ÖNGONDOSKODÁS
Finoman szólva sem volt eseménytelen a tavalyi év a hazai lakás-takarékpénztárak számára: az október közepén hatályba lépett törvényi változások nyomán újra kellett gondolniuk stratégiájukat, hiszen megszűnt a konstrukciókhoz kapcsolódó állami támogatás. Mára ugyanakkor mind a három, a törvénymódosítás által érintett piaci szereplő előállt új, az eddigiektől több ponton is eltérő konstrukcióival, ami alapján elmondható, hogy gyorsan és rugalmasan sikerült alkalmazkodni a megváltozott feltételekhez.
A leggyorsabban a legnagyobb piaci szereplő, a Fundamenta-Lakáskassza reagált a változásokra: a lakás-takarékpénztár már novemberben bevezette új, Gondoskodó Lakásszámla névre keresztelt termékét, amelynél az ügyfelek – legfeljebb havi 40 ezer forintos megtakarítás esetén – éves 5 százalék kamatbónuszra és évi 2,9 százalékos lakáskölcsönkamatra jogosultak. Az első tapasztalatok pedig – a szolgáltató tavalyi eredményeit bemutató sajtótájékoztatóján elhangzottak szerint – igen biztatók: mára több tíz milliárd forint értékben kötöttek szerződést az ügyfelek.
Tátrai Bernadett, a Fundamenta elnök-vezérigazgatója szerint a tavalyi változásokat lehetőségként élték meg, amely módot ad az újratervezésre, a megújulásra, új megközelítési módok alkalmazására és új piacokra való belépésre is. Az új irányok közül az egyik a megújuló energiaforrások, ezen belül a napelemrendszerek telepítésének közvetítése, illetve finanszírozása. A másik – igen fontos – elem, hogy a társaság belép az ingatlanközvetítés piacára. A cégcsoport erre specializálódott leányvállalatát a cégbíróság már bejegyezte, és a nyári, budapesti indulást követően ezt a tevékenységet a jövő évtől kezdődően országosan is kiterjesztik. Emellett a Fundamenta – szintén a széles értékesítési hálózatát kihasználva – közvetítőként részt vesz majd a lakossági állampapírok értékesítésében is.
Az OTP Lakástakarék február elejétől két új konstrukciót kínál, amelyeknél 5, illetve 10 éves időtartamra lehet szerződni. A havi befizetések összege mindkét módozatnál minimum 10 ezer, maximum 50 ezer forint lehet. Az ötéves változatnál a befizetésekhez 5 százalékos, a 10 éveshez pedig 10 százalékos bónusszal járul hozzá – a feltételek teljesítésekor – a társaság. Ha a tízéves módozathoz az ügyfél lakáshitelt is igényel az OTP Jelzálogbanktól, akkor további bónuszt is kaphat.
Az Erste Lakástakarék e hónap elején jelentette be, hogy átveszi az Aegon Lakástakarékpénztár portfólióját, a társasághoz kerülő 64 ezer szerződéssel a piaci részesedése 10-ről 14 százalékra nő.
„Az idén 200 éves Erste Csoport takarékpénztárként kezdte működését, az öngondoskodás, a rendszeres megtakarítások fontosságát felismerve. Ezért tartja fontosnak a lakáscélú előtakarékoskodás támogatását állami hozzájárulás nélkül is. A kedvező szinergiahatások révén az akvizíció fontos lépés a magyarországi Erste számára” – nyilatkozta a lépés bejelentésekor Jelasity Radován, az Erste Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója. A 101 milliárd forint mérlegfőösszegű Erste Lakástakarék 92 milliárd forint betétállományt kezel, míg az Aegon Lakástakarékpénztár betétállománya megközelítette a 30 milliárdot. Az Erste 115 ezer ügyfél 157 ezer szerződését kezeli, míg az Aegon mintegy 50 ezer ügyfelének 64 ezer szerződése van. Az Erste szerződött állománya eléri a 680 milliárd forintot, az Aegoné közel 230 milliárdot tesz ki.
Az Erste Lakástakarék május 10-én újraindította az előtakarékossági termékek értékesítését is. A maximum 8 éves megtakarítási időszak mellé az ügyfelek havi 20 ezer, 30 ezer és 40 ezer forint befizetése közül választhatnak. Míg a korábbi, állami támogatásos terméknél egy ügyfél csak egy szerződést köthetett, és emellé vehetett igénybe állami támogatást, az Erste Lakástakarék új termékeinél ilyen megkötés már nincs: aki a havi 40 ezer forintnál többet szeretne félretenni, az köthet kettő, három vagy akár több szerződést is. Az Erste Lakástakarék két termékmódozatot vezet be, és a megtakarítások után fizetett kamaton felül szintén kamatbónusszal egészíti ki az ügyfelek befizetését. A jóváírás mértéke az egyik termékmódozatnál évi 8,33 százalék, a másik módozat pedig az első évi 5 százalékról fokozatosan évi 10 százalékra növekvő kamatbónusszal jutalmazza a megtakarító ügyfelek hűségét. A befizetésarányos jóváírás akkor jár, ha az ügyfelek legalább hat évig megtakarítanak: ám ennek lejárta után a lakástakarék akkor is kifizeti a kamatbónusz időarányos részét, ha az ügyfél eredetileg 8 éves megtakarítási időszakot vállalt, de azt megelőzően felmondja a szerződését. A megtakarítási termék mellé háromféle kölcsönt kínál az Erste Lakástakarék, az áthidaló hitelt egy év után vehetik igénybe az ügyfelek. Az Erste Lakástakarék saját, a megtakarítási termékhez kapcsolódó lakáskölcsönét a megtakarítási idő végén, de a szerződés kötésekor érvényes kamatfeltételek mellett lehet felvenni, a harmadik finanszírozási lehetőség pedig az Erste Bank jelzáloghitele.
Rekordév a Fundamentánál
A múlt héten közölt éves eredmények szerint tavaly is rekordévet zárt a Fundamenta-Lakáskassza Zrt.: a kamatokkal és támogatásokkal növelt bruttó betétállománya december végére meghaladta az 502 milliárd forintot, ami 15 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A kihelyezett hitelek mennyisége is jelentősen – 343 milliárdról 408 milliárd forintra – emelkedett egy év alatt, amellyel a társaság a lakáshitelpiac több mint 12 százalékát tudhatja magáénak. Ami a pénzügyi eredményeket illeti, a Fundamenta 2018-at 8,34 milliárd forintos adózás előtti és 6,98 milliárdos adózott eredménnyel zárta.