Mennyi idő után érdemes lecserélni az okostelefonunkat? (x)

PR szponzorált tartalom

Ha a gyártókat kérdeznénk, a válasz valószínűleg az lenne, hogy maximum egy évet várjunk az új telefon beszerzéséig. De biztosan jó ötlet engedi a csábításnak?

Természetesen nem csak a reklámok és az egyre többet tudó, dizájnosabb készülékek megjelenése ösztönzi a cserét. Van, amikor az új telefon vásárlása valóban indokolt. Azt azonban, hogy mikor jön el ennek az optimális ideje, nem is olyan könnyű eldönteni.

Cikkünkben megvizsgálunk néhány lehetséges szempontot, ami az új készülék vásárlását indokolhatja, majd választ adunk a címben feltett kérdésre.

Ha végzetes baleset éri a telefont

Fotó: Pixabay

Előfordul, hogy egy (nem vízálló) telefon, például nyaralás közben a vízbe esik, és annyira beázik, hogy menthetetlen. A másik gyakori eset, hogy a mobil leesik, és ripityára törik a kijelzője – vagy esetleg a többi része is. Ilyenkor nincs mit tenni, újat kell beszerezni.

A fizikai sérülések azonban megelőzhetőek. Az okostelefonokat hatékonyan védő tokokból, kijelzővédő fóliákból és üvegekből nagyon széles a választék. Még a legegyszerűbb szilikon telefontok és védőfólia is jelentősen javítja a telefon túlélési esélyeit, ha netán leejtenénk. Nem is beszélve a speciális, megerősített darabokról, amilyenek például a bumper tokok vagy a rendkívül ellenálló kijelzővédő üvegek.

Mi a legjobb a Földnek?

A Worldometer adatai szerint jelenleg (2020. november 13., 15 óra) 7 826 000 121 ezer fő a világ népessége. Az eddig ebben az évben eladott mobiltelefonok száma pedig 2 101 699 342 darab. A GSM Association statisztikája pedig 5 105 857 386 érvényes egyedi mobil-előfizetést tart nyilván világszerte.

Vagyis még óvatos becslések szerint is a Föld népességének több mint fele rendelkezik mobiltelefonnal. A mobiltelefon-gyártásnak pedig sajnos meglehetősen nagy az ökológiai lábnyoma. Számos olyan nyersanyag, alapanyag van, például ritka- és nemesfémek, amelyek bányászata jelentősen terheli a környezetet. Továbbá a telefonok anyagának jelentős része műanyag, és akkor még nem beszéltünk a gyártásukhoz és a kereskedelmükhöz kapcsolódó szállítás környezeti hatásairól.

A környezetvédelmi szempontok alapján tehát minél később cseréli a telefonját valaki, annál jobb.

A hardver avulása

Fotó: Pixabay

Tény, hogy az újabb és újabb modellek egyre többet tudnak, és számos paramétert figyelembe véve túlszárnyalják elődeiket. Ilyen például:

  • a kamera és a kijelző felbontása,
  • az akkumulátor élettartama,
  • a telefon sebessége,
  • a CPU, a GPU stb.

Az esetek többségében ugyanakkora a gyors technikai fejlődésből következő avulás nem indokolja a telefon évenkénti cseréjét. A telefonok hardveres tudása nem fejlődik számottevően ennyi idő alatt.

A telefoncsere hardveres okai közül az egyik leggyakoribb, hogy az akkumulátor elfárad, és a készülék egyre kevesebb ideig bírja egy feltöltéssel. Ez azonban még a belépő kategóriás készülékeknél is ritkán következik be két évnél hamarabb. Arról nem is beszélve, hogy a sok telefon esetében az akku cserélhető.

Mikor érdemes új telefont venni?

A BayStreet Research iparági elemző cég 2018-as tanulmánya szerint a megelőző években felhasználók átlagosan 23 havonta vettek új készüléküket. 2018-ban ez az időtartam kissé kitolódott, és 33 hónapra emelkedett. (Ebben benne vannak azok is, akik csak a legvégső esetben, 4-5-6 év elteltével cserélik a mobiljukat, és persze azok is, akik évente váltanak új mobilra.)

A címben feltett kérdésre válaszolva tehát: ha telefonálásra és netezésre használjuk, egy jó készülék akár 3-4 évig is probléma nélkül működik. Maximum egy akkucserét kell beiktatni, ha szükséges. Ha a kamera teljesítménye is fontos szempont, akkor ez az időintervallum 2-3 évre csökken. Összességében elmondható, hogy a két évnél hamarabb történő telefoncserét kényelmi- vagy presztízsszempontokon túl nem igazán lehet valós érvekkel alátámasztani.

A saját pénztárcánkra és a környezetvédelmi szempontokra hallgatva is érdemesebb egy jobb minőségű készülék beszerzése, amit azután hosszabb ideig használunk. Ennek érdekében pedig minőségi telefontokkal és védőfóliával vagy -üveggel óvjuk a sérülésektől. Ezeken pedig nem érdemes spórolni, hiszen a telefon biztonsága minden pénzt megér.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink