Miért fontos frissíteni?
Azok a Userek, akik Windows 10-et használnak, jelenleg nem kötelesek frissíteni az operációs rendszert, ha nem szeretnének élni a lehetőséggel, mivel 2025-ig még van egy kis idő. Az alábbi verziók (Windows 10 Enterprise, Windows 10 Home, Windows 10 Education, Windows 10 Pro és Windows 10 IoT Enterprise) támogatása az ígéret szerint 2025. október 14-ig tart.
Azonban a speciális Windows LTSCH verziók további kiterjesztett támogatást kapnak, a Windows 10 2019 LTSC és Windows IoT 2019 LTSC verziókhoz pedig a javítások elérhetőek lesznek egészen 2029. január 9-ig. A Microsoft nem ad ki új funkció frissítéseket és biztonsági javításokat az operációs rendszer ezen verziójához a határidő után, azok nem lesznek letölthetők a Windows Update szerverekről.
A cég azt javasolja, hogy az új Windows 11 rendszer követelményeinek megfelelő számítógépek tulajdonosai váltsanak át az új rendszerre, amit itt könnyen megvásárolhatnak, bár nem kötelező.
Azonban, ha valaki úgy dönt, hogy továbbra is a Windows 10-et szeretné használni, akkor komoly biztonsági kockázatokkal kell számolnia, mivel nem kapja meg a legújabb javításokat, ami fokozza a támadások, malware-ek, és a zsarolóvírusok által jelentett veszélyeket. A Windows 10 továbbra is technikailag használható lesz a számítógépeken, azonban nem javasolt.
Mit tegyek, ha a számítógépem nem kompatibilis a Windows 11-el?
A PC Health Check App használatával a felhasználók könnyedén ellenőrizhetik a számítógépük teljesítményét. Bár a Microsoft nem korlátoz le teljesen, kiskapukon keresztül manuális módon telepíthető a rendszer az olyan számítógépeken is, amelyekkel nem kompatibilis. Ez viszont azzal jár, hogy nem tudják garantálni a problémamentes működését.
Ezek a számítógépek nem fognak frissítéseket kapni a Windows Update-en keresztül és az esetleges meghibásodások esetén sem lesz érvényesíthető a garancia.
A másik lehetőség, hogy a felhasználók választhatják azt is, hogy áttérnek a Linux disztribúcióra, de ez sem ideális azok számára, akik minimális kellemetlenséggel vagy kevésbé radikális változtatással szeretnék továbbra is használni a számítógépüket a mindennapi feladataik elvégzéséhez.
A Linuxra való átállás ugyanis jelentős kutatást és munkát igényel azok számára, akik eddig a Windows rendszerhez voltak szokva. Ki kell, hogy válasszák a megfelelő Linux disztribúciót, át kell hozni a fájlokat, az eddig használt applikációkról pedig le kell mondaniuk, és hozzá kell szokniuk egy új rendszerhez.