4 kiváló tipp a rezsi csökkentéséhez (x)

PR szponzorált tartalom
A jelenlegi gazdasági és politikai helyzetben sok a bizonytalanság, de egy dolog nem változik. Ez pedig nem más, mint az energiaárak növekedése. A legtöbben persze nem szívesen költenének kisebb vagyont a rezsire, így bármit megtennének azért, hogy csökkentsék a fogyasztást. Szerencsére nem is kell messzire menni ahhoz, hogy költséghatékonyabb életvitelt folytassunk. Számtalan megoldás létezik, amellyel fenntarthatóbbá, és így olcsóbbá tehetjük az otthonunkat. Ebben a cikkben 4 olyan tanácsot hoztunk, amelyek segítenek csökkenteni a rezsit.

1. Telepítsünk napelemet!

Első helyen álljanak a napelemek. A napelem telepítés ma már szinte mindenki számára megoldható. Noha nem olcsó a rendszer telepítése, a kormány különféle pályázatok keretein belül vissza nem fizetendő támogatást nyújt azoknak a háztartásoknak, akik napelemes rendszert szeretnének vásárolni.

A napelemek előnye, hogy a napfényt alakítják át elektromos árammá. A napfény pedig zöld energia, vagyis nem fog elfogyni, ráadásul bárki ingyen hozzájuthat. A napelemes rendszer azonban csak abban az esetben segít a megtakarításban, ha szakszerűen van kiválasztva és telepítve. Ehhez érdemes egy napelemes cég segítségét kérni.

Magyarországon az egyik legmegbízhatóbb napelemes cég az EnergOptimo Kft., akik amellett, hogy vállalják a rendszer telepítését, segítenek a megfelelő napelem kiválasztásában is. Rendkívül fontos, hogy a napelem képes legyen áramot biztosítani az egész háztartás számára, különben nem sok értelme van.

Egy jól megválasztott és szakszerűen telepített napelem hatalmas lépést jelent a rezsicsökkentés felé. Ugyan a beszerzési költségek nem olcsók, de egy átlagos rendszer 8-10 év alatt megtérül. Ez pedig igazán nem hosszú idő, ha azt nézzük, hogy a napelemek jó esetben 25-30 évig is megbízhatóan üzemelnek.

Amennyiben tehát szeretnénk kevesebbet fizetni az energiáért, ne habozzunk, és váltsunk napenergiára. A napelemes rendszerek nem csak olcsóbb energiát biztosítanak, de a környezettel szemben is kíméletesebbek, kevésbé rongálják a természetet.

2. Használjunk energiahatékony berendezéseket!

A napelemek és a zöld energia azonban mit sem ér, ha nem tudunk eleget termelni, és kénytelenek vagyunk a hálózatról pótolni, természetesen plusz pénzért? De miért kéne pótolni? Hogy hogy nem termel eleget? Nos azért, mert a háztartási berendezések egyszerűen felzabálják a megtermelt energiát.

Sokan esnek abba a hibába, hogy napelemes rendszert telepítenek, de nem korszerűsítik az otthoni berendezéseket. Azt már bizonyára mindenki tapasztalta, hogy egy régebbi mosógép, vagy porszívó hihetetlen mennyiségű energiát használ működése során. Pont emiatt van szükség új, energiahatékony berendezésekre.

Természetesen akkor is érdemes lecserélni a régi eszközöket, ha egyébként nincs napelemünk. Sőt, ez egy remek lehetőség azoknak, akiknek nem áll módjukban egy nagyobb beruházást végbevinni. A háztartási berendezések korszerűsítése egy egyszerű, mégis hatékony megoldás, amellyel kisebb lesz a rezsi.

Íme, néhány egyszerű tipp. A régi típusú villanykörték helyett használjunk LED égőket. Sokkal tovább élnek, és jóval kevesebb a fogyasztásuk. A korszerű technológiával készült hűtőszekrények, mosógépek, szárítógépek, és klímaberendezések ugyancsak kevesebb energiát használnak. Vásárlás során keressük az A+ jelzést, amely pontosan ezt jelöli.

3. Korszerűsítsük otthonunk szigetelését!

Hatalmas előrelépést érhetünk el azzal, ha felújítjuk a házunk, vagy lakásunk szigetelését. El se tudjuk képzelni, mennyi energia megy pocsékba, ha nem megfelelő az otthon szigetelése.

Ugyan egy új szigetelés sem olcsó, itt is szemmel látható a különbség egy rosszul szigetelt lakás, és egy korszerűen szigetelt lakás energiafogyasztása között. A falak megfelelő külső szigetelése jelentősen csökkenti télen a hőveszteséget, nyáron pedig a hőnyereséget. Más szóval, télen nem engedi ki a meleget, nyáron pedig nem engedi be. Így télen nem fűtünk hiába, nyáron pedig nem jár feleslegesen a klíma.

De nem elég csak a falakat szigetelni. A tető és a padló szigetelése is ugyanolyan fontos. Ha ezeket is megfelelően szigeteljük, akár 25%-os megtakarításra is számíthatunk. A szigeteléshez hozzátartozik még a nyílászárók és tömítések cseréje is. Az energiahatékony ablakok és ajtók ugyancsak hozzájárulnak a hőveszteség csökkentéséhez.

4. Változtassuk meg a szokásainkat!

Végül pedig nézzünk pár olyan megoldást, amely nekünk semmibe sem kerül, mégis segít alacsonyan tartani a rezsit. Ezek leginkább olyan megoldások, amely a hozzáállás megváltoztatásával érhetőek el.

Nagyon fontos, hogy okosan használjuk az árnyékolókat és a redőnyöket. Nyáron még azelőtt húzzuk le őket, hogy a nap elkezdené sütni az ablakot. Így megelőzhetjük, hogy hő jusson az épületbe. A redőnyökre télen is szükség lehet, hiszen extra szigetelést jelentenek.

A szellőztetést sem vehetjük félvállról. Ahelyett, hogy résnyire döntjük az ablakokat, válasszuk a gyors, de intenzív szellőztetést. Sokkal hatékonyabb, ha nagyra nyitjuk az ablakot néhány percre, mintha hosszú órákon keresztül megdöntve hagyjuk. A gyors szellőztetéssel felfrissíthetjük a szoba levegőjét, anélkül, hogy túlzottan lehűlne a lakás.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink