Netre terelt vásárlások

Pénz beszél
Gyorsan növekszik az internetes vásárlások aránya a bankkártyás fizetési forgalmon belül, a külföldre irányuló műveletek értéke pedig csaknem másfélszeresére duzzadt tavaly.

PÉNZFORGALOM

Egyre bátrabban vásárol bankkártyával az interneten keresztül a magyar lakosság: a tranzakcióknak mind a száma, mind az értéke jelentősen nőtt 2018-ban az egy évvel korábbihoz képest. A Magyar Nemzeti Bank pénzforgalmi statisztikái szerint tavaly 60,9 millió belföldi és 44,8 millió külföldre irányuló kártyás fizetés történt a világhálón – illetve telefonos és postai megrendeléseken – keresztül, ami 37,2, illetve 39,6 százalékos növekedés 2017-hez viszonyítva. A forgalom is hasonló ütemben bővült a múlt évben: a belföldi netes fizetések volumene közel 37 százalékos növekedést követően meghaladta a 700 milliárd forintot, miközben a külföldi vásárlási műveleteknél 47,5 százalékos ugrást regisztrált a jegybank 467 milliárd forintos értékben. Utóbbi arra utal, hogy a határon túlról történő megrendeléseknél fokozatosan emelkedik az átlagérték, hiszen a fizetési műveletek összege jóval gyorsabban nőtt a darabszámnál.

A gyors ütemű növekedésnek köszönhetően az internetes vételek aránya is folyamatosan bővül az összes bankkártyás vásárláson belül, hiszen a fizikai kereskedőknél (vagyis a boltokban) darabszámban „csak” 22,7, értékben pedig 21,3 százalékos emelkedés volt. Ezzel együtt a világhálós tranzakciók még mindig viszonylag kicsi szeletet hasítanak ki a teljes forgalomból, hiszen tavaly csak belföldön 4750 milliárd forint értékben fizettek a boltokban a magyar kártyabirtokosok.

Az internetes, bankkártyás forgalom növekedése persze több okból sem meglepő: az online kiskereskedelem bővülése, a kártyás fizetést lehetővé tévő webshopok számának a gyarapodása és az irántuk táplált bizalom erősödése egyaránt hozzájárul az emelkedő trendhez. Nem kérdés az sem, hogy a dinamikus növekedés az előttünk álló időszakban is fennmarad, legfeljebb – részben a gyorsan bővülő bázis miatt – az ütemében lehet idővel némi lassulás.   

Az is igaz ugyanakkor, hogy a bankkártyás forgalomhoz kapcsolódó visszaélések igen nagy hányada is pont a világhálós tranzakciókhoz kötődik: darabszám alapján mintegy 80, értékben pedig hozzávetőleg 83 százalékuk. Mindez nem meglepő annak tükrében, hogy internetes műveleteknél – illetve a postai, telefonos megrendeléseknél – a múlt év harmadik negyedében már több mint 12,5 ezer esetet regisztrált az MNB, ami nagyjából 62 százalékos növekedés az egy esztendővel korábbihoz képest. A visszaélések értéke 338,3 millió forint volt a netes tranzakcióknál, a bővülés pedig éves összevetésben 49,2 százalékos. Azt is látni kell, hogy a világhálós, kártyás fizetési műveletekhez kapcsolódó csalások volumene gyorsan nőtt ugyan az elmúlt időszakban, ám az összesített forgalomhoz viszonyítva még mindig elenyésző mértékű: ráadásul a kár jelentős részét a kereskedők, illetve a bankkártyákat kibocsátó pénzügyi szolgáltatók viselik.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink