. Annak ellenére, vagy annál is inkább, mivel az áruk csillagászati lesz. Félmillió alatt egy darabig nem kapható majd ilyen, tehát a státusszimbólumok státusszimbóluma lehet az a néhány modell, amely megteremti ezt a telefonkategóriát.
ŐK HAJTOGATJÁK MAJD
Akkor most nézzük a várva várt modelleket! Az igazán szomorú konklúzió újbóli levonását – néhány további érvvel – hagyjuk a legvégére. Az első gyártó a Samsung volt, amelyik kiszivárogtatta: ilyen összehajtható típuson dolgozik. Erről már láttunk is képeket, sőt, mostanra neve is van a „gyermeknek”. Feltehetően Samsung Galaxy X néven fog debütálni a csodatelefon, méghozzá nagy valószínűséggel épp az emlegetett barcelonai esemény, az MWC 2019 során. Hogy csak egy gyártásérett prototípus, avagy maga a kész, akár már tavasszal boltokba kerülő modell érkezik-e, még nem bizonyos. Az interneten terjedő pletykák többsége szerint február 25-én, az MWC nyitónapján vagy pár napra rá mutathatják be a Galaxy X-et.
Annyi bizonyos csak, hogy a készülék az eddigi legdrágább mobil lesz. Egyesek szerint kétezer euró körüli is lehet majd a listaára, ami itthon úgy hétszázezer forint kezdőárat jelenthet. Ezzel pedig túltehet az Apple X legdrágább modelljén is, amely nem kevesebb mint 540 ezer forintos listaáron kapható jelenleg. Bár aki kicsit jobban körülnéz, már „potom” 380 ezerért hazaviheti az 512 gigabyte-os tárhelyű csúcsmodellt.
ÁZSIAI HAJLÍTGATÓSOK
Az ismertebb netes források értesülései szerint a kínai csúcsgyártók sem akarnak lemaradni a – még igazán el sem indult – versenyben. Így az sem teljesen kizárt, hogy a kínai Apple-ként emlegetett Xiaomi lesz az első, amely ténylegesen piacra is hoz ilyen hajlítható képernyős készüléket.
Pedig a dél-koreai Samsung az elő-elő-prototípust már 2011-ben bemutatta. Mindenesetre nagy leégés lenne a világ vezető telefongyártójának az, ha a kínaiak megelőznék őket éppen itt, a finisben. Ám ez nincs kizárva, hiszen a Samsung a január eleji, Las Vegas-i Consumer Electronics Show alkalmával még csak zárt ajtók mögött mutogatta a készülék prototípusát. Pontosabban a cég egyik vezetőjének a kezében láthatta a közönség, de a szaksajtónak nem adták még oda tesztelésre.
KIK VERSENYEZNEK MÉG?
Az egykor amerikai Motorola (2014 ősze óta a kínai Lenovo márkája) is ilyen összehajtható telefont tervez, a mobilpiacon legendás Razr nevet újjáélesztve. Ez szintén egy kihajtható kis készülék volt, de természetesen a képernyője nem volt hajlítható, a kütyü alsó részén voltak a gombok.
A fentiek mellett a hajlítható kijelzőjének a prototípusát már jó ideje mutogató LG-t tartják még esélyesnek ilyen telefon megalkotására, ám esetében még kevés konkrétumot tudni, legfeljebb azt, hogy nem lesz az elsők közt. Legkorábban ez év végi bejelentésről, esetleg forgalomba kerülésről szólnak a hírek.
KÍNAI HELYZETKÉP
Az egyik leginnovatívabb telefongyártó, a teljes előlapot betakaró képernyőjű mobilt elsőként a piacra dobó Xiaomi is az élbolyban lehet tehát. Annál is inkább, mert Lin Pin (Lin Bin), a cég elnöke tavaly mutatott be egy kétoldalt lehajthatós modellt. Ez bevallottan csak egy első prototípus, de a kínaiak olyan villámgyorsak, hogy az sem lenne meglepő, ha már a nyáron kijönnének akár egy kereskedelmi forgalomban kapható, első szériás, limitált modellel.
Bár az amerikai vádak és a kanadai letartóztatás miatt a Huawei épp nem kedvence a modern nyugati világnak, azért az tény, hogy szintén felvette a kesztyűt a hajtogatható telefonok frontján. Ez év vége felé így ők is bedobhatják a nagy követ az amúgy is hullámzó vízbe.
E hó végén annyiban okosabbak leszünk, hogy ha bármelyik gyártó előhúz a zsebéből egy még az idén piacképessé váló modellt, akkor a többiek is felgyorsítják a fejlesztéseiket. Ha azonban jön is egy ilyen ketyere, számíthatunk az elképesztő árakra és a „svájcibicska” megoldásra. Azaz látványos, de a való életben aligha könnyen használható megközelítésre. Mert amit most látni a prototípusokból a neten, abból az derül ki: ha összehajtjuk őket, akkor egy a mai sztenderdek szerint kis képernyős gépet kapunk, ha pedig kinyitjuk, akkor egy kis méretű tabletet. Ez tehát azt jelenti, hogy ugyan két készülékünk lesz egyben, de az eszköz telefonnak túl kicsi és túl vaskos, míg tabletnek szintén túl kicsi, ám a nyitózsanér és a hajlítható képernyő miatt kifejezetten sérülékeny is lesz. Szóval a kütyüőrülteken kívül mindenki másnak azt lehet javasolni, hogy a méregdrága „svájcibicska” helyett inkább vegyen egy csúcstelefont és egy csúcstabletet, s hordjon továbbra is két eszközt magával…
Borítófotó: Az egyik hajlítható kijelző prototípusa. Látványos, de nem sok mindenre jó