Megtakarítunk és „rápörgünk” a részvényekre

Pénz beszél
A magyar lakosság harmada rendszeresen, másik harmada esetenként tesz félre rendszeres jövedelméből, és szintén egyharmad azok aránya, akik egyáltalán nem takarékoskodnak.

SZÁZADVÉG-KUTATÁS

Szoros összefüggés van a háztartások megtakarításai és biztosítottságuk között – derül ki abból a kutatásból, amelyet a Századvég Politikai Iskola Alapítvány a Magyar Biztosítók Szövetsége megbízásából készített. A felmérés megállapításai szerint az eseti vagy rendszeres megtakarítással rendelkezők több mint kétharmada ötéves időtávon belül gondolkodik, és minél több a biztosítások száma a háztartásban, jellemzően annál hosszabb idejű a megtakarításuk. Ami a lényeg, hogy a magyar lakosság harmada rendszeresen, másik harmada pedig esetenként tesz félre rendszeres jövedelméből, és szintén egyharmad azok aránya, akik egyáltalán nem takarékoskodnak. Érdekessége a tanulmánynak, hogy a magukat jó anyagi helyzetűnek meghatározók körében is csak 46 százalékos a rendszeresen megtakarítók aránya, ami azt mutatja, hogy nem csak az anyagi helyzettől függ a pénzügyi magatartás. Az eseti vagy rendszeres megtakarítással rendelkezők körében a folyószámla és a készpénz szerepelt a legmagasabb említési aránnyal. A lekötött, kamatozó formákat 8 és 24 százalék közötti arányban említették a válaszadók. A felmérés szerint a magyarok csaknem fele az államtól várja a jövedelmét nyugdíjas éveire. Az állami nyugdíjat megjelölőknél a legfeljebb eseti megtakarítással rendelkezők és az alacsony pénzügyi tájékozottságúak voltak felülreprezentáltak.

Közben kezdünk rápörögni a részvényekre is: mintegy 600 milliárd forintnyi céges értékpapírja van már a lakosságnak a jegybank legutóbbi kimutatása alapján. Ez a 2017-es állapothoz képest megközelítőleg kétszázmilliárddal több. Közben a különböző befektetési alapokon keresztül is – igaz, csak közvetve – birtokolnak részvényeket a háztartások. 

A hazai döntéshozók szerint a gondot az okozza, hogy sokan továbbra is a párnacihában tartják a pénzüket: mintegy ötezer milliárd forintra rúg ez az állomány. Ennek oka elsősorban a rendkívül alacsony kamatszint. 

 

A LEGNÉPSZERŰBB PÉNZÜGYI KONSTRUKCIÓK HAZÁNKBAN 

Bankbetét, lakossági megtakarítási számla – A felnőtt lakosság szinte teljes egészének van bankszámlája, azonban napjainkra az itt tartott pénz már ráfizetést jelent! 

Banki megtakarítási programok – A bankbetéttel szemben itt megjelennek a befektetési alapok, azonban öt-tíz lehetőségnél többet egyik hitelintézet sem kínál, ráadásul a kockázatkerülés miatt a legtöbben pénzpiaci alapot választanak, amely szintén nem termel hozamot. 

Önkéntes nyugdíjpénztár – Kedvelt, mert állami támogatással vehető igénybe. Ugyanakkor a nyugdíjkor határáig nélkülözni kell a pénzüket. 

Biztosításokkal kombinált forma (UL) – Ez a legköltségesebb megtakarítás, ráadásul buktatókkal és sok esetben nagy kockázattal. A statisztikák szerint az elindítást követően az ügyfelek átlagosan már négy év után megszüntetik a számlájukat.

 

JPMORGAN: TARTS KÉSZPÉNZT! 

Köztudott, hogy a készpénz extrabiztonságos befektetési forma. A JPMorgan alapkezelője szerint most kockázat-hozam szempontjából jobb, mint a részvény – derül ki az elemzésükből. A stratégák az amerikai piacra vonatkozóan felülsúlyozásra javasolják a készpénz tartását.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink