Az internet is húzza a kártyapiacot

Pénz beszél
Több mint egyharmadával nőtt az interneten végrehajtott bankkártyás vásárlások értéke az első negyedévben, miközben a műveletek száma meghaladta a 31 milliót.

PÉNZFORGALOM

Egyre bátrabban használják bankkártyáikat a magyarok, ha az interneten vásárolnak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az első negyedévben több mint 360,5 milliárd forintot költöttek el ily módon – a postai és telefonos megrendeléseket is ideszámítva – a magyarországi kártyabirtokosok, ami 37,2 százalékos növekedés 2018 első három hónapjához képest. Jelentősen megugrott az internetes vásárlási tranzakciók darabszáma is, ami 31,46 milliót ért el, 28,8 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Az MNB adatai szerint a forgalom igen jelentős része külföldre irányul: a bő 31 millió vásárlási műveletből 13,75 millió kapcsolódott az országhatáron kívüli kereskedőkhöz.

A webes kártyás fizetési forgalom gyors növekedése persze nem meglepő: a vételár azonnali kiegyenlítése gyorsítja a vásárlási folyamatot, illetve az ügyfélnek és a kereskedőnek is jóval kényelmesebb, mint az utánvét. A növekedéshez persze az infrastruktúra fejlődése, illetve a bizalom felépülése is hozzájárul: az online boltok egyre nagyobb részénél elérhető a bankkártyás fizetés, és maguk a vásárlók is bátrabbakká váltak az elmúlt évek során.

Azzal együtt ugyanakkor, hogy a webes kártyás fizetések volumene igen gyorsan nő, viszonylag kis szeletet hasítanak ki az elektronikus pénzforgalomból. Ennek az a kézenfekvő oka, hogy a kártyás vásárlások darabszáma és volumene is igen jó ütemben növekszik Magyarországon. Az MNB által kiadott, az első negyedéves statisztikákhoz mellékelt közlemény szerint a hazai kibocsátású fizetési kártyákkal belföldön lebonyolított vásárlási tranzakciók számánál és értékénél egyaránt 21 százalék feletti bővülés volt tapasztalható 2019 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest. Ennek eredményeként az első negyedévben a lebonyolított vásárlási tranzakciók száma meghaladta a 202 milliót, az értéke pedig megközelítette az 1425 milliárd forintot. Mindezek mellett – hívta fel a figyelmet a jegybank – a magyarországi fizetésikártya-elfogadó hálózatban hazai kártyákkal lebonyolított érintéses tranzakciók aránya a fizikai elfogadóhelyeken történt kártyás vásárlásokon belül 90,6 százalékot ért el, ez 7,4 százalékpontos növekedés 2018 első három hónapjához képest.

Az átutalási forgalomnál is az elektronikus csatornák gyors térhódítása zajlik: az MNB statisztikái szerint 10 százalék feletti a csökkenés a papíralapon, illetve telefonon kezdeményezett tranzakcióknál és közel 12 százalékos növekedés az interneten, valamint a mobiltelefonon benyújtott tételeknél az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az elsősorban közüzemi és egyéb rendszeres számlák fizetésére használt csoportos beszedéseknél ugyancsak folytatódott a stabil növekedés: itt a tranzakciók száma közel 4, értéke pedig mintegy 8 százalékkal bővült 2018 első negyedévéhez képest.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink