FINANSZÍROZÁS
Elérte a százmilliárd forintot a szerződött volumen a kiszámíthatóbb, rögzített kamatozású finanszírozási konstrukciók terjedését segíteni hivatott NHP Fix programon belül – derül ki a Magyar Nemzeti Bank napokban közzétett adataiból. Az ezer milliárd forintos keretösszegű projekthez május 8-ig 3664 vállalat csatlakozott, míg a hitel- és lízingügyletek száma meghaladta a 4500-at. A már lehívott állomány 73 milliárd forintot tesz ki.
A megkötött szerződések 53 százaléka beruházási hitel, a fennmaradó rész pedig a lízingszerződéseké. Az MNB adatainak a tanúsága szerint a mikrovállalkozások különösen aktívnak bizonyultak az eddigi igényléseknél: a szerződéses volumen több mint fele – 50,8 százaléka – hozzájuk kötődik. Figyelemre méltó emellett, hogy a legkisebb cégeknél a lízingkonstrukciók adták a megkötött szerződések többségét, miután ezekből 26,3 milliárd forintnyi volument mutatott ki az első bő négy hónapra vonatkozó statisztika. A kisvállalkozások a jegybank adatai szerint összesen 28,8 milliárdot igényeltek – ebből 14,8 milliárd volt a hitel és 14 milliárd a lízing –, míg a középvállalkozások 20,4 milliárd forintnál tartottak május elején.
A hitelszerződéseknél valamivel 90 millió forint felett jár az átlagos ügyletméret, miközben a mediánérték 35,4 millió forint. Utóbbi leginkább a mikrovállalkozások nagy arányával magyarázható. A hiteleknél az átlagos futamidő megközelítette a nyolc és fél évet. A lízingszerződéseknél az eddig eltelt időszakban 11,9 millió forintot tett ki az átlagos ügyletméret, a medián 6,3 milliót, az átlagos futamidő pedig 4,8 év volt. Ami a területi megoszlást illeti, Közép-Magyarország a 28 százalékát adta a megkötött szerződéseknek, míg a Dunántúl és Kelet-Magyarország közel azonos súllyal – 35, illetve 37 százalékkal – részesedett a tortából. Az egyes ágazatok közül az első négy hónapban kiemelkedett a mezőgazdaság – közel 25 milliárd forintos szerződéses összeg mellett –, de bőven tíz százalék felett alakult a feldolgozóipar és a kereskedelem részesedése is.
VÁLTOZATLANUL NÖVÉSBEN A LÍZINGPIAC
Az első negyedévben 163 milliárd forintot helyeztek ki a szolgáltatók a magyarországi lízingpiacon, ami 10,3 százalékkal haladja meg a 2018 azonos időszakában elért 147,5 milliárdot – derül ki a Magyar Lízingszövetség összesítéséből. Nyikos Katalin, a szervezet elnöke szerint a várakozásoknak megfelelően alakult az első negyedév: a vállalkozások – különösen a kicsik és a közepesek – egyre nyitottabbak az alacsony kamatkörnyezet miatt olcsó, emellett rugalmas és költséghatékony konstrukciókra. A szövetség várakozásai szerint az év egészében is tíz százalék körüli bővülés várható a piacon.