– Nagyjából egy hónapja nevezték ki a Diákhitel Központ vezérigazgatójának. Milyen háttérrel és tervekkel érkezett?
– Ismertem a rendszert ügyfélként is, hiszen rögtön a diákhitel indulásakor, 2001-ben magam is felvettem 710 ezer forint hallgatói hitelt, ami nagy segítség volt ahhoz, hogy Németországba mehessek tanulni az Erasmus programmal. Jogász vagyok, dolgoztam ügyvédként és bíróságon is, majd kilenc évet Brüsszelben diplomataként. Szakmai oldalról sem most kezdtem ismerkedni ezzel a speciális hitelezési konstrukcióval: tavaly november óta a Diákhitel Központ igazgatósági tagjaként vettem részt az intézmény munkájában. A terveim igazodnak a Diákhitel Központ küldetéséhez: Magyarország legnagyobb hatású vallás- és közoktatási minisztere óta valljuk, hogy a tudás hatalom, s akkor lesz hazánk sikeres és versenyképes, ha a kiművelt emberfők országa lesz. Kiemelt célunk a társadalmi mobilitás elősegítése, hogy azok a diákok is részt vehessenek a felsőoktatásban, akiknek ezt családi vagy egyéb körülményeik nem tennék lehetővé.
– Gondolom, a korábbi diákhitele részleteit már nem törleszti.
– A legtöbb diákhoz hasonlóan én is hét év alatt fizettem vissza, a diploma megszerzését követően. Sokkal jobban jár egyébként nálam az, aki most veszi fel a kölcsönt. A kétezres évek elején ugyanis még elég magas, több mint tízszázalékos kamatok voltak, a mostani kamatdöntést követően ez a Diákhitel1 esetében történelmi 1,99, míg a Diákhitel2-nél 0 százalék.
– Ez jól hangzik, mégis sokan aggódnak a kamatkörnyezet kiszámíthatatlansága miatt, és egy ilyen hitelfelvétel elég hosszú távú elköteleződést jelent.
– A termékeink rendkívül rugalmasak, a diákok a kívánt mértékben és időtartamban vehetnek fel hallgatói hiteleket. Nálunk nincs hitelbírálat, semmilyen fedezet nem szükséges, csak érvényes hallgatói jogviszony, és a kölcsönök bármikor ingyenesen előtörleszthetők. Emellett törekszünk rá, hogy lassan kövessük le a piaci változásokat, óvatos kamatpolitikát folytatunk – ez látszik a kamatgörbén is. A 2008-as pénzügyi válság idején sem terheltük egyszerre a hallgatókra a forrásköltségek növekedését; ugyanígy követjük le a csökkenő kamatkörnyezetet is. A mostani extrém alacsony kamatkörnyezetnek és a 2016 óta tapasztalható mintegy harmincszázalékos átlagos bruttó béremelkedésnek köszönhetően tudtuk történelmi mélypontra csökkenteni a Diákhitel1 termékünk kamatát is. Mindeközben a piacon elérhető fogyasztási hitelek kamata még mindig tízszázalékos, a folyószámlahiteleké húsz százalék fölött jár. Egyértelmű, hogy a diákhitelnél kedvezőbb konstrukciót és kamatozást nyújtó kölcsön nincs a piacon.
– Szeretik a diákok ezt a konstrukciót?
– Akik igénybe veszik, azok kiemelkedően elégedettek vele. Sokatmondó, hogy csak tavaly a 177 ezer aktív ügyfelünktől mindössze 209 panasz érkezett. Egy 2018-as felmérésünkben az ügyfeleink fele nyilatkozott úgy, hogy a Diákhitel Központ termékei nélkül valószínűleg nem tudta volna elkezdeni vagy befejezni a tanulmányait. Ez azt jelenti, hogy az intézmény segítségével nőhetett több mint kétszázezer fővel a kiművelt emberfők száma. Ez szép eredmény, de nem szabad hátradőlnünk. Az a célom, hogy a diákhitel visszanyerje azt az ismertséget, elismertséget, amelyet a bevezetésekor élvezett.
– Miért, azóta csökkent a felvevők száma?
– Igen, 2001-ben jelentősen többen vették fel a kölcsönt, annak ellenére, hogy – mint említettem – akkoriban sokkal magasabbak voltak a kamatok, a 12-13 százalék sem volt ritka.
– Mi lehet ennek az oka?
– Egyrészről kevesebben jelentkeznek az egyetemekre és a főiskolákra, mint a 2000-es évek elején. Másrészről jobban is élnek az emberek, mint korábban, a családok szerencsére nem szorulnak rá annyira a hitelfelvételre. De fontos tényező az is, hogy egyre több diák vállal munkát a tanulmányok mellett. Pár éve még csak tíz százalékuk dolgozott nappali tagozatosként. Mára ez az arány csaknem huszonöt százalékra nőtt, ugyancsak a béremelkedés hatására.
– Ez jelentheti azt, hogy most már kevésbé van igény a diákhitelre?
