Tizennyolc évet kellett várnia a Ferencváros férfi-vízilabdacsapatának, hogy ismét a legrangosabb kupasorozatban szerepelhessen. A Bajnokok Ligája hannoveri döntőjébe való bejutással a Fradi már beállította valaha volt legjobb teljesítményét, hiszen amióta négyes, hatos, most pedig már nyolcas döntőt rendeznek, a csapat még sosem jutott el a végső szakaszba. A Jug Dubrovnik elleni első összecsapás előtt persze sokakban felsejlett az 1989-es esztendő, amikor a zöld-fehérek egészen az elődöntőig meneteltek a sorozatban. Akkor még másfajta lebonyolításban, oda-vissza vágós rendszerben zajlottak a küzdelmek, és a spanyol Catalunya elleni második mérkőzés harmadik háromperces hosszabbításában foszlatta szerte a IX. kerületi álmokat a barcelonai kiscsapat hazai medencében. A Fradi harminc éve heroikus küzdelemben lemaradt a fináléról.
ÚJONCKÉNT A CÍMVÉDŐ ELLEN
Most szerencsére nem voltak ekkora izgalmak, a zöld-fehérek gyorsan háromgólos vezetést szereztek a négyszeres BL-győztes horvátok ellen, és a rengeteg – sok esetben vitatható – emberhátrányos helyzet ellenére is kitartott az előny a végéig: 10–9-es győzelmével újra BL-elődöntőre készülhetett a fennállásának 120 éves évfordulóját ünneplő klub.
Az ellenfél ismét egy spanyol együttes, a Barcelona volt. A tavalyi bronzérmes ellen kezdetben nem alakult jól a mérkőzés, csak futott az eredmény után a Fradi, de azért mindig tudott egyenlíteni, a végén pedig Varga Dénes három góljának és egy gólpasszának köszönhetően 9–7-re megnyerte a találkozót.
A másik ágon az Olympiakosz Pireusz 8–7-re verte a Pro Reccót, így a kétszeres győztes és címvédő ellen következhetett a döntő, amelyet drámai körülmények között büntetőpárbajban nyert meg Varga Zsolt vezetőedző együttese. A Ferencváros így a Bajnokok Ligája történetének hatodik magyar győztese lett az OSC (1973, 1979), a Vasas (1980, 1985), az Újpest (1994), a Honvéd (2004) és a Szolnok (2017) után.
DICSÉRET A FIATALOKNAK
Az olimpiai és világbajnok Varga Dénes 2017-ben a Szolnok vízilabdázójaként már átélhette a BL-győzelem ízét, most pedig a Ferencváros csapatkapitányaként ért fel a csúcsra másodjára is, ráadásul a torna legértékesebb játékosának választották. Az örömbe azonban némi üröm is vegyült: a döntőben háromszor kiállították, kipontozódott, így a végén már nem lehetett társai segítségére. „A csapatnak meg is köszöntem, hogy másfél negyedig nélkülöztek, és behúzták. Borzalmasan büszke vagyok a csapattársaimra, hogy végül az ötméteres párbajban helytálltak – mondta a Figyelőnek Varga Dénes, aki 2020-ig érvényes szerződéssel rendelkezik, és már tárgyalt a hosszabbításról is. – Elképzelhető, hogy a Ferencvárosban fejezem be a pályafutásomat. Az a célom a klubbal, hogy amíg itt vagyok, mi legyünk a bajnokok, és szeretném, hogy ilyen nagy bravúrok is összejöjjenek még, mint ez az idei BL-siker.”
A rutinos vízilabdázó külön kiemelte a huszonöt esztendős Jansik Szilárd és a huszonegy éves Vogel Soma teljesítményét, valamint azt, hogy sokan az együttesből még nem vettek részt hasonló rangú eseményen, mégis magas szintű játékot nyújtottak. A két fiatal valóban a büntetőpárbaj hőse volt: Jansik, miután kihagyta a legelső lövést, hatodik dobóként már bevágta, az ifjú kapus ezt követően pedig hárította az utolsó próbálkozást.
A BÍRÓK SEM VEHETTÉK EL
Varga Dénes nem tudott szó nélkül elmenni a játékvezetők ténykedése mellett, ugyanis három kiállításából kettőt jogtalannak vélt. „Azt éreztem, mintha meg akarták volna akadályozni, hogy a jobb csapat győzzön, mert azon a szombaton jobbak voltunk az Olympiakosznál. Egy játékvezetőnek azt nehéz megértenie, hogy ha mi kilenc hónapig küzdünk azért, hogy az aranyéremért játszhassunk, ezt nem illik ilyen baklövésekkel elvennie.”
A bírói tévedések szerencsére nem befolyásolták kedvezőtlenül a Ferencváros szereplését, azt pedig senki sem vitathatja el, hogy ha egy csapat zsinórban hét döntőben marad veretlen, az biztosan nem a véletlen műve. Varga Zsolt csapata ezt tette: 2017-ben és 2018-ban az Eurokupát, 2019-ben a Bajnokok Ligáját nyerte meg, közben pedig elhódította az Európai Szuperkupát, a Magyar Kupát, a Magyar Szuperkupát, és megnyerte a magyar bajnokságot.
VILÁGOS CÉLKITŰZÉS
A kétszeres olimpiai és világbajnok Madaras Norbert tavaly még a medencéből segítette a Fradit, azóta pedig mint az FTC-Telekom Waterpolo szakosztályelnöke tevékenykedik. 2007 és 2012 között négyszer is megnyerte a Bajnokok Ligáját a Pro Recco légiósaként, most pedig vezetőként emelhette magasba a trófeát, amely a 120 éves Ferencváros első BL-serlege.
„Fantasztikus volt ez a három nap Hannoverben, minden szempontból. Év közben nem így nézett ki a dolog, lassabban állt össze a csapat, de végül minden a legjobbkor volt a helyén. Ezúton is megköszönjük a klubnak, hogy kiemelten kezelte a vízilabdát. Azt hiszem, megháláltuk a bizalmat. Nem is gondoltam még bele, hogy ez az első BL-győzelem, amelyet elért ez az egyesület. Ha azt nézzük, hogy hat éve még a kiesés ellen küzdöttünk, még értékesebb ez a siker” – mondta lapunknak Madaras.
A szakosztályelnök hozzátette: a Ferencvárosnál nem lesz nagy já-té-kos-moz-gás, de egypár távozó és érkező miatt változik majd a keret. „Butaság lenne kijelenteni, hogy mostantól minden évben BL-t nyerünk, ez nagyon sok apróságon múlik. Azt látni, hogy van öt-hat csapat, amely kiemelkedik a mezőnyből. Nekünk egy olyan együttest kell csinálnunk, amely ebbe a körbe tartozik” – fogalmazta meg az elvárásokat.
A 23-szoros magyar bajnok és 18-szoros kupagyőztes Ferencváros mostani sikerével azt is elmondhatja magáról, hogy a létező összes európai klubtrófeát begyűjtötte már: a KEK-et négyszer, a LEN-kupát és az Eurokupát kétszer-kétszer, míg az Európai Szuperkupát háromszor.
A HATODIK HELYRE FUTOTTA
Június 4-től 9-ig a Duna Aréna adott otthont a női vízilabda-világliga nyolccsapatos szuperdöntőjének. A magyar válogatott a nyitányon 12–9-re kikapott az olimpiai és világbajnok amerikai együttestől, majd az oroszoktól is, 14–9-re. A magyar lányok a harmadik csoportkörben 16–14-re nyertek a kanadaiak ellen, így az Európa-bajnok Hollandiával játszhattak az elődöntőben, ahol 12–10-es vereséget szenvedtek, és sajnos az 5–8. helyért folyó küzdelemben a kínaiak legyőzését követően az ausztrálok eszén már nem sikerült túljárni – Bíró Attila együttese a hatodik helyen végzett.
Borítókép: Kovács Tamás, MTI