A kedvezőbb adózásra fókuszálnak a jövőben

Pénz beszél
Pénzügyileg biztos, exportját tekintve jól pozicionált a magyar gazdaság – emelte ki Szijjártó Péter a Világgazdaság konferenciáján. A jelenlegi sikerekhez megfelelő gazdaságpolitikai lépések kellettek.

KONFERENCIA

Az elmúlt évek gazdaságpolitikai erőfeszítései következtében pénzügyileg és a reálgazdaságot tekintve is Magyarország biztos ponttá vált a világban. Az a hazai vagy nemzetközi befektető cég, amely minket választ, egyúttal a biztonságot és a politikai stabilitást választja – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Világgazdaság Új távlatok – A szükséges források megteremtése című konferenciáján. Hozzátette: nem túlzás kijelenteni, hogy teljesen új világgazdasági korszakba léptünk. Úgy véli, megdőlt az a dogma, amely szerint választani kell a költségvetési fegyelem és a gazdasági növekedés ösztönzése között. Elmondta, hogy a magyar gazdaságban megvalósult a teljes foglalkoztatás az idei első negyedévben, hiszen 3,4-3,5 százalékos a munkanélküliségi ráta, szemben a 2010-es 12,5-del. Az államadósság tizenöt százalékponttal csökkent, miközben a költségvetési hiányt is két százalék alatt tartja a kormány.

Az 5,3 százalékos gazdasági bővülés pedig Európa-bajnoki növekedési ütem Szijjártó szerint, amit négy fő ok támaszt alá. Egy év alatt százezer új munkahely jött létre, kilenc esztendő alatt pedig 890 ezer, s tavaly már 2,8 millió adófizető volt az országban; 8,5 százalékkal emelkedtek egy év alatt a bérek; 6,4 százalékkal nőtt az kivitel volumene (a 86,7 százalékos GDP-arányos exportmutató a világon a 34. helyre teszi az országot, míg lakosságszám szerint csak a 92.); 25,5 százalékkal bővültek a beruházások egy esztendő alatt. A miniszter kiemelte: a magyar kivitel 79 százaléka az EU-ba megy, majd az Egyesült Államok és Kína következik, ezért nekünk minden kereskedelmi háború csak kárt okozna, tehát az a célunk, hogy ezeket elkerüljük.

Szijjártó Péter szerint folytatni kell a munkára rakódó adóterhek csökkentését. Ennek az egyik leghatékonyabb módja a szociális hozzájárulási adó mérséklése: júliustól két százalékponttal, 17,5 százalékra apad a munkaadókat terhelő rész. A vállalatok az így megmaradó pénzt fejlesztésekre, innovációra, béremelésekre fordíthatják. Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a kis- és középvállalkozások termelésének a növekedését az adórendszeren keresztül is szeretnék segíteni egy kifejezetten rájuk szabott adónemmel. Kifejtette: a kkv-k fejlődésének elősegítésében nagy szerep jut a katának és a kivának. Ha ugyanis egyszerűsödik az adóadminisztráció, annak költségmegtakarítása kisebb adócsökkentéssel ér fel. Már több mint 330 ezer vállalkozó választotta a katát, amely a magyar adórendszer legegyszerűbb és legnépszerűbb adóneme. A vállalkozás gyarapodását azonban nem igazán tudja segíteni, a 12 millió forintos korlát a bővülésnek is gátat szab. Ezért úgy látja, hogy a kiva az igazán nagy lehetőség a vállalkozóknak. Már több mint negyvenezren választották ezt az adózási formát, amelynek a kulcsa jövőre 13-ról 12 százalékra csökken. Minden évben kapnak egy kalkulációt azok a vállalkozások, amelyek választhatják a kivát. A túlnyomó többség jobban járna ezzel az adónemmel, amelyet arra optimalizáltak, hogy a tulajdonosok a pénzt visszaforgassák a cégbe, ezzel is segítve a beruházásokat. Így elérhető, hogy a jelenlegi huszonöt százalékos beruházási ráta ezentúl is biztosítva legyen, amire szükség is van a gazdaság ilyen szintű növekedéséhez.


Izer Norbert, a pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára

A teljes elektronizáció is kell, hogy ne csak az adóbevallás, hanem maga az adatgyűjtés és a NAV-nál az adatok feldolgozása is elektronikus legyen – hívta fel a figyelmet Izer Norbert. Az a cél, hogy az adóhivatal 2021-re teljesen papírmentes legyen. Bizonyos bevallásokat ki lehetne váltani azzal, ha a bérszámfejtő programokat is azonnal látná az adóhatóság. Az is cél, hogy 2021–22-ben már a NAV tudja elkészíteni a kkv-k adóbevallását, akár az áfabevallást is. Az utóbbihoz azonban szükség van arra, hogy minden számlaadat a hivatal rendelkezésére álljon.

A garancia a vállalkozásoknak azért jó, mert a fedezetpótlás segíti a hitelhez jutást, és akár alacsonyabb kamatszintet is biztosíthat – mondta Búza Éva, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója, hozzátéve, hogy a másik oldalon a finanszírozók számára csökkenti a hitelezési kockázatot és a költségeket. Nem mellesleg a gyorsított banki bírálati eljárást is lehetővé teszi. A társaság alapfeladata, hogy a bankok finanszírozási ügyleteihez vállalt készfizető kezességgel segítse a kis-, közép- és legfőképp a mikrovállalkozások hitelhez jutását. A Garantiqa tevékenysége erősíti a bankok hitelkínálatát a kkv-szegmensben, a hitelezési kockázatok részbeni átvállalásán és a tőkeképzési követelmények könnyítésén keresztül. Továbbá a készfizető kezességvállalás a kkv-szektorra jellemző tőke- és fedezethiányt is csökkenti, s ezzel hitelképessé teszi az egyébként életképes, de fedezethiányos vállalkozásokat.

A Garantiqa 2017-ben fogadta el az ötéves stratégiáját, amely szerint növelni kell az aktivitást, 2021-ig meg kell duplázni a 2016. évi portfóliót, ami 900 milliárd forintos kezességvállalást feltételez. Szintén cél, hogy a költségvetési viszontgarancia mellett további garanciaprogramokat indítsanak. A portfóliógarancia-terméküket már öt bank használja, így lehetséges az egyidejű közösségvállalás a kérelem benyújtását követően. „A hosszabb lejáratú ügyletekhez kapcsolódó kezességvállalás arányának a növelése szintén stratégiai cél, tekintve, hogy a kkv-finanszírozás gyakori formája a rövid lejáratú folyószámlahitelek nyújtása, vagyis sok esetben nem a hitelcélnak megfelelő finanszírozási formát kapják a cégek. Ennek érdekében akciót hirdettünk a beruházási hitelek arányának növelésére, amely 2015 és 2018 között megháromszorozódott” – emelte ki Búza Éva. Mint mondta, a digitalizáció terén is nagy lépéseket tettek, már a teljes kezességvállalási folyamat digitálisan jöhet létre.


Búza Éva, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója

Borítófotó: Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter

Ezek is érdekelhetnek

További híreink