– Alapvetően jó irány, hogy a hallgatók dolgoznak, hiszen munkatapasztalatot szereznek, ami nagyon értékes a piacon. Azonban látni kell, hogy a többségük nem a leendő szakmájában vállal diákmunkát, hanem például a vendéglátásban és a kereskedelemben végez kisegítő jellegű tevékenységet. Véleményem szerint a nappali tagozatos hallgatók legfontosabb feladata annak az anyagnak az elsajátítása, amelynek a segítségével versenyképes tudást szerezhetnek, és a diploma megszerzése után könnyedén kiléphetnek a piacra. Minden diákot óva intenék attól, hogy a későbbi szakmai karrierje szempontjából legértékesebb éveit elpazarolja.
– Milyen a magyar diákhitelrendszer nemzetközi visszhangja?
– Folyamatos nemzetközi érdeklődés övezi a magyar modellt Európában, ezen belül a visegrádi országok részéről, a régióból többen jelezték, hogy akár változtatás nélkül is átvennék a rendszert. Amúgy angolszász mintára indult a konstrukció, és még a kitalálója szerint is Magyarországon hozták létre az egyik legsikeresebb modellt.
A számok is önmagukért beszélnek, de ami talán még fontosabb, hogy egy kormányokon átívelő, stabil rendszerről van szó: lassan két évtizede működik, megszakítás nélkül. Minden politikai oldal elismerte tehát mint egy olyan oktatás- és ifjúságpolitikai eszközt, amely hatékonyan járul hozzá a versenyképes felsőoktatás megteremtéséhez. Sok diáknak ez az első önálló pénzügyi döntése, amellyel a családját tehermentesíteni tudja. Itt kezdődik valahol a felelősségvállalás, és úgy gondolom, a mai fiatalok ebben elég jók a korábbi generációkhoz képest.
– Húsz év alatt sokat változtak a diákok is, nem csak a kamatkörnyezet. Hogyan tartják a lépést az interneten élő nemzedékkel?
– Úgy vélem, az online jelenlétben és ügyintézésben nagyon jól állunk. Egyrészt akár a felsőoktatási Neptun rendszeren keresztül is lehet diákhitelt igényelni, másrészt létrehoztuk a Diákhitel Direkt mobilalkalmazást, amelynek a segítségével az ügyfeleink bárhol, bármikor, egyszerűen hozzáférhetnek az üzeneteikhez, lekérdezhetik aktuális egyenlegüket, hátralékukat, megtekinthetik utalásaikat. Ezeket a csatornákat nagyon szeretik a hallgatók, drasztikusan csökkent a papíralapú ügyintézés aránya.
– Mely esetben lenne elégedett a munkájával öt év múlva?
– A célunk, hogy kérdezzenek, számoljanak a diákok. Nem engedhető meg az, hogy az iskolák „átverhető” ügyfeleket neveljenek. Fontos eredmény, hogy már több százezer hallgatóhoz jutnak el a pénzügyi alapismeretek, az általános iskola ötödik osztályától egészen az érettségiig. Akkor lennék elégedett, ha öt év múlva minden érettségiző diák és a szüleik ismernék a Diákhitel Központ által kínált termékeket, azokat össze tudnák hasonlítani a kereskedelmi bankok által kínált konstrukciókkal. Emellett szeretnénk sokáig tartani a mostani rekordalacsony, 1,99 százalékos kamatszintet is. Mindezzel mi is a világszínvonalú, piacképes magyar felsőoktatáson dolgozunk, amely az ország sikeres jövőjének egyik záloga.
DIÁKHITEL-KISOKOS
Diákhitel1 Az alapkonstrukció egy szabad felhasználású hitel. A legnagyobb felvehető összege itthoni tanulmányok esetén havi 70 ezer forint maximum 11 félévre, melynek során többször is válthat képzést a hallgató. Külföldi tanulmányokra ennek duplája, havi 140 ezer forint igényelhető, legfeljebb két félévre. A szabad felhasználás pedig tényleg szabad – bármire költhető, lakbérre, informatikai eszközökre, de akár autót is lehet venni belőle.
Diákhitel2 A kötött felhasználású, csak képzési díjra fordítható konstrukció 2012-től érhető el, és rendkívül népszerű, mivel 2017 októbere óta kamatmentes. Egy év alatt 30 százalékkal nőtt a felvevők aránya – majdnem minden negyedik képzési díjas hallgató igénybe veszi, már csaknem 40 ezren. Érdekesség, hogy éppen a gazdasági szakos hallgatók veszik fel a legnagyobb arányban ezt a típusú hitelt.
Diákhitel3 Ez év októberétől érhető el a nyelvvizsga megszerzését támogató konstrukció, amelynek a kamata megegyezik a Diákhitel1-ével, azonban a nyelvvizsga letétele után 0 százalékossá válik. Mivel szintén szabadon felhasználható, nemcsak tanfolyamokra vagy nyelvvizsgára lehet költeni a maximum félmillió forintot, hanem akár külföldi nyelvtanulásra is.
Családpolitika Csak kérelmezni kell, s elengedik az anya diákhitel-tartozásának a felét, ha 2018. január elsejét követően született a második gyermeke, a harmadik gyermek után pedig az egész tartozást. Emellett már a várandósság 90. napjától kérhető az adósság kamatmentessé tétele, és a törlesztőrészletek fizetésének a felfüggesztése legfeljebb három évig.