Az ember – különösen itt, Magyarországon – hajlamos arra, hogy amikor hozzászokik valamihez, amellett hosszú éveken át kitartson, akkor is, ha ez számára kompromisszumokkal, esetleg boldogtalansággal jár. Kétségtelen: a megszokott körülményekhez sokkal egyszerűbb ragaszkodni, mint változtatni. Mégsem érdemes megragadni egy ilyen állapotban, hiszen mi vagyunk a saját sorsunk kovácsai. Nézzük, mi mindent kell mérlegelnünk, milyen lépéseket kell tennünk, ha úgy érezzük, eljött a váltás ideje!
Az önismeret fontossága
Az önismeret segít abban, hogy az önmagunkkal szemben támasztott elvárásokat reálisan lássuk és időről időre revideáljuk. Az az ember, aki jól ismeri önmagát, döntéseit tudatosabban hozza meg, jobban tud alkalmazkodni a változásokhoz, illetve a váratlan helyzetekhez. Nem fenyegeti az a veszély, hogy a munkahelyén, a karrierjében történő változásoktól tartva inkább beleragad egy olyan pozícióba, ami nem ideális számára. Önmagunk ismerete abban is segít, hogy pontosan meg tudjuk fogalmazni, milyen munkahelyre vágyunk, milyen új irány lenne számunkra célravezető.
Maradjunk a realitás talaján!
Ha már látjuk, hogy körülbelül milyen irányba szeretnénk indulni, akkor érdemes egyet hátralépni, és átgondolni, hogy van-e valóságalapja az elképzeléseinknek. Nagyon fontos, hogy reálisan mérjük fel azokat a lehetőségeket, amelyek elérhetőek számunkra a munkaerőpiacon. Találni kell egy közös nevezőt a saját elképzeléseink és az álláskereső portálok által kínált munkalehetőségek között. Fontos tehát a rugalmasság és a kompromisszumkészség. Lényeges továbbá, hogy folyamatosan vizsgáljuk felül a saját elképzeléseinket is a felmerülő lehetőségek kapcsán, nehogy csöbörből vödörbe essünk.
Ismerjük meg a piacot!
Amikor már kialakult bennünk egy kép arról, amit szeretnénk és amire lehetőségünk van, akkor kezdjük el feltérképezni a munkahelykínálatot! Melyek azok a szakmák, amelyeknél nagy a munkaerőkereslet? Melyik terület túltelített? Ez mindenképpen befolyásolja a döntésünket, hiszen végtére is a megélhetésünkről van szó, így nem lehetünk könnyelműek. Hiába szeretnénk például repülőgép-pilóták lenni, ha ez munkalehetőségként nem jelenik meg a piacon, illetve ha ez az vágy eleve nem reális a lehetőségeinkhez és a képességeinkhez viszonyítva.
Rugalmasság és adaptáció
Amikor új irányok felé navigáljuk életünket, és azon gondolkodunk, hogy milyen új hivatás lenne számunkra megfelelő, akkor mindenképpen fel kell mérnünk, hogy rendelkezünk-e az adott szakmához szükséges tudással. Amennyiben a válaszunk nem, nézzünk utána, hogy léteznek-e olyan továbbképzések, tanfolyamok, amelyeket elvégezhetünk. Ezek megadhatják nekünk azt a szükséges tudást, ami az új foglalkozás elsajátításához kell. Azt is el kell fogadnunk, hogy ez nem minden esetben megy egyik napról a másikra, ez egy folyamat, aminek viszont a végcélja megéri számunkra a befektetett időt és energiát.
Nézzünk egy példát! Ha közel áll hozzánk az informatika világa és laikusként is sok ismerettel rendelkezünk a témában, folyamatosan elolvassuk a legújabb híreket az újdonságokról, akkor érdemes ebbe az irányba elindulni. Ilyen esetben célszerű például egy rendszergazda képzésre beiratkozni, ahol gazdag tudásanyag szerezhető a különböző szerverekről, a hálózatokról és az internet adta lehetőségekről a területen. Ez tehát egy reális elképzelés lehet, hiszen könnyebb olyan tudást továbbépíteni, aminek alapjai már megvannak bennünk. A rendszergazda képzés ráadásul piacképes tudást ad számunkra, és ezzel jó eséllyel hamar helyet találunk az informatikai cégek világában.
Folyamatosan változó közeg
A munkaerőpiacra folytonos változás jellemző, ezért érdemes napi szinten követni az alakulását. Az álláskereső portálokon lehetőség van hírlevél-feliratkozásra, így folyamatosan információkat kaphatunk a minket érintő területekről. Vannak olyan szakmák, amelyek túltelítettek és vannak olyanok, amelyekre szinte állandó a kereslet. Ezek általában azok a szektorok, amelyekben ugrásszerű a fejlődés – az egyik ilyen terület az informatika. Aki ezt a szakmát részesíti előnyben álláskereséskor, szinte biztos, hogy hamar el tud helyezkedni, amihez például egy rendszergazda képzés adhat kiváló alaptudást.
Fontos azonban, hogy jól fontoljuk meg döntésünket. Lehet, hogy nem az egész életünkre köteleződünk el, hiszen mindig van változtatási lehetőség, mégis jobb megtalálni azt a szakmát, amit motiváltan és örömmel végzünk, mint amit csak szükségből.
Vitán felül áll, hogy a számunkra megfelelő hivatás megtalálása egy kihívásokkal teli projekt, ami, ha nem pozícionáljuk megfelelően a saját elvárásaikat és lehetőségeinket, akár kudarcokkal teli vállalás is lehet. Ugyanakkor ha megfelelő önismerettel vágunk bele, a próbálkozásunkat végül biztosan siker koronázza.
Képek forrása: 123rf.com