Szó sincs arról, hogy be kellene zárni a CEU-t

Pro és kontra

ENYEDI ZSOLT: Az intézmény nyitott arra, hogy minél előbb megkezdje a tárgyalásokat a kormánnyal, ahogy ezt a köztársasági elnök is kérte – nyilatkozta lapunknak a Közép-európai Egyetem (CEU) rektorhelyettese.

– Az államfő hétfőn aláírta a felsőoktatási törvény módosítását, ami veszélyezteti a CEU működését. Önök közölték, hogy jogi lépéseket terveznek. Melyek ezek?

– Egyelőre vizsgáljuk a lehetőségeket. Közvetlenül ebben a pillanatban még nem fordulhatunk az Alkotmánybírósághoz. Utólagos normakontrollt ugyanakkor a képviselők egy része és az ombudsman is kezdeményezhet. Talán még fontosabb, hogy a köztársasági elnök a döntéssel kapcsolatos közleményében felkérte a kormányt: az érintett felekkel haladéktalanul kezdje meg a konzultációt az új törvényi rendelkezések végrehajtása érdekében. A CEU nyitott, készen állunk arra, hogy minél előbb megkezdjük a tárgyalásokat. Sérelmezzük, hogy eddig nem volt ilyen egyeztetés, bár többször kezdeményeztük. A kormány ígéretet is tett arra, hogy szakértői szinten tárgyal velünk, ám eddig (az interjú kedden készült – a szerk.) erre nem került sor.

– Úgy tudom, hogy amerikai részről már volt kapcsolatfelvétel a kormánnyal a CEU ügyében.

– Igen, az amerikai külügyminisztérium egyik magas rangú tisztségviselője Budapesten járt és megbeszéléseket folytatott a kabinettel.

– Önökkel is tárgyalt a diplomata?

– Igen, felkeresett minket, tájékozódott a helyzettel kapcsolatban.

– Nemzetközi szinten már eddig is tettek lépéseket a törvénymódosítás ellen, főleg az akadémiai szektorban. Politikai szinten is terveznek lobbizást?

– A CEU-nak főleg a nemzetközi akadémiai világban vannak kapcsolatai, ezeket mozgósítottuk is. Az összes komoly nemzetközi felsőoktatási fórum kifejezte tiltakozását a felsőoktatási törvény módosításával kapcsolatban. A politikai terep kissé idegen számunkra. Történtek lépések az Európai Parlament és az Európai Bizottság felé is. Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkárt szerdán (keddi lapzártánk után – a szerk.) hallgatja meg a bizottság. Reméljük, hogy ennek is számunkra kedvező eredménye lesz.

– A köztársasági elnöki szignó után életbe lép a törvénymódosítás. Mi a menetrend ezt követően?

– A törvény előírja, hogy fél éven belül, tehát legkésőbb szeptembertől meg kell felelni az előírásoknak. Ha ez nem valósul meg, vagyis nem lesz nemzetközi egyezmény a magyar és az amerikai fél között, akkor az Oktatási Hivatal visszavonhatja az egyetem működési engedélyét. Amennyiben ez bekövetkezik, akkor bírósághoz fordulhatunk, majd vagy a bíró, vagy mi kereshetjük meg az Alkotmánybíróságot. De bízunk benne, hogy erre nem kerül sor, mert létrejön a megállapodás a CEU-ról.

 

KOVÁCS ISTVÁN: Ha nem jön létre kormányközi egyezmény a CEU-ról, akkor az egyetem csak magyar diplomát adhat, amerikait nem – hangsúlyozta az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója.

– A köztársasági elnök hétfőn aláírta a felsőoktatási törvény módosítását, amely a Közép-európai Egyetem (CEU) működését is alapvetően érinti. Ön szerint hogyan tovább?

– A legfontosabb azt tisztázni, hogy nem CEU-törvényről van szó. A jogszabály a Magyarországon működő összes külföldi felsőoktatási intézményt érinti, szám szerint 28-at. Lex CEU azért lett belőle, mert egyedül ez az egyetem kezdett el tiltakozni, szervezett tüntetéseket. Az érintettek között több amerikai intézmény is van, érdekes módon az Egyesült Államok külügyi tárcája csak a CEU miatt tiltakozott.

– Ön szerint miért van ez így? A többiek nem olyan fontosak nekik?

– A CEU speciális helyzetben van, kettős jogi identitással rendelkezik. Egyrészt van a Magyarországon bejegyzett Közép-európai Egyetem, valamint a New York államban bejegyzett Central European University. Így az intézményben magyar és amerikai diplomát egyaránt lehet szerezni, annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban semmiféle oktatási tevékenységet nem végeznek. Ez egyébként versenyelőnyt is ad a CEU-nak más magyarországi egyetemekkel szemben. Az ilyen típusú kettős jogi státusz nem bevett Magyarországon. Soros György személyes közbenjárása kellett ahhoz, hogy a szocialista kormány ennek lehetővé tétele érdekében módosítsa a felsőoktatási törvényt. A most elfogadott jogszabály egyébként nem tiltja meg, hogy ebben a formában működjön tovább egy egyetem, csupán annyit ír elő, hogy a működés feltételeiről államközi szinten kell a két országnak megállapodni. Tehát abban az esetben, ha az amerikai kormány ki akar állni a CEU mellett, mint ahogy a szavak szintjén láttuk ezt az elmúlt időszakban, akkor tárgyalásokon kialakult kompromisszumok alapján működhet tovább az intézmény.

– Mi történik, ha nem alakul ki ilyen kompromisszum, és nem jön létre államközi egyezmény?

– Ez esetben sincs szó arról, ami a médiában számos helyen megjelent. A CEU-t nem kell beszántani és sóval behinteni, hiszen a Közép-európai Egyetem a jelenlegi formájában továbbra is működhetne. A speciális státusza viszont megszűnne.

– Vagyis nem adhatna amerikai diplomát?

– Így van, ez esetben csak magyar diplomát adna az egyetem.

– Van információja arról, hogy elindultak a tárgyalások?

– A jogszabályt a héten írta alá a köztársasági elnök, még ki sem hirdették. Csak ezt követően kezdődhet el bármiféle tárgyalás.

– A törvény államközi egyezményt ír elő, de az Egyesült Államokban az oktatási kérdések a tagállamok hatáskörébe tartoznak.

– A szövetségi kormánnyal tető alá lehetne hozni egy keretmegállapodást, szabályozni a működés elvi alapjait. A részletes szabályozásra vonatkozó egyezményt pedig New York állammal kellene megkötni. Hozzátenném még, hogy a CEU-ügyet kommunikációs trükknek tartom. Az a hatalmas visszhang, amit itthon és külföldön elért ez az eset, mutatja, hogy milyen jól működik a Soros György által fémjelzett nemzetközi hálózat. A törvényben szó sincs arról, hogy a CEU-t be kellene zárni, mégis ezzel kampányoltak.

 

Washington visszadobta a labdát

A magyar kormánynak „sürgősen komoly és jóhiszemű tárgyalásokat kell folytatnia a CEU-val” – nyilatkozta az AP hírügynökségnek Hoyt Yee, az amerikai külügyi tárca Közép-Európáért felelős helyettes államtitkára. Yee közölte azt is, hogy a kérdésbe az amerikai szövetségi kormány nem kíván beleszólni, az ügyet a CEU-nak és a magyar kormánynak kell egymás között rendeznie. Az amerikai diplomata a héten Budapesten járt, tárgyalt a CEU és a magyar kormány képviselőivel.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink