Az emberben még akkor is megáll egy pillanatra az ütő, amikor már régen messze van a húszezer dolláros bit-coin-csúcs. Hiszen gondoljunk csak bele: három évvel ezelőtt 250 dollárt ért egy bitcoin (BTC), így aki akkor beletett mondjuk egymillió forintot ebbe a nem is ismert álpénzbe, annak a befektetése most 26 milliót ér. És akkor még csak egy bátor, igen korán ébredő informatikai érdeklődésű emberről van szó. Ha ugyanő öt esztendeje szállt be, akkor az egymilliója most 66 milliót ér, a múlt év végi csúcs közelében pedig közel kétszázmilliót kóstált.
Szerintem Hanyecz László Amerikában élő programozó két bitcoinpizzájának a történetét ma már mindenki ismeri. László az ebben a valutában történő első fizetést hozta tető alá még 2010-ben, a kriptovilág hajnalán. Az a tízezer bitcoin, amit az ételért kicsengetett, akkor hozzávetőleg tízezer forintot ért, ma viszont 18,5 milliárdot érne! Ha csak kétszer ennyi virtuális pénze volt és mondjuk 10 ezret megtartott volna belőle, most akkor is az ötven leggazdagabb ember közé tartozna Magyarországon! (Sajnos a legtöbb társához hasonlóan igazi rejtőzködőről van szó, így Lászlónak nem sikerült a nyomára akadnunk, hogy személyesen beszélgessünk vele, pedig minden követ megmozgattunk…)
De ha nem is a legeslegelsők közt keresgélünk, öt-hat évvel ezelőtt is akár pár tíz-, pár százezer forintos befektetéssel beállhatott valaki kriptobányásznak. Amennyiben az idő tájt kezdte, ugyanígy egy feltételezett egymillió forintból már több százmilliót csinálhatott, így egy vagyont érhetnek a virtuális pénzei. Ilyen emberből bizonyosan sok ezer van világszerte, ám itthon is akadhat pár tucat.
De mi van azokkal, akik még közelebb voltak a tűzhöz: például maguk alapítottak új, sikeres pénznemet és dollármilliókat vontak be a projektjeikbe? Úgy hírlik, az első fecskék – pár ezer ember – többsége ma már nem dolgozik, csak olyasmivel foglalkozik, amiben örömét leli. Sokan közülük privát repülőkkel közlekednek és nagy kriptobizniszeket ütnek nyélbe. Az okosabbak persze – mint Hanyecz László is –, ahogy fentebb említettük, jó alaposan elrejtőznek a világ szeme elől, akár a nagy lottónyertesek. Ez utóbbiak pedig a bitcoinbárókhoz képest általában „szegény” embereknek számítanak. Viszont a kriptotranzakciók többsége még ma is anonim, így akinek ilyen elektronikus „kincsekből” nagy vagyona van, csak akkor bukik le, ha számolatlanul költi a pénzt és sokat fecseg arról, miből is gazdagodott meg. Azaz nem használ fedősztorit, vagy a nevét adja valamilyen ismertebb startuphoz, amelynek köze van a kriptovilághoz.(Idáig egyébként több mint 1600 virtuális valutát [bitcoin klónt] dobtak piacra világszerte, és a száz legismertebb ilyen pénz forgalomba hozói már most dollármilliomosok. Sajnos azonban a legtöbb ilyen virtuális kibocsátás [ICO] inkább piramisjátékhoz hasonló üzlet, semmint valódi értékteremtő tevékenység. Tisztelet a kisszámú kivételnek.)
Szerencsére nemzetközi szinten azért akad néhány exhibicionista bitcoincézár, így róluk lehet tudni pár apróságot. Nemrég a Time magazin is közölt összeállítást a legismertebb (de közel sem a leggazdagabb) BTC-tulajdonosokról. E lista a következőképpen fest.
BARRY SILBERT
Az üzletember sikeres kockázati tőkés, a Digital Currency Group alapítója, valamint az egyik nagy korai rajongója a kriptopénznek. Akkor vásárolt be 48 ezer bitcoint, amikor az illegális árukkal, köztük drogokkal is kereskedő Silk Road nevű oldalt lefoglalták. A kormány a site lekapcsolása után csomagban adta el az akkor piaci áron 350 dollárt érő bitcoinokat Silbertnek. Ha máig megtartotta, akkor a nyeresége mintegy 300 millió dollár (84 milliárd forint) csak ezen a csomagon. De nyilvánvaló, hogy a dúsgazdag vállalkozó valamennyit korábban is bezsákolt már a virtuális valutából. Kérdés persze, hogy mennyit, mikor és milyen áron adott el, illetve mennyit tartott meg. Erről viszont nincsenek hírek.
TYLER ÉS CAMERON WINKLEVOSS
A legismertebb szerencsések éppen Zuckerberggel szemben maradtak alul a Facebook ellenőrzéséért folytatott csatában. Ők 2013 tavaszán 11 millió dollárt fektettek a virtuális pénzbe, és valószínűleg ez a páros verte fel százról 266 dollárra az álvaluta árát a felvásárlásaival. Kétszáz dollár feletti bekerüléssel számolva a mai 6,5 ezres áron közel 360 millió dollárt, azaz hozzávetőleg százmilliárd forintot ér a korábbi befektetésük. Sőt, egyes források szerint korábban akár 300 ezer bitcoin körüli is lehetett a tulajdonuk. Ha ezt mind egy szálig megtartották (ami kevéssé valószínű), akkor mintegy kétmilliárd dollárnyi (560 milliárd forintnyi) virtuális pénzük van. Érdekesség, hogy ha a Facebook irányítása az övék marad, s a tőzsdei bevezetésben részt vesznek, akkor akár 100-200-szor ennyi, vagyis százmilliárd dolláros nagyságrendű is lehetne a vagyonuk, elnézve a közösségi oldal mai piaci értékét.
TYLER ÉS CAMERON WINKLEVOSS. A Facebook-ikrek 25-szörösére növelhették bitcoinvagyonukat öt év alatt
TIM DRAPER
A dollármilliárdos kockázati tőkés a Skype egyik korai befektetőjeként lett dúsgazdag. Még 2014-ben, Silberttel egy időben, szintén a Silk Roadhoz kötődő állami lefoglalás után, egy aukción vett 30 ezer bitcoint 19 millió dollárért, ami most 195 milliót ér(ne). Draper ma már olyan új kriptopénzeket is támogat, mint például a tezos.
TIM DRAPER. A Skype egyik régi nagybefektetője tízszerezte kriptovagyonát, ez most 55 milliárd forint lehet
CHARLIE SHREM
Az egyik hírhedt korai bitcoinhasználó, akit két év börtönre is ítéltek a virtuális valutákkal végzett pénzmosási tevékenységéért. Nem tudni pontosan, mekkora a vagyona, de állítólag pár ezer bitcoinhoz fillérekért jutott hozzá. Ha csak ezer BTC-je van, akkor is 6,5 millió dolláros (1,8 milliárd forint) a vagyona, de a valóságban a pénze inkább ennek a sokszorosa lehet.
TONY GALLIPPI
Az amerikai üzletember a BitPay nevű bitcointranzakció-kezelő cég társalapítója és elnöke. Kriptovagyonának a nagyságáról nem beszél, de a visszafogott becslések szerint is húszmillió dollár, azaz 5,6 milliárd forint körüli lehet a BTC-ben megtestesült összeg.
SATOSHI NAKAMOTO
A bitcoin máig teljesen ismeretlen feltalálója. A név feltehetőleg inkább egy csoportot jelöl, és könnyen lehet, hogy nagyobb állami-titkosszolgálati háttértámogatással is bír. Öt évvel ezelőtti szakértői becslések szerint a rejtélyes alapítóknak hozzávetőleg egymillió BTC-jük lehet. Ez ma 6,5 milliárd dollárt, azaz több mint 1800 milliárd forintot ér. Az is igaz, hogy ha ennek csak a tizedét a piacra dobnák, akkor rögtön töredékére zuhanna az árfolyam, azaz a teljes vagyon értéke közel sem egyenlő – ebben az esetben – az aktuális árfolyam és a darabszám szorzatával.
SATOSHI NAKAMOTO. A bitcoin ismeretlen kitalálója(i) BTC-ben 1800 milliárd forintnyit őrizhet(nek)
AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK KORMÁNYA
A becslések szerint több millió bitcoinja van a kormányzatnak, mivel folyamatosan foglaltak le illegális oldalakat, és a vagyonelkobzások következtében rengeteg kriptopénzük lehet. Csak a Silk Road esetében 144 ezer BTC-t koboztak el 2014 novemberében, és ennek is csak a töredékét értékesítették.
BORÍTÓFOTÓ: BARRY SILBERT. A Digital Currency Group alapítója 84 milliárd forintnyit kaszálhatott