GYÓGYSZERIPAR
A múlt szerdán tartotta évi rendes közgyűlését a Richter Gedeon. Az egyik legfontosabb napirendi pontként a tavalyi 36,2 milliárd forintos nettó eredmény terhére részvényenként 100 forintos osztalék kifizetéséről döntöttek a megjelent tulajdonosok, a határozattal a 2018-as nyereség 31 százaléka kerül a részvényesekhez. Az igazgatóság javaslata már a Richter új osztalékpolitikájának szellemében született meg, e szerint a jövőben az éves profit 25-40 százalékát kaphatják meg a társaság részvényesei, azzal a fontos kitétellel, hogy akvizíciók, licencvásárlási lehetőségek függvényében az osztalékhányadot felülvizsgálhatják. Felszólalásában Orbán Gábor vezérigazgató bejelentette, hogy 2028-ig a közepes méretű európai gyógyszergyártók élmezőnyébe szeretnék pozicionálni a Richtert. Az ágazatban az úgynevezett mid-pharma kategória az 500 millió és az 5 milliárd euró közötti árbevételt elérő céget jelöli, ezen belül az évi 1-2 milliárd eurós forgalmat elérő vállalatok mezőnye – ideértve a Richtert is – tekinthető igazán sűrűnek.
A cég idei céljai között szerepel a skizofrénia és bipoláris betegségek kezelésében eredményes cariprazine európai piaci bevezetésének a folytatása is. Emellett a harmadik negyedévben a tervek szerint a Richter piacra dobja az első bioszimiláris termékét: a csontritkulás kezelésére alkalmas Terrosának már 2017 óta van forgalmazási engedélye Európában, s csak az originális készítmény szabadalmának lejártát kell megvárnia a cégnek. Rossz hír viszont ebben a szegmensben, hogy onkológiai termékfejlesztésével (pegfilgrastim) a társaság 2019-ben nem tud megjelenni a piacon, mivel az Európai Gyógyszerügynökségtől az év elején kénytelenek voltak visszavonni a forgalmazásiengedély-kérelmet.
Orbán Gábor összességében örvendetesnek tartja, hogy a méhmióma kezelésére szolgáló Esmya értékesítésének több mint fél évig tartó korlátozása ellenére a vállalatcsoport árbevétele nem csökkent, s 445,5 milliárd forint lett tavaly. Az a tény, hogy az Esmya 67 millió eurós éves forgalomcsökkenése és a hónapokig felfüggesztett romániai nagykereskedés kieső értékesítése ellenére a Richter összesített árbevétele nem maradt el az előző évitől, az üzleti modelljük állóképességét igazolja. Elhangzott a részvényesi összejövetelen az is, hogy a Richter kifejezetten optimista a megtermékenyítést elősegítő Bemfola kilátásaival kapcsolatban. A termék piaci részesedése még kicsi, ám kedvezők a növekedési esélyei, különösen a közel-keleti országokban és Ausztráliában. A vezérigazgató a közeljövő egyik legfontosabb feladatának azt tartja, hogy a nőgyógyászati portfólió forgalma a tavalyi megtorpanás után visszaálljon a növekedési pályára, emellett pedig újra nőjön a társaság romániai nagykereskedésének a jövedelmezősége.
A Richter-részvények árfolyamát az idén kevésbé a szektor befektetői megítélése befolyásolja, sokkal nagyobb a jelentősége a vállalat háza tájáról érkező híreknek. A gyógyszergyártó papírjai az idén 7 százalékkal drágultak, amely alulteljesítésnek tekinthető az OTP-részvények kétszer ekkora felértékelődéséhez vagy a Mol-papírok 11,4 százalékos emelkedéséhez képest. Pedig az év elején még kifejezetten jól teljesítettek a Richter-részvények, de a február elején közzétett 2018-as eredménybeszámoló tartogatott negatív meglepetéseket, köztük leginkább a társaság vezető nőgyógyászati készítményének piaci értékét érintő értékvesztést fogadták csalódottan a tőkepiacon. A 24,3 milliárd forintos leírásra azért volt szükség, mert a Richter originális nőgyógyá-szati készítményének (Esmya) jelentősen csökkentek az értékesítési kilátásai azzal, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) augusztusban egyelőre nem engedélyezte a készítmény forgalomba hozatalát, hanem további egyeztetésekre tett javaslatot. A mérlegben elszámolt értékvesztést a negyedik negyedéves eredménykimutatásban szerepeltette a Richter, ennek hatására 16,4 milliárd forint nettó vesztesége keletkezett az október–decemberi időszakban (az egyszeri tétel nélkül 7,9 milliárd forint lett volna az időszak adózott profitja).
A gyorsjelentés után egy hónappal a befektetők újra rátaláltak a részvényre, amelynek árfolyamát az 5500 forintos szintről gyakorlatilag napok alatt 6000 forint közelébe emelték április második felében. Ez a befektetői magatartás egyfajta megelőlegezett bizalomként is értelmezhető, hamarosan, májusban ugyanis újabb meghatározó hírekre lehet számítani, amelynek a hatása jelentős lehet a Richter amerikai piacait illetően. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala a következő hónapban dönt arról, hogy kiterjeszti-e a Richter által kifejlesztett antipszichotikum alkalmazhatóságát egy újabb indikációra, amivel jelentős, 5 milliárd dolláros piac nyílna meg a cariprazine hatóanyagú, a tengerentúlon Vraylar márkanéven (el)ismert készítmény előtt. Ha kedvező döntés érkezik, akkor a magyar gyártó kinti kereskedelmi partnerének, az Allergannak a tervei szerint már a második fél évben új lendületet kaphat a Vraylar értékesítése az Egyesült Államokban. Az előjelek kedvezők a cég szempontjából, hiszen az USA-ban a Vraylart két terápiás javallatra (skizofrénia és az I-es típusú bipoláris betegség több tünetegyüttese) már 2015 őszétől sikeresen alkalmazzák. A siker pénzben is mérhető, a Richter bevételrészesedést kap az Allergantól, amelynek összege tavaly majdnem elérte a 90 millió dollárt. Így a májusi FDA-döntés a közeljövő meghatározó eseménye lehet a Richter és a cég részvényárfolyama szempontjából, befektetői szemmel az idei tavasz hasonló lehet a tavalyihoz: ugyanúgy a kivárás jellemezheti a részvény kereskedését, mint 2018-ban, csak akkor arra várt a piac, hogy az Európai Gyógyszerügynökség visszaengedi-e az Esmyát az európai piacra, most pedig az FDA határozatát várják.