A fejlődést több tényező is hajtja. Az orvostudomány fejlődése egyrészt szoros összefüggésben áll az emberiség általános technikai, tudományos előrehaladásával, másrészt a gyógyítás mindig is az úttörő, új utakat kereső területek közé tartozott. Az orvosokat az idők kezdete óta a megismerés vágya hajtja, és persze az az elhivatottság, hogy még jobb kezeléseket nyújthassanak a betegeiknek.
Ezzel együtt az emberek elvárásai is megváltoztak az orvoslással szemben, és napjainkban bizony magas követelményeknek kell megfelelnie minden sebészeti beavatkozásnak, műtétnek. Ezek közül talán a legfontosabb a biztonság: az eljárások legyenek többszörösen teszteltek és járjanak a lehető legkevesebb kockázattal.
Ezen túl pedig az sem mellékes szempont manapság, hogy egy sebészeti eljárás minél rövidebb lábadozási időt biztosítson, illetve ne maradjon utána hatalmas, lassan gyógyuló heg. Végül egy utolsó elvárás, amit manapság gyakran fogalmaznak meg: a műtét lehetőleg tartson minél rövidebb ideig. Ez jót tesz a felépülésnek, illetve csökkenti a kórházak terheltségét.
A legújabb sebészeti innovációk
Nézzük, milyen modern eszközökkel igyekeznek eleget tenni a fent említett kívánalmaknak!
Hibrid műtők
A hagyományos sebészeti eljárásoknál a képalkotás és maga a műtét egymástól függetlenül zajlik. Ez azonban két ok miatt sem előnyös. Egyrészt a beteg állandó mozgatásával, esetleg átszállításával jár, másrészt a beavatkozást végző orvos a műtét közben nem kap valós idejű képet a beteg állapotáról. Az újdonságnak számító hibrid műtők ezzel szemben kombinált képalkotó és operációs helyiségként funkcionálnak.
Egy ilyen helyiségben a megszokott műtéti berendezések mellett képalkotó gépek – így például CT vagy ultrahang – is az orvos rendelkezésére állnak, és bármikor bevetheti azokat. Ezzel optimalizálható a műtéti eljárás, csökkenthető a szövődmények esélye. A legnagyobb előny mégis az, hogy a sebész azonnal reagálhat a műtét során fellépő esetleges komplikációkra.
Mikrosebészet
A sebészeknek sok esetben elképesztően finom műveleteket kell végrehajtaniuk szabad szemmel nem, vagy alig látható területeken. Ebben nyújt számukra támogatást a mikrosebészet. Ahogy a neve is mutatja, az ilyen beavatkozásoknál egy mikroszkóp áll az orvos rendelkezésére, mellyel rendkívül precíz munkát végezhet. Ezt a technikát leggyakrabban az érsebészetben használják, de számos más területen is bevethető.
Ilyen például a szemsebészet, ahol a mikroszkóp támogatásával lényegesen könnyebben kezelhetők a szemsérülések. A rákkezelésben a mikrosebészet bevetésével a lehető legprecízebb kimetszések érhetők el, ami különösen fontos egyebek mellett az agydaganatoknál.
Transzorális robotsebészet (TORS)
A transzorális robotsebészet olyan eljárást takar, melynek keretében a sebészek a szájból vagy a torokból távolítanak el daganatot. A robotkarokkal azonban ezek a műtétek lényegesen kevesebb és kisebb bemetszéssel valósíthatók meg, ami természetesen a felépülést is gyorsítja, illetve csökkenti a szövődmények kialakulásának esélyét.
Autológ zsírátültetés
Az autológ zsírátültetés a plasztikai sebészetben viszonylag régóta bevett gyakorlatnak számít, az utóbbi időben azonban az onkológiában is egyre nagyobb szerepet kap a daganatos emlőrekonstrukciós eljárások során. Az ilyen műtéteknél a passzív térfogatpótlás helyett biológiailag aktív szöveteket ültetnek át, méghozzá zsíreredetű őssejtekkel kombinálva.
Mire számíthatunk a jövőben?
A fent részletezett technikák és eljárások már ma is léteznek, és hamarosan alighanem egyre elterjedtebbé válnak. Nem kell azonban jóstehetség ahhoz, hogy egy kicsit a jövőbe nézzünk. Vajon milyen innovációk várnak ránk az elkövetkező években, évtizedekben?
Nos, a szakma nagy része azt vallja, hogy a robotika jelenti majd az egyik hatalmas áttörést. Persze már ma is léteznek robot által asszisztált műtétek, hamarosan azonban még nagyobb szerep jut majd a gépeknek. Ahogy a 3D-nyomtatásnak is, ami napjainkban még gyerekcipőben jár. A jövőben azonban még tökéletesebb implantátumok és sebészeti eszközök készülhetnek ezzel a technikával.
A kiterjesztett valóság most még inkább a játékiparból lehet ismerős, pedig a sebészetben is hatalmas jövő vár rá. Egy amerikai cég például olyan eszközt fejleszt, amivel a műtétet végző orvos egy headset segítségével valós időben, a műtét közben láthatja a páciensre „vetített” belső szerveket. Mintha csak röntgenszeme lenne. Könnyű belátni, hogy az ilyen megoldások számos területen bizonyulnak majd életmentőnek.
A sebészet mindig új utakat tör
Ha ez a cikk húsz-harminc évvel ezelőtt íródott volna, bizonyára olyan technikák szerepeltek volna benne, amelyek mára már a mindennapjaink szerves részévé váltak. Alighanem ez a sors vár a most ismertetett módszerekre is: gyermekeink, unokáink számára már teljesen természetesek lesznek.
Fotó: 123rf.com