Gáláns osztalék

Pénz beszél
Gyászos utolsó negyedév, kétéves horizonton borús kilátások – mégis vonzó papír a Zwack részvénye. A jelenlegi alacsony szintű kamatkörnyezetben ezen a parketten a hét százalékot meghaladó – ráadásul fenntarthatónak tűnő – osztalékhozam páratlan.

ZWACK UNICUM

Nem lephette meg a piacot az idei gyatra első három hónap, amely a Zwack üzleti évének utolsó negyede volt. Bár minden esztendőben a szezonális hatások miatt gyenge ez az időszak, ám ezúttal a tavalyi bázishoz képest is 23,8 százalékkal olvadt a nettó árbevétel. A működési veszteség 91 százalékkal nőtt, az adózás utáni deficit pedig 117 százalékkal haladta meg a tavalyi azonos időszakét. Mégis számítani lehetett erre. Egyrészt ez évben április végére csúszott a húsvét, vagyis ennek forgalomnövelő hatása nem érvényesült ebben a negyedben. A másik ok, hogy januártól nem csupán emelkedett a népegészségügyi termékadó (neta), de a pálinkákra és a keserű likőrökre szintén kiterjesztették, így már a Zwack legismertebb termékét, az Unicumot is érinti. A korábban már netaköteles termékek polci ára hat-hét százalékkal növekedett, az idén adókötelessé váló italok a prémium kategóriában húsz, míg a minőségi szegmensben huszonöt százalékkal drágultak. Ezért a kereskedők három-négy havi extra mennyiséget rendeltek az érintett italokból még tavaly decemberben. Az utolsó negyedév alól kihúzták ugyan a szőnyeget az előre hozott vásárlások, ám az üzleti év egészére nézve kedvezően hatottak. Emellett az új termékeket – Unicum Riserva, Kalumba – is kedvezően fogadták a vevők, ráadásul az égetett szeszes italok hazai piacának a volumene szintén növekedett két százalékkal, s ez ellensúlyozta az exportbevételek visszaesését. Összességében a most zárult üzleti esztendőben 12,8 százalékkal nőtt a Zwack nettó árbevétele, míg a profit soron húszszázalékos bővülést könyveltek el.

A netaváltozások és a termékek drágulása miatt az idén jelentős forgalomcsökkenésre számít a menedzsment, s a nettó árbevétel tízszázalékos visszaesését prognosztizálják a már folyó üzleti évben – mondta Nagy-György János, a KBC Equitas elemzője. A szakértő szerint a csomagolóanyagok világpiaci árainak az emelkedése is kedvezőtlenül hat, s ezt ugyan a marketing- és a működési költségek visszavágásával ellensúlyozzák, a profitcsökkenés mégis meghaladhatja a negyven százalékot. Két ínségesebb esztendő jöhet, s a várakozások szerint csak a 2021/22-es üzleti évben érhető el újra kétmilliárd forint fölötti adózott eredmény – tette hozzá az elemző, aki úgy véli a Zwack: az adóváltozások és a drágulás sokkja után állhat vissza egy lassú növekedési pályára.

Jó hír, hogy a tavalyi üzleti év után a vezetőség 1300 forintos részvényenkénti osztalékot javasol. Ha ezt a júniusi közgyűlés elfogadja, akkor közel 7,4 százalékos hozamot tehetnek zsebre a befektetők a jelenlegi árfolyam mellett. A KBC elemzője szerint a cégre jellemző a nettó profit száz százalékát megközelítő kifizetési hányad, és a korábbi években is előfordult, hogy a kiemelkedő osztalék érdekében hozzányúltak az eredménytartalékhoz. Ezért valószínű, hogy az osztalékhozam az előttünk álló, vélhetőleg szerény eredményt hozó esztendőkben sem sérül.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink