Nehezített tudatosság
A XXI. században az embereket folyamatos ingerek érik, nagyon nehéz ellenállni a vásárlási láznak, amikor betévedünk például egy plázába vagy egy webshopba. A folyamatosan bombázó online reklámok és összességében az egész minket övező világ fogyasztásra ösztönöz – ilyen környezetben pedig nem könnyű tudatosan és visszafogottan élni. És itt jönnek képbe a különböző hiteltermékek.
Mire is vesszük fel a hiteleket? A legtöbben saját lakást szeretnénk, ami miatt hosszú évtizedekre veszünk fel hitelt és köteleződünk el egy pénzintézet felé. Ha ez a döntés jól átgondolt és racionális, akkor nincs is vele semmi baj: a gond ott kezdődik, amikor felesleges és egyben túlzott költekezésbe bocsátkozunk hitelből. Ilyen lehet például, ha megvesszük a telefonunk legújabb típusát, pedig a régi is tökéletesen működik, amikor egy modernebb autót vagy éppen egy luxusnyaralást finanszírozunk belőle.
Ha mindezt meg tudjuk venni, mert fel tudunk hozzá venni egy újabb és újabb hitelt, akkor egyszer csak ott fogunk ülni egy adósságspirál közepén. Ekkor pedig már csak reménykedhetünk, hogy a bajt még időben észleltük és tudunk megfelelő lépéseket tenni a legrosszabb elkerülése érdekében.
Mit tehetünk az adósságcsapda ellen?
Pár nagyon egyszerű szabály, szokás elegendő ahhoz, hogy az életünk pénzügyi szempontból rendezett legyen.
Ismerjük a helyzetünket!
A legfontosabb lépés, hogy szoktassuk rá magunkat arra, hogy minden hónapban áttekintsük a pénzügyeinket. Vegyük sorra, hogy mennyi volt a bevételünk, hogy mire költöttünk, és hogy mi a hónap végén az egyenlegünk.
Ekkor már egy nagy lépést tettünk annak irányába, hogy tudatosan intézzük a pénzügyeinket és kézben tartsuk a költéseinket. Ez meglepően egyszerű és gyors gyakorlat, de ha még inkább megkönnyítenénk a dolgunkat, léteznek erre kifejlesztett, banki applikációba beépített programok, illetve online is találunk hasznos eszközöket. De a számlakivonatunk átnézése, egy egyszerű kimutatás vezetése is rutinná válhat, és csak pár percet vesz igénybe.
Vésztartalék képzése
Szintén hasznos, ha minden hónapban félreteszünk egy keveset a bevételeinkből – például 10 százalékot. Ez nem sok, ha kicsit tudatosan élünk, akkor ez nem jelenthet változást az életszínvonalunkban, viszont idővel egy olyan megtakarítást gyűjthetünk össze, amely váratlan kiadásoknál nagyon jól jöhet. Ha ez nincs, akkor ilyen helyzetekben előfordulhat, hogy hirtelen valamilyen bankhitelt kell felvennünk.
A tudatosság fejlesztése
Ha már olyan sok időt szánunk a pénz megkeresésére, akkor a pénzügyi ismeretek elsajátítására sem szabad sajnálnunk némi energiát és szabadidőt. A világunkat átszövik a pénzügyi folyamatok, ezek ismerete nélkül könnyen kerülhetünk bajba. A pénzügyi termékek sajátosságait, kondícióit és veszélyeit érdemes megismerni, hiszen így könnyebben elkerülhetjük a későbbi meglepő fordulatokat.
Például: ha úgy használunk egy hitelkártyát, hogy nem ismerjük a termék működését, akkor pár hónap alatt komoly anyagi gondjaink lesznek. Ha nem látjuk előre, hogy a bankok mit lépnek késedelmes hiteltörlesztés esetén, akkor hogyan akadályozzuk meg a teljes anyagi csődöt?
Ha mégis belekerülnénk…
Megtörténhet, hogy az óvintézkedések ellenére pénzügyi kátyúba kerülünk – de sokaknál inkább az a helyzet áll fenn, hogy már csak akkor kezdenek el gondolkodni, amikor nagy a baj.
Ilyen helyzet lehet az, ha túl sok hitelt vettünk fel és már gondot jelent a törlesztésük – ekkor nagyon fontos, hogy időben lépjük. A lehető legjobb feltételekkel elérhető adósságrendező hitel ugyanis akkor állhat a rendelkezésünkre, amikor még nincsenek késedelmes tartozásaink. Ebben az esetben még egy hitellel – az általunk választott adósságrendező hitellel – ki tudjuk váltani a sok drága és már nehezen kézben tartható adósságunkat.
Az adósságrendezés kérdése és a megfelelő hiteltermék kiválasztása azonban komoly szaktudást és ismereteket igényel, így nem érdemes egyedül, laikusként belevágnunk. Ha úgy gondoljuk, hogy számunkra ez a megfelelő megoldás, akkor inkább kérjük ki egy pénzügyi szakértő vagy egy független banki tanácsadó véleményét!
Borítókép: 123rf.com