Újra feltámadtak a kriptodevizák

Pénz beszél
Az intézményi nyitás és a kereskedelmi háborús feszültségek ismét a kriptodevizákra irányították a befektetők figyelmét. A technikai ábra szerint tízezer dollárig is visszapattanhat a bitcoin jegyzése.

FOLYAMATOS DRÁGULÁS

Közel négy hónapja folyamatosan drágulnak a kriptodevizák: a legismertebb digitális eszköz, a bitcoin jegyzése már átlépte a nyolcezer dollárt, ahol legutóbb tavaly júniusban járt. Ha folytatódik a trend, és június végén még a 8000-es szint fölött lesz a jegyzés, az a második legjobb negyedévet jelenti majd a valuta elmúlt öt évében – közvetlenül a 2017. utolsó negyedévi vágta után.

Mivel még mindig a bitcoin mozgása befolyásolja leginkább a piacot, a drágulás magával húzta a többi kriptopénzt is. A piaci kapitalizáció csak az elmúlt két hónapban 140 milliárd dollárról 250 milliárdra emelkedett. Korábban számos befektető legfőbb problémája a fundamentumok nélküli, hatalmas napi volatilitás volt, amely kiszámíthatatlanná tette a devizák mozgását. Az idei bika piac első három hónapjában – a májusi ralik kivételével – azonban az emelkedés mértéke alig lépte át a napi két-három százalékot, ami a részvénypiacon sem számít kirívónak. A kriptoszektor elemzői biztosak abban, hogy visszatért a bika piac, annak hátteréről azonban megoszlanak a vélemények. A legtöbb szakértő három tényezőt szokott megemlíteni: a kereskedelmi háborút, a digitális eszközök intézményi elfogadását és a technikai képet.

A kereskedelmi háború okozta bizonytalanság számos kisbefektetőt terelt vissza a kriptopiacra. A jelenséget jól tükrözi, hogy a konfliktussal kapcsolatos kedvezőtlen fejleményekre emelkedéssel reagál a bitcoin jegyzése. Május elején, amikor Donald Trump amerikai elnök bejelentette a védővámok emelését, hatezer dollár fölé ugrott. A képlet egyszerű: a kockázati tőkét a kriptoeszközökbe öntik az invesztorok, ami a kisbefektetőket is bevonzza a piacra, így a drágulás a friss belépők miatt öngerjesztővé válik, ezért a spekulánsok árfolyamnyereséggel szállhatnak ki. Ráadásul a kereskedelmi háború miatt a jüan árfolyama is nagyot gyengült, a bitcoin mozgása pedig fordítottan korrelál a jüan elértéktelenedésével.

A másik fő érv az áremelkedés mellett a kriptodevizák egyre szélesebb kö-rű intézményi elfogadottsága. Május elején nagyot dobott a jegyzésen, hogy a Fidelity Investments bejelentette: bitcoinkereskedési platformot indít. A Fidelity elég nagy név a szakmában ahhoz, hogy vonzóbbá tegye a piacot a hagyományos befektetőknek. Az egyes tőzsdék forgalmi adataiból az látszott, hogy a bejelentés után nagyot nőtt a bitcoinpénztárcák száma, a legtöbb új belépő pedig nagy összegben vásárolt kriptodevizát – ami akár nagybefektetők megjelenésére is utalhat.

A harmadik tényező a technikai kép. Pontos adatok ugyan nincsenek, de az elemzők valószínűsítik, hogy a kereskedési szoftverek, amelyek a technikai elemzéseket vizsgálják, a napi ügyleteknek már több mint a feléért felelősek. Az árfolyamban április elején jelent meg az „aranykereszt”, amikor az ötvennapos mozgóátlag alulról felfelé metszi a kétszáz naposat, és amely hosszabb távon emelkedő trendet jelez előre. Aznap a jegyzés négy százalékot ugrott. Az árfolyam e hét elején a 8200 dolláros ellenállással küzdött, a következő ellenállás a 8500-as szint körül húzódik. A technikai elemzés szerint ezt követően már csak a tízezer dolláros lélektani határ van hátra, amely újabb ralit szülhet.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink