Ezért nem mindegy, hogy milyen széken ülve dolgozunk napi 8 órát (x)

PR szponzorált tartalom
Az irodai munkát végzők gyakran számolnak be gerincfájdalomról és nyakfájásról is. Azonban ezek a panaszok még a mozgásszegény környezet ellenére is megelőzhetők, ha a megfelelő széken ülve dolgozunk. Miért nem mindegy, hogy milyen irodai széket választunk? Mutatjuk a pontos válaszokat!

A gerincünk számára hatékony támasztás szükséges

Egy kényelmetlen székben 10-15 percet ülni is örökkévalóságnak tűnhet, napi 8 órás műszakok esetén pedig előbb-utóbb garantáltan fájni fog a hátunk. A minőségi irodai székek ismérve, hogy a gerinc teljes szakaszát megtámasztják, és munka közben kényelmesen hátradőlhetünk. Ha a jelenlegi székünk támlája túl alacsony, vagy ha túlságosan előredől, akkor a komfortos ülés érdekében épp itt az ideje újra cserélni.

Sőt, a nyaki gerincünk folytonos terhelése akár fejfájást is okozhat, ami a munkateljesítményünket is csökkentheti. Ha el szeretnénk kerülni a nyaki eredetű fájdalmakat, célszerű fejtámlás széket választani. Így a fejünket és a nyakunkat is kényelmes pozícióban tarthatjuk, és még a hosszú munkaórák után sem kell fájdalommal vagy fáradtsággal küzdenünk.

TIPP: Ha stílusos, de kényelmes székekre vágyunk, akkor a gamer székek jelenthetik a megoldást. Ergonomikus kialakításuknak köszönhetően nemcsak az irodai munka, hanem a játékmaratonok során is kellően megtámasztják a gerincünket.

Ha nem tudjuk beállítani a magasságot, romlik a testtartásunk

Az egyik legjellemzőbb testtartási probléma a görnyedés, azonban a vállak és a nyak előredőlését is gyakran megfigyelhetjük az irodai dolgozók körében. Szerencsére a modern irodai székek már állítható ülésmagassággal és dőlésszöggel is rendelkeznek. A magasságot úgy érdemes beállítani, hogy a monitor szemmagasságban legyen, hiszen így végig egyenesen tarthatjuk a hátunkat és a nyakunkat.

A háttámla dőlésszögét nem kötelező 90 fokra állítani, de törekedjünk arra, hogy ülés közben a gerincünk egyenes maradjon. Rendszerint az irodai és gamer székek szögét is testreszabhatjuk, továbbá akár hintázó funkciót is beállíthatunk, ha egy kicsit lazítani szeretnénk.

A kartámlás székek szintén növelik a kényelmet

Napi 6-8 órát gépelni nem kis kihívás, különösen akkor, ha a karjainkat a levegőben kell tartani. Éppen ezért tanácsos kartámlás szék mellett dönteni, hogy a könyökünket és az alkarunkat minél kevésbé terheljük. Próbáljuk derékszögben tartani az alkarunkat, és ha szükséges, használjunk csuklótámaszt is az ínhüvelygyulladás megelőzése érdekében.

Minél komfortosabb a székünk, annál produktívabban dolgozhatunk

Ha valódi kényelemben tölthetjük az időnket, és munka helyett nem a gerincfájdalomra vagy éppen a szék okozta kellemetlenségekre kell figyelnünk, akkor sokkal többet kihozhatunk a napjainkból. Ne feledjük, hogy a székünk legalább ugyanolyan fontos munkaeszköz, mint az irodai asztal, a monitor és a billentyűzet.

Fordítsunk elég időt és energiát a számunkra ideális szék kiválasztására, hiszen a minősége rövid- és hosszú távon is befolyásolja a teljesítőképességünket. Ráadásul a mozgásszervi betegségek kialakulásának is megálljt parancsolhatunk, ha a szék támogatja a helyes testtartás megőrzését.

Mire figyeljünk, ha irodai munkát végzünk?

Az alábbi tanácsokat érdemes megfogadni, hiszen egy kis odafigyeléssel rengeteget tehetünk az egészségünkért.

  • Tartsunk óránként 5-10 perc szünetet. Nyújtóztassuk ki a végtagjainkat, hogy a görcsös, feszült izmaink ellazuljanak. Ha van rá lehetőségünk, tegyünk egy rövid sétát is, hogy megszakítsuk az ülőmunka monotonitását. Akár izomlazító krémet is használhatunk, ha úgy érezzük, hogy túl merevek az izmaink és ízületeink.
  • Sportoljunk legalább 2 heti alkalommal. Egy kis mozgás soha nem árt, az irodai munkát végzők számára pedig szinte kötelező. Szerencsére nem muszáj óriási súlyokat emelgetnünk vagy maratont futnunk, de heti kétszer töltsünk legalább 30-40 percet sportolással. A legjobb mozgásformák között a kocogás, a biciklizés és az ízületeket kifejezetten kímélő úszás is megtalálható.
  • Mozgásszervi panaszok esetén forduljunk gyógytornászhoz. A fizioterápia természetes úton segít a betegségek megelőzésében és leküzdésében is. A közhiedelemmel ellentétben a gyógytorna nemcsak fennálló mozgásszervi problémák esetén remek választás. Ugyanis elsőrangú edzésként is kiválóan funkcionál, hiszen a testtartás szempontjából fontos mélyizmokat erősíti és nyújtja.

Ergonomikus irodai szék segítségével még a heti 40 órás munkarend ellenére is megelőzhetjük a gerinc- és nyakfájást. Ennek köszönhetően nagymértékben növelhetjük a munkateljesítményünket is, ezért ha a jelenlegi székünk kényelmetlen, akkor egy percet se késlekedjünk a lecserélésével. Ha pedig már megérkezett az új székünk, akkor csak a napközbeni rövid pihenőkre és a rendszeres mozgásra kell odafigyelnünk.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink