DUNA HOUSE
Közel 250 forint osztalékot fizet részvényenként a Duna House, ami nem kevesebb mint 6 százalékos hozamot jelent. A menedzsment nemrég megerősítette az éves célokat, miszerint az idén nagyjából 1,1-1,4 milliárd forintos lehet az alaptevékenységből származó adózott eredmény. Szintén megerősítették a Forest Hill és a MyCity Residence eredményére vonatkozó előrejelzést, továbbra is 1,09 milliárd forintot várnak az idén, 50 százalékos átadási ütem mellett.
A kedvező kilátások ellenére nem teljesen felhőtlen a kép, ha a társaság idei első negyedévére tekintünk. Bár erősek a számok, hiszen az alaptevékenység eredménye nagyjából 20 százalékkal nőtt éves szinten, ám az ingatlanbefektetéseknél a cég elmaradt a tavalyi első negyedévtől: 1,2 milliárd forinttal alacsonyabb árbevételt és 565 millióval alacsonyabb üzemi eredményt értek el. Igaz, ez jórészt az erős bázissal magyarázható, mert a Reviczky Liget bevételeit és eredményét nagyrészt a tavalyi első negyedévben realizálták. Várhatóan az idei év hátralévő részében jönnek még bevételek ezen a soron, mivel a Forest Hill-lakások 71 százalékát már eladták, a tényleges átadásokra pedig 2019 júliusától kerülhet sor. Szintén megtorpant az első negyedévben a pénzügyi termékek közvetítése, annak ellenére, hogy a csoport lengyel leányvállalata tavaly felvásárolta az ottani piacon meghatározó szereplőnek számító Gold Finance-t. A Lengyelországban az ötödik legnagyobb hitelközvetítőnek számító Gold Finance tavaly novemberi akvizíciójával 25,4 milliárd forintra ugrott a közvetített kölcsönök volumene az idei első negyedévben, megtriplázva ezzel az előző évi volument. A látványosan növekvő volumen ellenére 70 millió forintra csökkent az üzletág eredménye, a tavalyi azonos időszak 103 milliója után, jórészt a hazai lakás-takarékpénztárakat érintő törvényi változások miatt.
Ellenben a többi szegmens a várakozásoknak megfelelően teljesített. Kifejezetten erős volt az ingatlanközvetítés, a franchise-partnerek jutalékbevételei 16 százalékkal emelkedtek, az ágazat árbevétele is hasonló mértékben nőtt. A költségekkel is jól bánt a divízió, a bruttó fedezeti hányad 92,8 százalékra ugrott, s az EBIT (kamat és nyereségadó levonása előtti eredmény) 63 millió forint lett a tavalyi 41 millió után. Haloványabb teljesítményt nyújtott a saját irodás szegmens. Bár a bevételek csökkenését a költségek is követték, így minimális lett az üzletág visszaesése. Érdekes, hogy a stagnáló tranzakciószámok ellenére emelkedtek a közvetlen ingatlanpiaci bevételek, ami az ingatlanárak növekedésével magyarázható. A közvetített szolgáltatások bevételének emelkedése pedig jelentős részben a lengyelországi ingatlankezelés számlájára írható.
„A lakás-takarékpénztárakat érintő kedvezőtlen törvényi változások ellenére sem sikerült rosszul a Duna House első negyedéve, ahogyan arra az előzetes adatok alapján is lehetett számítani” – nyilatkozta a Figyelőnek Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője. A szakértő szerint nem csoda, hogy a tavalyi eredménybázist nem tudták megugrani, hiszen akkor a Reviczky Ligetből származó eredményt számolta el a cég.
A KBC elemzői továbbra is optimisták a Duna House kilátásaival kapcsolatban, és változatlanul felértékelődést várnak. Becslésük szerint 4500 forintot ér a papír, ami 11 százalékos felértékelődési potenciált jelent. Igaz ugyan, hogy ha a társaság jövőre is folytatja bőkezű osztalékpolitikáját, akkor a cégből kikerülő készpénz csökkenése miatt idővel a fair érték is lejjebb szállhat. Ez persze a részvényesi eredményt nem befolyásolja. Gaál Gellért, a Concorde részvényelemzője is 4500 forintra értékeli a vállalatot, az ajánlása felhalmozás. A Concorde elemzői kockázatként értékelik a fejlesztéseket késleltető munkaerőhiányt.
Izgalmas technikai szintek közelében mozog a kurzus – vélekedik Cinkotai Norbert, hiszen épp a tavaly október óta tartó emelkedő trendvonalig, 4000 forint közelébe süllyedt vissza az árfolyam. A közelgő osztalékfizetés miatt az sem kizárt, hogy letöri ezt a szintet, s akár a 3850-3900 forint körüli támaszzónáig is visszaeshet. Ráadásul a mozgóátlagokat elemző MACD indikátor eladási jelzést adott mostanában. Ezért a rövid és középtávú kép most talán nem a legkedvezőbb, hosszú távon viszont továbbra is indokolt az optimizmus.
Csak a nyomda és a Zwack fizet ilyen jól
Közel 6 százalékos osztalékhozammal a legjobban fizető magyar részvények közé tartozik a Duna House. Csak az ANY Biztonsági Nyomda és a Zwack kínál hasonlóan magas hozamot. A Duna összesen 945 millió 104 ezer 250 forint összegű osztalékot fizet, ebből a dolgozói részvényekre jutó összeg 94,6 millió forint, míg a törzsrészvényekre jutó összeg 851 millió 44 ezer 250. Ez azt jelenti, hogy részvényenként 247,48 forintot fizet a társaság, bár náluk hagyományosan az egyszeri osztalékfizetés jellemző. A Duna House alapszabálya lehetővé teszi, hogy az igazgatóság az osztalék több részletben való kifizetéséről döntsön. Ebben az esetben a jogosultságot minden egyes kifizetés előtt külön állapítják meg.
Családtámogatásra várnak a lakásvásárlók
Májusban a szokásosnál kevesebb ingatlanpiaci tranzakciót becsült a Duna House. A tranzakciószám-becslés szerint a havi érték majdnem azonos a februárban tapasztalttal, amely az ingatlanpiac tavaszi szezonalitásában némi visszaesést jelent. Az adatok és a piaci folyamatok azt mutatják, hogy a lakosság kivár a júliustól bevezetendő családtámogatási intézkedések miatt. A Duna House ennek köszönhetően a szokásosnál jóval erősebb harmadik negyedévvel számol a lakóingatlan-piacon.