Hamis vagy jogtiszta?

Skynet
A múlt év végével járt le egy fontos lehetőség határideje azoknak, akik ingyenesen akartak a régebbi Windows 7-es, 8-as rendszerről 10-esre frissíteni. A 10-es jól sikerült, de a program állítólag széles körben gyűjti a felhasználói adatokat. Közben a Microsoft Amerikában nemrég pert indított egy olyan IP-cím gazdája ellen, amelyről hamis szoftvertelepítő kulcsokhoz lehetett jutni.

A világon sok helyütt nagy a nem jogtiszta szoftvereket használók aránya, s ezalól a magyar lakossági és kisvállalati piac sem kivétel. Sajnos nálunk, ahogyan a letöltögetés, úgy az innen-onnan letöltött hamis programok használata is igen elterjedt. Dacára annak, hogy egyre több laptop előre telepített, azaz jogtiszta rendszerrel vásárolható meg. Ám a 10-20 ezer forintos árelőnyük miatt a Windows nélkül kínált új számítógépek is igen kelendőek. Ezekre a legritkább esetben kerül fel jogtiszta szoftver.

Mindebből következően széles körben élt nálunk az a tévhit is, hogy az ingyenes Windows 10-esre való frissítéssel a kalóz Visták, 7-esek és 8-asok valahogyan „kifehérednek”. Ez azonban nem igaz; csak abban az esetben maradt jogtiszta az új Windows 10, ha a gépen a régi program is legálisan volt fenn, mert például eleve így vették meg egykor, vagy később, külön került rá a megvásárolt rendszer. (Azt is kevesen tudják, hogy a hologramos matrica sem elegendő, ha a NAV vagy a szoftverrendőrség ellenőriz. A számlát is be kell mutatni, hogy megvettük a munkánkhoz szükséges szoftvereket.)

Persze az amerikai cég küzdelme jogos ugyan, de mégis kétarcú: ha túlzottan erélyesen lépnének fel a kalózkodás ellen, akkor az emberek tömegesen kezdenének alternatívákat keresni, így piacot veszítenének! Ahogyan ez az irodai programok terén többé-kevésbé be is következett. Egy vállalatnál vagy egy tudatosabb háztartásban egyre gyakrabban töltenek le ingyenes szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt, vagy éppen használják a Google (esetleg a Microsoft) online programjait, melyek szintén költségmentesek. Igaz, ez utóbbiaknál az adatainkkal, levelezési titkainkkal vagy a megjelenő reklámokra kattintással „fizetünk” – de ez már egy másik írás témája lehet. Ez a cikk is legális, de ingyenes szövegszerkesztővel készül, amely néhány kattintással került fel a gépre, és az sem telt hetekbe, hogy a menüjét megszokjam.

Visszatérve a Windows 10-esre, a program talán azért is volt díjtalan, mert minden korábbinál több kiskapu nyílt meg vele arra, hogy böngészésünket, fájljainkat stb. alaposan átfésülje azért, hogy azután a hirdetőknek adatokat szolgáltasson rólunk, amelyek révén azok épp „tudják”, mit szeretnénk vásárolni. A korábbi nagy tiltakozási hullám miatt a Microsoft sokat enyhített ezen a gyakorlaton, ám százból jó, ha pár ember veszi a fáradságot, hogy kezelje ezeket az adatvédelmi problémákat. Pontosabban letöltsön olyan alkalmazásokat – ki tudja, honnan –, amelyek képesek kikapcsolni ezeket a sokat vitatott kémfunkciókat (néhány ilyen programról lásd táblázatunkat).

Fontos momentum, hogy „bekeményít” a kalózokkal szemben a redmondi cég: perbe fogtak egy IP-címet (mert Amerikában ilyet is lehet, pontosabban egy mögötte álló személyt vagy szervezetet), amellyel jogellenesen, a licenc megvásárlása nélkül lehet aktiválni Windows- és Office-példányokat, illetve más Microsoft-termékeket. Ez a 73.21.204.220 számú cím egy New Jersey állambeli Comcast-irodához köthető, de az ügy jellege miatt egyelőre kérdéses, kit is perelnek pontosan, mert itt bizonyítani kell, hogy az adott címen ki az a személy, aki a tiltott tevékenységet végzi. Érdekes, hogy közel két éve a redmondi óriás indított egy hasonló eljárást. Akkor valakik leárazott számítógépekre telepítettek lopott szoftvereket, s ezernél is több szoftverkópiát akartak aktiválni.

 

NÉHÁNY, A WINDOWS 10-ES LESKELŐDÉSÉT MEGAKADÁLYOZNI HIVATOTT PROGRAM

Destroy Windows 10 Spying
DisableWinTracking
DoNotSpy10
Windows 10 Privacy and S**t
Windows 10 Privacy Fixer
W10 Privacy

Megjegyzés: Arra nincs igazi garancia, hogy e kis programocskák maguk nem fognak esetleg „elemelni” tőlünk hasonló adatokat.

 

VÉSZFRISSÍTÉS KELLETT A WINDOWSHOZ

Igen súlyos, nagyon veszélyes processzorhibát találtak, melynek révén jelszavak és titkos információk kerülhetnek napvilágra – főként asztali számítógépekről és laptopokról. A minap a Microsoft gyors vészfrissítést készített, amely automatikusan feltelepül a Windowsokra, s javítja a Meltdownnak keresztelt hardveres bajt. Döbbenetes, hogy nem egy friss problémáról van szó: az 1995-től napjainkig gyártott Intel processzorok szinte mindegyikét érinti a különös hiba, melyet adatlopásra is lehet használni. Szerencse, hogy szoftveresen „gyógyítható” gondról van szó. (Nehezebben javítható viszont az e sérülékenységgel együtt fellelt, Spectre névre keresztelt probléma.) A kérdés már csak az, hogy az ilyen és ehhez hasonló hibák, a milliónyi vírusos gép (és persze az emberi óvatlanság, hiszékenység) révén mennyi mindent loptak el eddig, s hány olyan adat kering az adat-feketepiacon, amely egyszer „felhasználható ellenünk”. 

Borítófotó: Kerékcsere egy Microsoft szponzorálta autón a NASCAR versenyen. Ráférne egy alapos javítás a Windows 10-es program felhasználók után leskelődő funkcióira isBorítófotó: Kerékcsere egy Microsoft szponzorálta autón a NASCAR versenyen. Ráférne egy alapos javítás a Windows 10-es program felhasználók után leskelődő funkcióira is

Ezek is érdekelhetnek

További híreink