DIY: pro és kontra

PR PR tartalom
Az elmúlt években tapasztalható szakemberhiány és az árak emelkedése azokat is az önálló lakásfelújítás felé terelte, akik korábban nem voltak nagy barkácsolók. Tény és való, hogy nagyon sok költséget megspórolhatunk, ha a saját kezünkbe vesszük a felújítást, de a képlet nem ennyire egyszerű. Nézzük meg alaposabban az előnyeit és a hátrányait!

Miért érdemes egyedül nekivágni a lakásfelújításnak?

Megkerülhetetlen tény, hogy nincs ma elegendő szakember Magyarországon. Sokan külföldön helyezkedtek el, a szakképzés pedig nem biztosított kellő utánpótlást, így a meglévő szakik aranyáron dolgoznak, és sokszor csak hónapokra előre tudunk náluk időpontot foglalni. Arról nem is beszélve, hogy nagyon sok a megbízhatatlan kókler, aki nem kellő odafigyeléssel végzi a munkáját, de a pénzt azért változatlan lelkesedéssel vágja zsebre. Mi pedig bosszankodhatunk utána, hogy minek szerszám az ilyen kezébe, mert ennyi erővel mi is megcsinálhattuk volna.

Ha magunk végezzük a felújítási munkálatokat, nemcsak a munkabért spóroljuk meg. Megspóroljuk a hosszas keresgélést egy megbízható szakember után, a munka minőségével kapcsolatos aggodalmakat és a hosszas várakozást. Sokkal rugalmasabban, a saját időbeosztásunkhoz tudjuk ütemezni az adott munkálatokat.

A DIY emellett kiváló kikapcsolódási és önfejlesztési lehetőség is. Aki szereti a kétkezi munkákat és az új kihívásokat, remekül szórakozhat, utána pedig büszkén dőlhet hátra. Nagyon jó érzés, amikor sikeresen abszolválunk egy festést vagy csempézést, és pont olyan lett a végeredmény, mint ahogy az a lelki szemeink előtt megjelent!

Mikor nem érdemes nekivágni az önálló lakásfelújításnak?

Azonban fontos említést tenni az érem másik oldaláról is, azaz mikor járunk jobban, ha inkább szakértőre bízzuk magunkat. Abból érdemes kiindulni, hogy munkafolyamata válogatja, hogy mi az, amit nyugodtan megcsinálhatunk egyedül, és mikor érdemes inkább szakembert hívni. Fontos leszögezni, hogy bizonyos munkafolyamatok (villany- és gázszerelés stb.) kifejezetten veszélyesek, ezért mindenképpen ajánlott hozzáértőre bízni, akármilyen körülményes és drága is. Ezzel szemben a festést és más egyszerűbb feladatokat nyugodtan elvégezhetünk mi is. Mit érdemes végiggondolni ebben az esetben?

Meg tudsz elégedni vele, ha nem lesz tökéletes a végeredmény?

Hacsak nem vagyunk gyakorlott lakásfelújítók, előfordul, hogy itt-ott kicsit foltos marad a fal, vagy nem lesz tökéletesen egyenes a csempe. Ha nem vagyunk perfekcionisták, nyilván semmi gond. De aki szereti, ha minden szög derékszög, könnyen lehet, hogy utána minden alkalommal bosszankodik, ha meglátja a csempét. Mert azt a minőséget, amit hosszú évek tapasztalata szavatol, nem fogjuk tudni reprodukálni néhány YouTube-videó megnézése után.

Belefér az életedbe egy ilyen komolyabb projekt?

Az önálló lakásfelújítás idő- és energiaigényes dolog. Ha egyébként is nagyon sűrű az életed, mert mondjuk folyton a nyakatokon lóg három gyerkőc, kifejezetten nehéz nyugodtan, a megfelelő odafigyeléssel dolgozni. Ha feszülten, kapkodva vágsz neki egy munkafolyamatnak, előfordul, hogy komoly hibát vétesz, amit aztán még több idő és pénz kijavítani. És lehet, hogy a végén azt kívánod, bárcsak kifizetted volna inkább a szakit.

Megvannak hozzá a szükséges szerszámaid?

A festéshez és a burkoláshoz nem kellenek nagyon bonyolult vagy drága eszközök, maximum egy kézi csempevágóba kell beruháznod, de az sem komolyabb tétel. Ha viszont asztalosságról vagy komolyabb szerelési munkákról van szó, sokféle eszköz kellhet. És nem mindenkinél lapul otthon egy ütvecsavarozó, gérvágó vagy éppen sarokcsiszoló. Persze ha sokat barkácsolsz, érdemes lehet beszerezni ezeket az eszközöket, de egy egyszeri projekthez nem biztos, hogy megéri, mert a végén többe kerül a leves, mint a hús.

Képek: Freepik

Ezek is érdekelhetnek

További híreink