Eljön a totális megfigyelés kora

Skynet
A távol-keleti óriás élen jár az emberek automatizált megfigyelésében, a technológia immár az órán rosszalkodó diákok fegyelmezésében is segít. Ha valamelyik állam kontroll alatt akarja tartani az utcát, az intézményeket, akkor technológiai értelemben rövidesen ennek nem sok akadálya lesz. Ám nemcsak azonosítanak az arcfelismerő rendszerek, hanem a hangulatunkat, érzelmeinket is leolvassák!

KÍNA ELSÖPRI A MAGÁNSZFÉRÁT

Jelentem, Kínában megtörtént a „tudományos áttörés: nagyon egyszerűen, igen nagy számban lehet már megfigyelni személyeket. Arcfelismerő programok azonosíthatnak pár éven belül mindenkit, elemzik az emberek mozgását, viselkedését, érzelmeit. Ebből lehet, hogy lázadás lesz egyszer, de lehet, hogy belenyugszanak, belenyugszunk. Ki tudja…

A friss hír így hangzik: Hangcsou 11-es számú középiskolájában most tesztelnek egy az órán ülő diákok viselkedését a legapróbb mozzanatokig vizsgálni képes, „a tanárokat segítő arc- és mozgásfelismerő kamerarendszert. A kapcsolódó szoftver félpercenként pontosan kielemzi a tanulók tevékenységét: figyelnek-e, jelentkeznek-e, vagy épp a padra dőlve szunyókálnak, telefont nyomkodnak. De ez csak a dolog egyik fele. A másik – még félelmetesebb – aspektusa az okos diákfigyelőnek az, hogy a gyerekek hangulatát is analizálja. Tehát a háttérben ketyegő szoftver tudja azt, hogy valaki éppen boldog vagy szomorú, esetleg mérges, ijedt, csalódott vagy meglepett.

 

TELJES KONTROLL

Döbbenetes az is, hogy az intelligens program automatikusan kiszúrja az óra alatti bambulást. Mi több, azonnal értesítést küld a tanárnak, ha valamelyik diák hosszabb ideig nem figyel vagy furán viselkedik! A dolog még akkor is elképesztő, ha a hír szerint ez csak egy teszt, és most arra használják a rendszert, hogy az nézzék, a tanárok mennyire érdekes órákat tartanak.

Mondhatjuk: igen, utcai kamerák eddig is voltak, csakhogy ezek szinte teljes egészében a régi, rossz felbontású érzékelőket tartalmazzák, s – leszámítva a profi katonai és kémrendszereket – alkalmatlanok a minőségi arcfelismerésre.

Ám miként a mobiltelefonok vagy más fényképezésre alkalmas eszközök szenzorai egyre több millió pixelesek, úgy az arcfelismerő biztonsági kamerák is mind fejlettebbek lesznek, hiszen többnyire ugyanazokkal a csipekkel látják el ezeket.

Hiába van tehát Kínában most 170 millió önkormányzati-állami biztonsági kamera, a „nagy áttörés csak most következett be. Ugyanis a kormányzat újabb 400 millió közterületi megfigyelőeszköz üzembe állítását tervezi 2021-ig. Ezek azonban már új és újabb modellek lesznek, amelyek – bizonyos körülmények között – egyre alkalmasabbak lesznek az olyan feladatokra, mint amilyet a bevezetőben részletezett iskolai példában láttunk. Tehát: pár méterről beazonosítják az embereket, ha az arcuk egyszer valahol bekerült egy adatbázisba. Például nyilvánosan megjelölték őket a Facebookon, vagy mondjuk igazolványukhoz, útlevelükhöz az állam készített már fotót.

Szóval a név és a többi személyes adat már megvan. Ezután következik a második funkció: az érzelmek felismerése és összekötése az adott szituációval, ki hol és mikor volt mérges, szomorú satöbbi. Készen is van a recept a Nagy Testvér rendszerének a megvalósítására.

 

ALKALMAS RÁ A TECHNOLÓGIA?

Nézzük most a nagy kérdést: valóban megfelelők erre a műszaki feltételek? A rövid válasz az, hogy igen. Pontosabban tesztjelleggel már igen, nagyobb léptékben pedig majdnem. Természetesen a globális terrorelhárításban, a súlyosabb bűncselekmények üldözésekor és titkosszolgálati szinten immár hosszú évek óta kísérleteznek ezekkel az okoskamerákkal, s jó pár hír a médiához is eljutott.

Legutóbb áprilisban kavart vihart a világsajtóban, amikor Nancsangban, egy ötvenezer fős Jacky Cheung-koncerten egy körözött bűnözőt leplezett le a szoftver, annak legnagyobb meglepetésére. Tavaly egy kínai sörfesztiválon huszonöt gyanúsítottat fogtak el a beléptetőkamerák képei alapján, köztük egy olyat, akit tíz éve keresnek – ehhez annyi kellett, hogy a tíz bejárathoz összesen 18 kamerát telepítettek, így egyetlen másodperc alatt azonosították az embereket!

 

AZ IPARÁG VEZETŐJE

Mi több, Csengcsouban tesztjelleggel nagyobb vonatállomásokon a rendőrök arcfelismerővel egybeépített okos szemüvegekkel járőröznek. Ezek révén hét súlyos bűncselekménnyel gyanúsítható és huszonhat hamis igazolvánnyal utazó embert fogtak el. S ezek csak azok a hírek, amelyek eljutnak a sajtóhoz…

A legmenőbb arcfelismerő technológiai vállalat jelenleg Kínában a SenseTime. A nagyra nőtt startupba most június elején fektetett 600 millió dollárt (163 milliárd forintot) az ismert Alibaba-csoport, s ezzel a cég értéke több mint 1200 milliárd forintra nőtt. A SenseTime fő terméke a mesterséges intelligenciával segített arcfelismerés, és például Pekingben eddig kétezer gyanúsítottat sikerült azonosítani a frissen bevezetett szoftverével! Ám nem árt tudni, hogy nemcsak a New York-i tőzsdén jegyzett Alibaba, de a „kínai Google, azaz a Baidu és a játékairól, közösségi megoldásairól ismert hatalmas netóriás, a Tencent is hasonló megoldásokat fejleszt, illetve ilyen vállalatokat vásárol fel. Magyarán két-három év sem kell hozzá, s a világ rendőrségei, államai alaposan fel lesznek szerelve azokkal a megoldásokkal, amelyekkel például a tömegrendezvényeken vagy a közlekedési csomópontokon tucatszámra szűrhetnek ki körözötteket.

És ez még csak a kezdet, mert hát a Facebook is „megcsillogtatta már a tudását: ha valakit bárki egyszer azonosít, azt az oldal tárolja, így ha bármilyen, a site-ra feltöltött fotón felbukkan, képes felismerni. Szép új világ. Üdvözlégy, Nagy Testvér!

Ezek is érdekelhetnek

További híreink