TŐKEPIAC
Összességében nem nyújtottak rossz teljesítményt a hazai befektetési alapok az elmúlt egy évben: a március végéig számolt tizenkét hónap alatt majdnem pontosan öt százalékkal, 7111 milliárd forintra emelkedett a kockázati és magántőkealapokkal együtt számított vagyonuk, ami ugyan jóval elmarad az egy évvel korábban mért, bő 10 százalékos növekedési ütemtől, ám ez az egyre bizonytalanabb tőkepiaci környezet tükrében egyáltalán nem rossz teljesítmény.
Az egyes kategóriák között ugyanakkor nagyon nagyok az eltérések a nettó eszközérték – vagyis a vagyon – éves változása alapján. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) most közzétett adatai szerint a márciusig tartó egy év egyértelmű nyertesei az ingatlanalapok voltak a kimutatott vagyon alapján, hiszen az tizenkét hónap alatt több mint másfélszeresére, 2241 milliárd forint fölé emelkedett. Ennek következtében az ingatlanalapok súlya tovább emelkedett a portfólióban: az első negyedév végére már 31,5 százalékot ért el, szemben a 2018 márciusi 21,7-del.
Szintén az elmúlt egy év nyertesei közé tartoznak az MNB kimutatása szerint a rövid kötvényalapok, amelyek vagyona 22,5 százalékkal, 886 milliárd forint közelébe emelkedett. Más kérdés, hogy a teljes kötvényalap-portfólió már nem teljesített ilyen jól, miután a hosszú és szabad futamidejű konstrukcióknál csökkent a vagyon. Szintén a nyertes kategóriák közé sorolhatók a részvényalapok, amelyek nettó eszközértéke 7,2 százalékkal nőtt egy év alatt: ezzel együtt a súlyuk még mindig viszonylag alacsony a teljes portfólión belül, hiszen az állományuk még március végén sem érte el az 500 milliárdos szintet.
Az alacsony kamatkörnyezet természetesen a befektetési alapok piacán is erősen érezteti a hatását. A likviditási alapok nettó eszközértéke 64,2 százalékkal, 142,6 milliárd forintra olvadt egy év alatt, de kevesebb mint a felére, 110 milliárd forintra zsugorodott a pénzpiaci konstrukciók vagyona is. Ugyancsak kevéssé tudnak érvényesülni a piacon a tőkevédett konstrukciók: ezek nettó eszközértéke majdnem a negyedével, 231,4 milliárd forintra csökkent. Az abszolút hozamú alapoknál is voltak már jóval kedvezőbb időszakok, hiszen azok vagyona 15,2 százalékkal, 1000 milliárd forint alá süllyedt. Csökkent kissé a kimutatott vagyon a vegyes alapoknál is, igaz, itt nem történt drámai változás: a márciusi, 1113,9 milliárdos nettó eszközérték nagyjából egy százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
A kockázati és magántőkealapoknál viszont emelkedett a vagyon az elmúlt egy évben: előbbieknél 2,6 százalékos növekedést mért a cégek adatszolgáltatásai alapján az MNB – 201,7 milliárdos, március végi vagyon mellett –, utóbbiaknál pedig 53,3 százalékkal, 177,9 milliárd forintra emelkedett a nettó eszközérték.