A közelmúltban a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások működésében javarészt a túlélés vagy a stabilizálás volt az első számú kihívás, ami a pénzügyi források felhasználására is kivetült. A járványhelyzet jelentősen megnehezítette a kkv-k modernizációs folyamatainak elindítását, amelyek felzárkóztathatják őket akár a nagyvállalatokhoz is. Pedig hosszútávon a fennmaradásnak és a sikernek ugyanúgy kulcsa az innováció, és a következő években ez a folyamat fontos szemléletváltást fog megkövetelni a magyar gazdaság kisebb szereplőitől is. Az innovatív ötletek megvalósításához pedig forrásra lesz szükség, amelyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Növekedési Hitelprogramjának (NHP) új konstrukciójával, az NHP Hajrával támogat.
A kisvállalatok a jövő úttörői
A legfrissebb KSH-kutatási eredmények szerint közel 750 ezer mikro-, kis- és középvállalkozás van a hazai piacon, a magyar emberek szeretnek és tudnak is vállalkozni. Az MNB fontosnak tartja a szektor támogatását, hiszen a jelenlegi és a hosszú távú gazdasági növekedés, és a hazai versenyképesség lényeges bázisát jelentik az ágazat szereplői, kiemelten a foglakoztatáson és a szolgáltatóiparban betöltött szerepükön keresztül. A kkv-k – méretükből adódóan – rugalmasabban képesek kezelni a környezeti változásokat és könnyebben képesek lehetnek a megújulásra.
A siker kulcsa a jövőben: megújulás és innováció
A jelenlegi helyzetben a legtöbb forrást inkább a stabilizálódásra és likviditási nehézségeik kezelésére, mintsem innovációra fordítják a mikro-, kis- és középvállalkozók, ugyanakkor rövid és hosszú távon is fontos, hogy megerősödjön az innovatív látásmód a cégvezetőkben. Cél, hogy ezt a szemléletmódot ne plusz tehernek, hanem befektetésnek és lehetőségnek értékeljék. A változáskezelés és megújulás kulcsfogalmak, melyek nélkül a vállalkozás nem lehet sikeres.
A mikro-, kis- és középvállalkozások részéről a modernizáció és működésfejlesztés azért is bírhat nagy jelentőséggel, mert így megerősíthetik helyzetüket a piaci igények kiszolgálásában, de akár multinacionális vállalatok beszállítójaként is. A kkv-knak képesnek kell lenniük a digitális átalakulásra, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy számíthassanak olyan támogatásra, amely az innovatív folyamatok beindítását ösztönzik. A vállalatfejlesztés finanszírozására alkalmas a Magyar Nemzeti Bank (MNB) NHP Hajrá konstrukciója, mert akár 20 milliárd forint is felvehető erre a célra.
NHP Hajrá: A megújulásra is fordítható, kiszámítható kölcsön
Az MNB 2013-ban indította a Növekedési Hitelprogramot azért, hogy a bankok hitelezési aktivitását növelje a mikro-, kis- és középvállalkozások irányába. Az NHP Hajrá ennek a programnak a legújabb konstrukciója, amely 2020 áprilisától ad lehetőséget a kkv-k számára, hogy a koronavírus-járvány okozta nehéz gazdasági helyzetben is kedvező feltételekkel juthassanak kiszámítható törlesztési kötelezettséget jelentő forráshoz.
Az NHP Hajrá keretében a minimálisan igényelhető összeg 1 millió, a maximális pedig 20 milliárd forint. A hitel kamata legfeljebb 2,5% lehet, amely a futamidő végéig fix marad. Az ingatlanvásárlással és ingatlanfejlesztéssel kapcsolatos beruházásokra akár 20 éves időtartamra is lehet hitelt igényelni, a forgóeszközhitel és a támogatások előfinanszírozása esetén pedig 3 év a maximális futamidő.
A jegybank eredetileg 1500 milliárd forintban határozta meg a keretet, amelyhez a kereskedelmi bankokon keresztül hozzájuthatnak a hazai vállalkozások, ugyanakkor a program sikerességét látva további 1000 milliárd forinttal megemelte az így kihelyezhető forrást. A 2500 milliárd forintos keretből még 600 milliárd forint áll a kkv-k rendelkezésére, hogy segítségül hívják az NHP Hajrát vállalatuk fejlesztésére.
A gazdaság nehézségeinek ellenére nem csökken az innováció jelentősége, a vállalkozások számára 2021 a fejlődés éve lehet. A jegybank NHP Hajrá programja ehhez kíván segítséget nyújtani, hiszen a megújuló mikro-, kis- és középvállalkozások a magyar gazdaság versenyképességét is növelik.