A szponzorálást a rendező szerint jó producerekkel lehetett elérni.
„A román rendszerben három dolgot pontoznak: a forgatókönyvet, a rendezőt és a producert. Ebből áll össze az a pontszám, amelynek alapján odaítélik az összeget. Elég nehezen kiszámítható. A pontokat bizottságok határozzák meg, de ezek a testületek is gyakran cserélődnek. Évente általában kétszer hirdetnek pályázatot, de van, amikor az egyik minden magyarázat nélkül elmarad. Pályakezdőként nagyon-nagyon nehéz bekerülni a körforgásba, azok közé, akik támogatásokat kapnak” – magyarázta lapunknak.
Cecíliának szerencséje van a producerekkel. Eddig négy kisjátékfilmet jegyez, mindegyiknek az Arany és Ezüst Medve-díjas Muhi András volt a producere, ő a vezető gyártó a Spirálnál is. Az anyagi háttér megteremtésének a történetét ő mesélte el.
„Magyarországon indítottuk a pályázást, és a Filmalap azzal a felfüggesztő feltétellel ítélt oda 180 millió forintot, ha sikerül a büdzsé legalább húsz százalékáig koproducert találni. Ebben az esetben ez igen könnyű volt, mert Cecília Romániában nagyon ismert, így az első pillanatban csatlakozott a partner produceri iroda, a három legjobb román egyike. Ők pályáztak az ottani filmirodánál, és abban az évben a legnagyobb összeget nyerték, amit kisebbségi producernél el lehet érni: 220 ezer eurót, azaz 70 millió forintot. Azután együtt pályáztunk az Eurimageshoz, az unió filmtámogatási szervezetéhez. Ott megnyertük a büdzsé 17 százalékát, ami a maximum. Az egész, kiegészülve a magyarországi 25 százalékos közvetett állami támogatással, már egy kellemes helyzetet teremtett. Ráadásul a film elkészítése zömmel Magyarországon folyik, tehát a román hozzájárulásnak a nagy része nálunk teremt munkát, itt születnek meg a számlák, ezek alapján ki tudjuk használni a 25 százalékos szubvenciót. Jelenleg a forgatás két etapján vagyunk túl, jön a következő kettő, mert négy évszakos a film; túl vagyunk a tavaszon és a nyáron, most jön az ősz, a tél, utána az utómunkák. Jó lenne már a jövő évben Cannes-ban bemutatni a produkciót. Reálisan kalkulálva ezt a filmet 2019 végén lehet majd látni.”
A sződligeti horgásztó szolgál a forgatás helyszínéül. A főszereplők: az Oscar-jelölt, Arany Medve-díjas Testről és lélekről európai filmdíjas főhősnője, Borbély Alexandra, az Anyai szív című filmmel Arany Medvét nyert Bogdan Dumitrache román művész és Kiss Diána Magdolna.
A Spirál thrillerelemeket tartalmazó, ám humorral átszőtt lélektani dráma, amelyben sajátos háromszög bontakozik ki egy férfi és két nő között.
„A film stílusa szerves része a történetmesélésnek. Az egyik lényeges téma a stíluson keresztül jut el a nézőhöz: mindenki a maga világában él, mindenki a saját életét éli, sohasem tudhatjuk pontosan, mit érez a másik” – nyilatkozta készülő produkciójáról Felméri Cecília.
Fotók: Lélektani dráma. A Spirál című film főszereplője Borbély Alexandra és a román Bogdan Dumitrache