PIACI HATÁSOK
A kormány távlati adótervei között szerepel a 27 százalékos forgalmi adó mérséklése – legalábbis Varga Mihály pénzügyminiszter szavai erre utalnak. Az EU-ban itthon található a legmagasabb áfaszint. Ugyanakkor ennek változtatása meglehetősen kényes téma, hiszen a magyar gazdaság korábban nem az alacsony szintű forgalmi adó felé indult el. Ennek egyik praktikus és objektív oka, hogy a gazdaság felfűtésében sokkal nagyobb szerepet játszik a jövedelmekre rakódó terhek csökkentése, míg az áfa mérséklése legfeljebb a fogyasztást ösztönözheti – átmenetileg. A jövedelmekről lebontott adók a munkaadói oldalra is jótékonyan hatnak, s a megnövekedett kereset a fogyasztásban is megjelenik.
Tartós fehérítés
Ebből a szempontból nézve valójában semmi sem indokolná az áfaszint csökkentését – mondta lapunknak Radnai Károly, az Andersen Global együttműködő partnere, az OrienTax Adótanácsadó Zrt. vezérigazgatója. Vannak bizonyos területek – ilyen például a turizmus és a szállodai szolgáltatás –, ahol az általános forgalmi adó mérséklése piacélénkítő hatással jár, de a kisebb áfatartalom mellett nem valószínű, hogy több szalámi fogy majd a boltokban.
A KSH adatai szerint e változtatás meglépése a vendéglátásban önmagában nem generált nagyobb forgalmat. Nyomon követhető volt, hogy e teher könnyítése mellett lassan, de biztosan nőttek a piacon az árak – vagyis az áfacsökkentést a cégek nem adták át a fogyasztóknak.
Radnai szerint az áfacsökkentés elsősorban a gazdaság tartós (további) fehérítésében játszhat komoly szerepet. A nagy forgalmiadó-teher még az alacsony szintű és egyszerű társasági adónál is csábítja a vállalkozásokat a szürkezónába, amit az adórendszer egyszerűsítésével és átláthatóságával ideiglenesen lehet orvosolni. A szakember megjegyezte: a kormányzat jelentős sikereket ért el a gazdaság fehérítésében, de az áfacsalások legjobb ellenszere a forgalmiadó-könnyítés.
Ám a jelenlegi egyensúlyi állapotot csak óvatosan szabad megbolygatni, hiszen a költségvetés bevételeinek a negyven százalékát az áfa teszi ki. A szóban forgó esetleges mérséklés akár öt százalékpontos bevételkiesést is okozhat, amelyet természetesen pótolni kell más adónemek terén.
Alacsony kamatok
A kormányzati adócsökkentésről szóló elképzelés egyébként kapcsolódhat az uniós felvetésekhez is – bár egyelőre nem tudni, hogy Brüsszel komolyan fontolgatja-e az áfa közösségen belüli egységes szabályozását. Jelenleg csak ajánlás vonatkozik az EU-s mértékre, s tagállami hatáskörben van az adó szintjének a megállapítása. Egy korábbi felvetés szerint Brüsszel huszonöt százalékban határozná meg a legfelső határt, és ezt nemcsak ajánlás, hanem irányelv formájába öntené. Ha elindul az ez irányú munka, Magyarországnak fel kell készülnie a változásokra, vagyis az áfacsökkentés témája időszerű. Kérdés, mennyire lehet rávenni a cégeket az így megkapott többlethaszon fogyasztóknak történő átadására, amellyel élénkíthető a kereslet. Emlékezetes, hogy a 2006-os mérséklés elhamarkodott, átgondolatlan lépés volt. A várt 2-2,5 százalékos fogyasztásnövekedés nem következett be, s a feketekereskedelemtől terhelt piac sem lett sokkal fehérebb. Ráadásul utóbb kiderült, hogy a büdzsében nem volt túl sok mozgástér az intézkedés bevezetéséhez.
Most azonban a kormány gazdaságpolitikájának köszönhetően lenne, de Radnai szerint nem a vállalati vagy a fogyasztási oldalról érdemes megközelíteni a dolgot. Továbbra is fontos szerepet játszik a kis- és közepes vállalatok finanszírozása, amihez alacsonyan kell tartani a jegybanki alapkamatot. Az inflációs nyomás viszont komoly hatást gyakorol az alapkamatra. A szakember úgy véli, a mostani infláció még nem indokolja az ez irányú lépéseket, de később, rövid, esetleg középtávon gyorsuló pénzromlással (is) lehet számolni. Itt léphet be egy áfacsökkentési időszak, amely jelentősen lassíthatja az árdrágulás ütemét, és kedvező hatással lehet az infláció alakulására, az alapkamatra nehezedő nyomást is enyhítve. Mindez pedig elősegítheti a gazdasági növekedés fenntartásához szükséges vállalati vagy a családoknak szánt hitelek kamatszintjének a mederben tartását.