Újabb nagybank a magyar tőzsdén

Pénz beszél
A jövő hét végén indulhat a kereskedés az MKB Bank részvényeivel a budapesti parketten. Hosszabb távon a hitelintézet papírjai a kisbefektetők számára is érdekesek lehetnek.

MKB

A tervek szerint június 14-én elindul a kereskedés az MKB Bank Nyrt. részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) standard kategóriájában: a börze honlapján megjelent összevont tájékoztató szerint százmillió darab, egyenként ezer forint névértékű részvényt vezetnek be. A papírok a teljes alaptőkét képviselik. A korábbi elsőbbségi részvényeket a társaságiforma-váltással – a nyílt részvénytársasággá alakulással – egyidejűleg törzspapírokká alakították. A tőzsdei bevezetés nem jár együtt tőkeemeléssel, vagyis csak a jelenlegi tulajdonosok részvényei jelennek meg a parketten.

A bank tőzsdére lépése régóta várt esemény, amellyel az MKB teljesíti az Európai Bizottság felé fennálló vállalását, miszerint 2019 végéig nyilvános részvénytársasággá alakul, amelyet börzére visznek. Annak ellenére, hogy a bevezetés nem járt együtt a tulajdonosi szerkezet átalakulásával, az MKB papírja hosszabb távon jelentős szerepet játszhat a hazai tőzsdei forgalomban, és az intézményi befektetők mellett az új tulajdonosok között a lakossági befektetők is megjelenhetnek. 

Az MKB-val a magyar hitelintézeti piac egyik nagy szereplője jelenik meg a BÉT-en: a pénzügyi szolgáltató mind a lakossági, mind a vállalati oldalon meghatározó versenyző, amely az elmúlt években sikeres átalakítási folyamaton és portfóliótisztításon ment keresztül annak érdekében, hogy a hosszú távú profitabilitása és versenyképessége biztosított legyen.

A tájékoztatóban közölt adatok szerint a bankcsoport pénzügyi eredményei igen kedvezően alakultak 2018-ban. A pénzügyi szolgáltató tavaly 25,1 milliárd forintos csoportszintű adózott nyereséget ért el. (A menedzsment korábbi tájékoztatása szerint az eredmény után 4,8 milliárd forint osztalékot fizetnek ki a tulajdonosoknak.) A portfólióminőség javulása – áll a tájékoztatóban – nagymértékben támogatta a 2018-as teljesítményt, az év során mintegy 6,5 milliárd forint összegben történt hitelkockázati költségfelszabadítás. A bank csoportszintű mérlegfőösszege 9,2 százalékkal, 1858 milliárd forintra csökkent tavaly, ami a betétállomány szándékolt zsugorításával függött össze. A pénzintézet nettó hitelállománya 4,3 százalékos növekedéssel, 895,2 milliárd forintra bővült az elmúlt évben.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink