Brókerképzés csúcsgasztronómiával

Pénz beszél
Huszonhat év után visszakerül a Budapesti Értéktőzsdéhez a tőzsdei képzés, valamint a hozzá kapcsolódó vizsgáztatás, de a Budapest Institute of Banking (BIB) ambiciózus tervei között angol nyelvű képzések is szerepelnek – fejtette ki  Fábián Gergely, az intézmény vezérigazgatója. Elárulta: egyik kurzusukon Széll Tamástól azt is megtudhatják, milyen párhuzamok vannak a csúcsgasztronómia és a befektetési világban küszöbönálló fogyasztóvédelmi szigorítások között.

– Miért hozta létre a Budapesti Értéktőzsde a Budapest Institute of Ban-kinget?

– A jegybank és a börze stratégiájában a társadalmi felelősségvállalás, ezen belül az oktatás fontos helyet foglal el. A BIB működésén keresztül nőhet a magyar bankrendszer versenyképessége, az általunk kínált modern ismeretek birtokában a cégek könnyebben birkózhatnak meg a szektor előtt álló kihívásokkal. Az egyik legnagyobb ilyen erőpróba a digitalizáció, de gondolhatunk az alacsony kamatkörnyezetre vagy a komplex szabályozási környezetre is. Huszonhat év után ezért kerül vissza a BÉT-hez a tőzsdei szakvizsga-felkészítő és a hozzá kapcsolódó vizsgáztatás, de a Budapest Institute of Banking ennél szélesebb körű mandátummal, a teljes szektor számára kínál majd banki, pénzügyi oktatási programot. 

– Huszonhat év után merült fel újból a szakmai továbbképzés?

– Természetesen az igény korábban is megjelent, BÉT Akadémia néven az oktatás-továbbképzés azelőtt is jelen volt a Budapesti Értéktőzsdén, mint ahogy más parketteken is. A BIB önálló intézményként most arra vállalkozik, hogy szélesebb körben tegye elérhetővé a pénzügyi szektor szereplőinek kínált kurzusokat. 

– A Budapest Institute of Banking elnevezés azt sugallja, hogy ez egy nemzetközi intézmény. Lesznek-e külföldi előadók, illetve külhoni hallgatók? 

– A névválasztás jól jelzi a BIB ambiciózus terveit. Oktatási portfóliónk nagyobb része kifejezetten a hazai szereplőknek szól, magyar nyelven, de a 2018-as kurzusaink között már lesznek angol nyelvű képzések. Nemrég kötöttünk például együttműködési megállapodást a monacói Pantherával, amelynek az asset management területén van jelentős tapasztalata, az egyik angol nyelvű tanfolyamunkat közösen szervezzük. A név tehát jól mutatja azt a célt, hogy például az elitképzés, a speciális tanfolyamok terén nemzetközi központtá váljunk.

– Úgy tudni, az oktatási intézménynek tanácsadó testülete is van. Ide kiket kértek fel?

– A jegybank elnöke és alelnökei, az értéktőzsde elnök-vezérigazgatója mellett külföldi szaktekintélyeket is felkértünk arra, hogy tanácsaikkal rendszeresen segítsék, valamint értékeljék a nálunk folyó szakmai munkát. A nemzetközi felkérések még folyamatban vannak. Úgy illik, hogy konkrét neveket csak a visszajelzések után mondjak.  

– Hány tanfolyamot szerveznek és milyeneket?

– Decemberben hat tanfolyamunk van, ezek többsége a pénzügyi szektor új uniós szabályozásával lesz kapcsolatos. Komoly változások jönnek jövőre, ezekre kell a pénzintézeteknek felkészülniük, a kurzusokkal nekik szeretnénk segíteni az előkészületekben. Oktatóként a piaci szereplők mellett az MNB felügyeleti szakértőit is elhívtuk, mivel a szabályok betartását ők ellenőrzik majd, így a résztvevők autentikus forrásból hallhatják a legújabb ismereteket. 

A jövő évi tevékenységünk egyik fontos pillére a pénzügyi intézményeknek tartott egy-két napos tanfolyamok, ezekből jövőre több mint hetven várható. A bankrendszerhez és a határterületekhez kapcsolódva igen széles oktatási spektrumot fognak át. 

A másik pillér az úgynevezett hatósági képzések területe. Idetartoznak például a biztosításalkuszi vagy a pénzügyi közvetítői tevékenységek, amelyekhez MNB-szakvizsgát kell tenni, és ahol a vizsgára jelentkezés feltétele a harmincórás felkészítő tanfolyamon való részvétel. Ez egy speciális felnőttképzési forma. Az akkreditációnk folyamatban van, mert jövőre mi is szeretnénk megjelenni ezen a piacon. 

– S mi a helyzet a brókerképzéssel?

– A fentiekhez hasonló a brókerképzés, azaz a tőzsdei szakvizsga-felkészítés, a határidős, az opciós piaci tanfolyam és az értékpapír-ügyintézői oktatás. A brókerképzésünk szeptembertől indul és tőzsdei szakvizsgával zárul. Tőzsdei szakvizsgát a jövőben csak a BIB kínál, minden más valamilyen formában megtalálható az oktatási piacon.

A harmadik pillér az egyedi vállalati képzések területe, ahol az adott cégre, bankra szabott oktatást kínálunk, akár az adott társasághoz kitelepülve; illetve a januártól induló pénztárkezelői, valutapénztárosi OKJ-s képzést emelném még ki. Amiben mindenképpen szeretnénk kitűnni a többiek közül, az a minőség és az élményalapú oktatási módszertan. A kevés szabadidővel rendelkező szakemberek számára nincs is értelme klasszikus metodológiával oktatni.

– Többször hangsúlyozták, hogy a képzés élményalapú lesz. Ez mit jelent?

– Valamennyi kurzusunknál a legmodernebb szakmai tudás az oktatási program alapja. Ennek átadásában segít a technológia és a módszertan. Az oktatási helyszínünk Budapest egyik legkorszerűbb ilyen központja. Az oktatóinknak például LED-falas kivetítő és más korszerű eszközök is rendelkezésre állnak. A módszertan szerves része, hogy a hallgatóink órákon át ne csak passzív szemlélők legyenek, hanem bekapcsolódjanak a feladatok közös megoldásába. Nem öncélú, hanem az ismeretátadást segítő elemekre kell gondolni. Fő, hogy a felnőttoktatásban a kevés szabadidővel rendelkező pénzügyi szakemberek érdeklődését felkeltsük, a figyelmüket megtartsuk, nem mellesleg pedig jól is érezzék magukat a tanfolyamokon. A felnőttoktatási iparág számára egyébként ez az egyik legnagyobb komplex kihívás. A szituációs játékok tipikusan ilyen segítő elemek, illetve igyekszünk majd minél több „out of the box” lehetőséget kihasználni. Például a MiFID-es kurzusunkon Széll Tamástól azt is megtudhatjuk, milyen párhuzamok vannak a csúcsgasztronómia és a befektetési világban küszöbönálló fogyasztóvédelmi szigorítások között.

– Mennyibe kerülnek a képzések?

– Áraink függnek a képzés időtartamától, nehézségi fokától, de általában követik a piaci átlagot. A banki tanfolyamok például 50 ezertől 250 ezer forintig érhetők el, a hatósági képzéseknél vizsgáztatással együtt 40 ezer forint körül van a piaci ár, a banki valutapénztárosi oktatás pedig nagyjából 80 ezerbe kerül vizsgával együtt. A speciális tudást adó képzéseink értelemszerűen ennél drágábbak.

– A jelentkezés már elindult. Mik az első tapasztalatok?

– Túl vagyunk az első kurzusunkon, és valamennyi ez évire lezárultak a jelentkezések is. A piac jól fogadta az általunk kínált lehetőségeket, minden tanfolyamunk teljes létszámmal megy, sőt, a GDPR adatvédelmi rendeletről szólót januárban meg is kell ismételnünk, mert nem tudtunk mindenkit fogadni.

– Tervezik-e a vidéki terjeszkedést, oktatást?  

– Igen, az OKJ-s és a hatósági képzéseknél, illetve vizsgáztatásnál biztosan, a kihelyezett kurzusoknál pedig igény szerint.   

NÉVJEGY

Pénzügyi közgazdászként végzett a Maastrichti Egyetemen

2009-től pénzügyi stabilitási területen dolgozik a Magyar Nemzeti Bankban

Előbb elemzőként, 2012-től az elemzési csapat irányítójaként, majd 2015-től
a pénzügyi rendszer elemzése igazgatóság vezetőjeként

2017-től pénzügyi rendszer elemzéséért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgató

2017 októberétől a Budapest Institute of Banking vezérigazgatója

Borítófotó: FÁBIÁN GERGELY. Valamennyi kurzusunknál a legmodernebb szakmai tudás az oktatási program alapja

Ezek is érdekelhetnek

További anyagaink