ELJÖN HOZZÁNK AZ APPLE PAY
A tengerentúlon, Angliában és más fejlett piacokon sem terjed gyorsan a kártyás helyett a mobiltelefonos fizetés, de az Apple Amerikában tavaly már negyvenmillió, globálisan pedig mintegy negyedmilliárd Apple Pay-használót tudhatott a magáénak.
Itthon viszont pár tízezer főnél többet eddig nem nagyon értek el azok a kezdeményezések, melyek révén az ember egyszerűen „költöztetheti bele” a bankkártyáját a mobiltelefonjába. Például azért, hogy többé ne nagyon hagyhassa azt otthon. Ma már azért a döntő többség egy-két percen belül észreveszi, ha nincs nála a telefonja; a lakáskulcsot, a bérletet vagy a bankkártyát sokkal gyakrabban hagyjuk el.
SOK LEHETŐSÉG, KEVÉS ÜGYFÉL
Bár sok lehetőség van és volt is arra, hogy a telefont „csippantós” bankkártyává varázsoljuk, még olyan óriáscégek is rámozdultak a dologra, mint például a Mastercard – a Masterpass applikáció révén –, és olyan innovatív bankok szintén élen járnak ebben, mint az OTP, az MKB vagy a kis, digitális pénzintézet, a Gránit Bank. A legutóbbi kutatási adatok szerint nálunk az aktív okostelefonozó-netező közönség 10-11 százaléka használ rendszeresen banki mobilapplikációt, ami félmillió embert jelent.
E téren most óriási változás jön itthon a felütésben már emlegetett Apple révén. A világ legnagyobb és legismertebb telefonos társasága maga hozza el ezt a „telefon és bankkártya egyben” gondolatot, pontosabban komplett megoldást a magyar piacra is a következő napokban, hetekben.
Hogy pár ezren, több tízezren, vagy akár több százezren élnek-e majd hazánkban a lehetőséggel, az nagy kérdés. Amerikában az Apple Pay 2014. őszi bevezetését követő négy év alatt a bő 120 millió iPhone-tulajdonos harminc százaléka állította be ezt az alkalmazást. Így tehát biztos, hogy a magyar okostelefonos fizetési piacot alaposan átformálja a következő hónapokban, vagy inkább a következő egy-két-három esztendőben egy ilyen erős szereplő ilyen fontos szolgáltatásának a megjelenése. Már csak azért is, mert a cég telefonjait birtokló sok százezer magyar fogyasztó ennek révén kap egy pofonegyszerű lehetőséget.
PROGNÓZISOK ITTHONRA
A hazai kutatások szerint tavaly ősszel több mint 960 ezren használtak Magyarországon iPhone-t. Ez pedig az a kör, ahol amúgy is nagyobb a „kütyütudatosság”. Igaz persze, hogy a Miner.hu becslése alapján közel kétszázezer itthon az olyan régebbi készülékek (4-es és 5-ös széria) száma, amelyek technikailag nem is teszik lehetővé az Apple Pay alkalmazását. Ugyanakkor az amerikai elterjedtséget nézve néhány év múlva, ha nem is nő érdemben a hazai iPhone-rajongók tábora, akkor is elérheti a kétszázezret az ilyen készülékekbe költöztetett virtualizált kártyák száma Magyarországon.
BONYODALMAK ÉS FÉLELMEK
Ma hozzávetőleg hatmillió okostelefont használnak hazánkban, még ha nem is neteznek rendszeresen mindegyikkel. Ez azt jelenti, hogy a gyerekeket, a 65-70 felettieket, valamint a halmozottan hátrányos helyzetű és/vagy digitálisan írástudatlan felnőtteket leszámítva lényegében minden embernek van okostelefonja. Igen, talán akad még pár tízezer butatelefon mellett kitartó, igazi lázadó, de ők megint csak a kivételt jelentik.
Ekkora aránynál miért ne lehetne egyszerűen beleköltöztetni a „virtuális plasztikot” abba az eszközbe, amely mindig kéznél van? A bankkártyákat pedig úgyis legtöbbször érintéses fizetésre használjuk.
Persze a dolog közel sem ilyen egyszerű. Miért? Mert még akad azért jó sok hely – igaz, egyre kevesebb –, ahol az érintéses fizetés nem alkalmazható. Bár a Samsung Pay megoldása ekkor is működik, csak ez nálunk ritka. De a fő visszatartó erő a megszokás és a vélt vagy valós biztonsági félelmek.
GYORS TERJESZKEDÉS
Az Apple MacRumors nevű hírszi-várogta-tó site-ja, „pletykaoldala” szerint akár napokon belül elkezdődhet a felfutás, hiszen a cupertinói székhelyű cég az idén alaposan fel akarja gyorsítani az Apple Pay bevezetését Európa-szerte, valamint a Közel- és a Távol-Keleten. Ebben az évben Ausztriában, Csehországban és április végén Izlandon indítottak, most következik Luxemburg (a BGL BNP Paribas bank révén) és Magyarország. Ám várhatóan még az idén sor kerül a szlovák, a szlovén, az észt, a görög, a román, a holland, valamint a portugáliai bevezetésre is.
Magyarországon az OTP, a CIB és egy harmadik, egyelőre nem megnevezett bank lehet az, amely először kínálja majd a megoldást. Az OTP még nem kommentálta az értesüléseket, viszont a CIB-nél közölték: az ügyfelek ez év második felében már fizethetnek az Apple Payjel.
Érdekes egyébként, hogy a bő négy és fél éve, 2014. október 20-án indított alkalmazás sokáig csak az Egyesült Államokban volt elérhető. Majdnem tíz hónap kellett ahhoz, hogy Nagy-Britanniában is bevezessék: ott 2015 nyarától van Apple Pay. A cupertinói vállalatnál annyit közöltek, hogy ez év végére már több mint negyven országban lesz elérhető a megoldás.