Tőzsdék: fókuszban a kockázatvállalás

Pénz beszél
Eljön-e még az idén a sokak által várt vagy éppen félt esés a részvénypiacokon? Többek között ezzel kapcsolatban vitatták meg érveiket és ellenérveiket a tőkepiac szereplői és szakértői a Világgazdaság – Tőzsdekonferencián.

KONFERENCIA

A múlt héten rendezett Világgazdaság – Tőzsdekonferencia 2019 című rendezvényen az idei tőkepiaci kilátások mellett többek között szó esett a befektetői kockázatvállalási hajlandóságról, a részvénypiacok lehetséges eséséről, az arra érkező várható reakciókról, kibocsátói tervekről s az elemzések felértékelődéséről.

Az elemzői kerekasztal-beszélgetés attól volt érdekes, mint maguk a részvénypiaci várakozások: a hallgatóság szinte valamennyi izgalmas kérdésben véleményellentéteket hallhatott a résztvevőktől. Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője például már azt is részben megkérdőjelezte, hogy egyáltalán eshetnek-e a részvények, utalva arra: a jegybankok már kisebb mértékű negatív árfolyammozgás után is igyekeznek megvédeni a piacokat. A szakemberek hozzáfűzték: vonzó éves hozamot kínál a június első hetében debütáló Magyar Állampapír Plusz, amely miatt egyértelműen felfelé tart a hazai lakosság hozamelvárása a különböző befektetési termékekkel szemben. Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint azonban amíg fennmarad a globális pénzbőség, aligha lehet számítani érdemi, harminc-negyven százalékos zuhanásra a világ részvénypiacain.

Szécsényi Bálint, az Equilor vezérigazgatója előadásában egyetértett abban, hogy egy ideig még „velünk marad” a pénzbőség és a relatív alacsony kamatszint (de már nem negatív kamatkörnyezetről lesz szó). Emellett viszont hektikusabb kereskedési környezetre érdemes felkészülni, mivel megjelent a volatilitás, a piacok újra „tudnak” lefelé korrigálni, ezenkívül a reálgazdasági növekedés kilátásai is visszafogottabbak.

A tőkepiaci folyamatok megértésében felértékelődik a részvényelemzések elérhetősége. A Budapesti Értéktőzsde által elindított elemzési program a blue chipek mellett a közepes kapitalizációjú papírokra is ráirányítja a figyelmet. Az eddigi tapasztalatok kifejezetten kedvezők. Jó példa erre az energetikai piac szereplője, az Alteo: részvényeinek a forgalma kiugró aktivitást mutat egy-egy elemzés vagy hírkommentár megjelenése után. De idesorolható az építőanyag-gyártó Masterplast is, amelynek a papírjaira eddig alacsony szintű befektetői érdeklődés mutatkozott. A Concorde elemzési üzletágát vezető Le Phuong Hai Thanh is az elemzők munkájának a felértékelődésére számít; a szaktudásukat a gazdaságból érkező rossz hírek idején becsülik meg igazán. A négy vezető papír közül az OTP kilátásai a legjobbak – emelték ki a szakértők. A hazai pénzintézet sztorija igazi sikertörténet: régiós bankcsoporttá alakul, a bank és a részvények értéke meghaladja a 2008-as válság előtti szinteket, ez pedig az európai szektortársakkal összevetve ritka teljesítményként értékelhető. Egyre inkább volumenbizniszként lehet tekinteni az OTP-re – vallják az elemzők. A Mol és a Magyar Telekom viszont mozgalmasabb időszak elé tekint: az olajtársaság szempontjából a legfontosabb a 2030-ig megfogalmazott stratégiai célok megvalósítása, amelynek központi eleme egy irányváltás, választ adva arra, hogy a jövőben egyre nagyobb mértékben lesz alternatívája a motorikus üzemanyagoknak a közlekedésben. Rövid távon a Telekomnál az 5G-technológia jelenti a fő kihívást, a hosszú távú tervekre tekintve pedig a digitalizáció és a transzformáció számít kiemelt jelentőségűnek a társaságnál.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink