A tévé jövője: mi az a streaming? (x)

PR szponzorált tartalom
„Már megint milyen unalmas a műsor!” Ezt a panaszt néhány évtizede még jogosan mondhattuk, de ma már mi irányíthatjuk, mikor és mit nézünk – sőt, azt is, hogy hol és hogyan! A streaming a tévézés új lépcsőfoka, de a hagyományos tévénézés is átalakult.

Még az sem segített sokat, amikor elérhetővé váltak a kábelcsatornák és a nemzetközi adók, ez ugyanis még mindig az úgynevezett lineáris tévézés volt, csak több lehetőséggel. Azt nézhettük, ami épp műsoron volt, és bizony, még ilyenkor is elhangzott néha, hogy „100 csatorna, és egyiken sincs semmi jó”. Ehhez képest ma már elérhető a streaming révén egy olyan új tartalomfogyasztási mód, amely teljes szabadságot kínál, ráadásul ennek hatására a klasszikus tévézés is teljesen átalakult. Megmaradt az előre összeállított műsorstruktúrára épülő modell is, amely viszont kibővült egy sor olyan funkcióval, amely minden eddiginél nagyobb szabadságot és rugalmasságot ad.

Streaming: ahol és ahogy szeretnéd!

A streaming a tévés területen gyakorlatilag az interneten keresztül közvetített videós tartalmakat jelenti, amelyeket ráadásul mi magunk választhatunk ki az elérhető kínálatból. Tulajdonképpen már a 2005-ben indított YouTube is egyfajta streamingnek számít, hiszen az ide felkerülő videók között szabadon böngészhetünk. A klasszikus filmes-sorozatos világot azonban talán a Netflix megjelenése vezette át végérvényesen a streaming-világba, majd pedig megjelent egy sor újabb streamingszolgáltató, mint az Apple TV+, a HBO Max (amely nálunk azóta már Max néven érhető el), a Disney+, az Amazon Prime és megannyi egyéb.

A streaming platformok használata egyszerű és kényelmes. Általában havi előfizetéses formában érhetők el, ennek fejében viszont nincs limit arra nézve, hány filmet, sorozat-epizódot vagy egyéb tartalmat nézünk és mikor. Akár azt is megtehetjük, hogy egy sorozat évadának szünetében levezetésként megnézünk egy mozifilmet vagy egy koncertet, ráadásul nem kell mindent egy ültő helyünkben végignézni, hiszen a rendszer megjegyzi, hol tartottunk és később innen folytathatjuk még akkor is, ha időközben másba is belenéztünk.

Az előfizetés típusától függően ráadásul többféle eszközön is elérhetjük a tartalmakat: a kompatibilis, internetre kapcsolódó okostévéktől a laptop kijelzőjén át akár a mobiltelefonig használhatjuk a szolgáltatást, így akár azt is megtehetjük, hogy a tévén megkezdett filmet a vonaton ülve folytatjuk (természetesen fülhallgatóval, hogy ne zavarjunk másokat).

Klasszikus tévézés újratöltve

Épp a streaming megjelenése és a modern internetes technológiák fejlődése nyomán adódott rá lehetőség, hogy a hagyományos tévécsatornák is megmaradjanak, csak épp jóval több rugalmasságot adva a nézőnek. A szolgáltatóknál már olyan előfizetési modellek is elérhetőek, amelyben a tévécsatornák ugyan a hagyományos módon nézhetőek, de megtehetjük azt, hogy bizonyos adásokat „visszatekerjünk”, ha nem értünk haza időben, vagy akár távolról egy felhőtárhelyre mentsük és meghatározott ideig visszanézzük a kedvenc sorozatrészünket, ha épp mást csinálunk akkor, amikor sugározzák.

Szintén egyre több szolgáltatónál jelenik meg az a funkció, hogy a hagyományos tévécsatornákat ne csak a tévékészüléken, hanem akár mobil kijelzőjén is követhessük, de az olyan extrákat is érdemes keresni, mint például a felhasználónként beállítható, tematikus ajánló, az interaktív műsorújság vagy a szülői zár és korhatár beállítása.

Szóval, „100 csatorna, és egyiken sincs semmi jó”? Ez már nem kifogás: már a klasszikus tévés előfizetést is felokosíthatjuk, vagy válogathatunk a streaming platformok kínálatából, hogy soha ne maradjunk vizuális szórakozás nélkül.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink