Január 4-től ismét változtak a számlaadat-szolgáltatás szabályai. Alighogy hozzászoktunk, hogy 2020 júliusa óta minden belföldi vállalkozás részére kiállított számla adatát jelenteni kellett, máris itt az újabb mérföldkő, mely már a magánszemélyes és a külföldi vállalkozások számára készített bizonylatokat is érinti. Jöjjenek a legfontosabb információk!
Hogyan változtak az online adatszolgáltatás szabályai az elmúlt években?
Már régóta tudtuk, hogy a NAV gazdaságfehérítő tervének része a számlaadatokba történő teljes betekintés, melyet több lépcsőben valósított meg.
2018 júliusától az online adatszolgáltatás még csak azon vállalkozások bizonylatait érintette, melyek számláikban minimum 100.000 forint áfát számoltak fel. 2020 júliusában történt az első nagyobb bővítés, amikor már minden olyan számlát jelenteni kellett a NAV-nak, ami belföldi vállalkozás számára készült. A magánszemélyes számlák egészen ez év januárjáig kimaradtak a körből.
2021. január 4-e óta azonban a számlajelentés már érinti a magánszemélyeknek, valamint a külföldi a vállalkozásoknak készült számlákat is. Kivételt jelentenek azonban azon vállalkozások bizonylatai, melyek a MOSS rendszerben teljesítik adóbevallási- és fizetési kötelezettségüket.
Március 31-ig nem büntet a NAV
A jogszabály ugyan január 4-én lépett hatályba, azonban a jogalkotók hagytak némi lélegzetvételnyi időt a vállalkozásoknak, valamint a számlázó programot üzemeltetőknek és március 31-ig szankciómentességet biztosítanak.
Ez azt jelenti, hogy a vállalkozásoknak nem kell büntetésre számítaniuk ebben az időszakban, amennyiben nem, vagy hibásan küldik be az újonnan – magánszemélyeknek, külföldi vállalkozásoknak készült – adatszolgáltatásra kötelezett számlák adatait.
A számlázó programok esetében ez azt jelenti, hogy március 31-ig kell áttérniük a NAV XML 3.0 sémára, mely lehetővé teszi a kibővített adatszolgáltatást, azaz már nem csak a belföldi vállalkozások részére kiállított számlák adatait továbbítja a NAV felé, hanem a magánszemélyes és külföldi adóalanyok részére készített bizonylatokat is.
Fontos tudni, hogy a NAV 3.0-ára történő áttérés kizárólag a fejlesztői csapatokat érinti, a számlázó programok felhasználóit nem. Amennyiben összekötötték felhasználói fiókjukat a NAV Online számla rendszerével, nincs más dolguk, mint a korábbiak szerint számlázni, az adatjelentést továbbra is a számlázó program végzi automatikusan. 2021. április 1-től garantáltan a bővített adatszolgáltatásra alkalmas NAV 3.0 séma alapján.
Szerencsére azon számlaadatokat, melyek nem, vagy nem megfelelően kerültek beküldésre a szankciómentes időszak alatt, utólag sem kell pótolni.
Figyelem, a szankciómentesség nem vonatkozik minden számlára!
Egyértelmű, hogy azon számlaadatok nem élveznek szankciómentességet, melyeket eddig is be kellett küldeni. Tehát a belföldi vállalkozások számára készült számlákról ugyanúgy adatot kell szolgáltatni.
Milyen esetekben érvényes a szankciómentesség?
Amennyiben a 2021. január 4-től hatályos jogszabályok szerint érintett számlák hibásan, vagy egyáltalán nem kerülnek beküldésre.
Van azonban egy fontos kitétel azok számára, akik eddig nem rendelkeztek Online számla regisztrációval. Ők csak akkor élhetnek a szankciómentességgel, ha az első jelentésre kötelezett számla kiállításáig regisztrálnak a NAV rendszerébe.
Hogyan automatizálható az online adatszolgáltatás?
Az online adatszolgáltatási kötelezettség két módon teljesíthető: vagy a számladatok manuális feltöltésével az Online számla rendszerébe, vagy számlázó programmal automatikusan. Mivel januártól majdnem minden számlát lát a NAV, könnyű kiszámítani, hogy rengeteg adminisztrációt jelent, ha számláinkat egyesével rögzítjük az adóhatóság platformján. Ezt az időt hasznosabb, ha vállalkozásunk építésére fordítjuk.
A Billingo online számlázó például könnyen és gyorsan összeköthető a NAV rendszerével és a számlázó automatikusan beküldi az adatszolgáltatásra kötelezett számlák érintett adatait, a sikeres adatszolgáltatásról pedig egyértelmű, azonnali visszajelzést küld.