Négy tipp második idegen nyelv választásához

PR szponzorált tartalom
Az idegen nyelvek ma már olyannyira a mindennapjaink részei, hogy nem számít kuriózumnak, ha több nyelven szeretnénk jól beszélni, és felnőttként is lelkesen vágunk bele a tanulásba. A motiváció persze sokféle lehet, ez pedig nagyban meghatározhatja, milyen nyelvet választunk a tanulásunk céljául.

Nézzük, melyek a legfőbb szempontok, amelyeket érdemes figyelembe vennünk, amikor ezzel kapcsolatban szeretnénk dönteni.

Mi a célunk a tanulással?

Amennyiben a nyelvtanulásnak konkrét oka van, például munkahelyi előrelépés, vagy a nyelvvizsga megszerzése egy diplomához, az nagyban meghatározza, mely irányba indulunk el. A szakmai továbblépés kapcsán nyilvánvalóan azokból a nyelvekből érdemes választani, amelyeket adott iparág, terület megkíván, vagy a cégünk külföldi partnerei szempontjából hasznos lehet. Mivel ebben az esetben adott a lehetőség, hogy anyanyelvi beszélőkkel találkozzunk és a gyakorlatban is használjuk a nyelvet, nagy eséllyel könnyebben és gyorsabban tanulunk majd, mintha kizárólag a nyelvórák tapasztalataira támaszkodhatnánk.

Ha diploma miatt nyelvvizsgához szükséges a tudás, de a leendő szakmánkban az első nyelvet használjuk majd, már kezelhetjük rugalmasabban a második nyelv kérdését. Ebben az esetben érdemes arra figyelmet fordítani, hogy mely nyelveken érhető el viszonylag gyorsan a középfokú szint, illetve a már beszélt nyelvek rokon nyelvei között is keresgélhetünk. Az olasz, a spanyol támogathatja a francia vagy a portugál tanulását, míg az angol és a német is párhuzamba vonható a nyelvtan szempontjából. A dán, a holland pedig szintén könnyebb lehet német és angol nyelvtudás esetén.

Mit mutat az érdeklődési körünk?

A nyelvtanulás nemcsak egy feladat miatt lehet célkitűzés, hanem összekapcsolható a hobbikkal, a gasztronómiai vagy kulturális érdeklődéssel. Örök igazság, hogy egy nyelven keresztül nem csupán a szavakat és a kommunikációt, de egy ország vagy nemzet szemléletét, világhoz való hozzáállását is magunkba szívhatjuk. Sokan azért kezdenek bele egy-egy távoli idegen nyelv tanulásába, mert vonzódnak például a keleti kultúrákhoz, és ha elutaznak kedvenc helyeikre, szeretnének az ott élők anyanyelvén kommunikálni.

A hasonló motiváció azért nagyon hasznos, mert támogatja magát a tanulás folyamatát is. Ha valamihez érzelmileg kötődünk ugyanis, az pozitívan hat például a memóriánk működésére, de sokkal könnyebben mozgósítjuk a szükséges energiákat is. Az idegen nyelv tanulását pedig számos mélypont is kísérheti, hiszen ha hatékonyan akarjuk végezni, akkor napi szinten foglalkoznunk kell vele. Emellett, ha érdeklődésünkbe egyébként is beletartozik, hogy adott nemzet kulturális tartalmait fogyasztjuk – filmek, zenék –, akkor ezt eredeti nyelven megvalósítva összekapcsolhatjuk a szórakozást a tanulással.

Milyen erőforrások állnak rendelkezésünkre?

Amikor nyelvet választunk, azt is fontos mérlegelni, milyen lehetőségeink vannak a tanulásra. A tankönyvek, tananyagok, különböző módszertanok már könnyen elérhetőek az internet segítségével, nem beszélve az angol, kínai, olasz, német online szótárakról, amelyek segítik a szótanulást és a kommunikációt. A nyelvtanulás persze sokrétű folyamat, éppen ezért érdemes mérlegelni olyan szempontokat is, mint például, hogy tudunk-e kapcsolatot tartani anyanyelvi beszélőkkel. A világháló ma már számos lehetőséget ad arra, hogy az igazán távoli nyelvek beszélőivel is társaloghassunk, vagy éppen egy másik kontinensen élő tanár oktasson minket.

A modern nyelvtanulás remek vívmányai még a különböző appok, amelyek gyorsan és hatékonyan segítik a szavak, nyelvtani szabályok beépülését, és remek gyakorlati feladatokat kínálnak. Az angol vagy német online szótár használata mellett ezért tanácsos, ha egy számunkra jól használható alkalmazás is segíti a tanulást – így akár utazás vagy várakozás közben is tudunk néhány percet szánni az idegen nyelv tanulására.

Mik az előzetes tapasztalataink?

A nyelvtanulás kapcsán az is fontos befolyásoló tényező, hogy milyen élményeink vannak a múltból. Ha valaki könnyen és gyorsan sajátította el az első idegen nyelvét, akkor motiváltabban és hatékonyabb eszköztárral vághat neki a feladatnak. Fontos azonban tudatosítani, hogy ha nem jók az első tapasztalatok, az nem jelenti, hogy biztosan kudarcra ítélt a nyelvtanulás: sokkal valószínűbb, hogy nem a számunkra megfelelő módszerekkel találkoztunk.

Éppen ezért érdemes felülemelkedni a félelmeken – sokat segíthet ebben, ha például csoportban kezdjük el adott nyelvet olyanokkal, akik szintén teljesen kezdő szintről indulnak. Így tudjuk egymást támogatni, amikor elveszítenénk a lelkesedést, valamint megoszthatjuk egymással a nehézségeket, illetve a tanulás során megtalált kapaszkodókat, praktikákat.

Bárhogy döntünk, a második nyelv előnyünkre válik

A felsorolt szempontok segítenek hosszú távon kifizetődő döntést hozni. Bárhogy is döntünk – eshet a választásunk egy népszerű, világszerte használt nyelvre, vagy kalandozhatunk ritka, egzotikus tájakra – a nyelvtanulás mindenképpen a hasznunkra válik. Maga a folyamat ugyanis olyan idegpályákat ingerel, amelyek pozitívan hatnak a memóriánkra, a logikai készségünkre, az általa kapott szemlélet pedig nyitottabbá, empatikusabbá tesz. Gondoljuk át alaposan a döntést, hogy motiváltan vághassunk bele a második idegen nyelv tanulásába, amely sok kihívást, de legalább ennyi örömöt is hoz majd.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink