A szegénység mint politikai eszköz

Oktogon
„Az Orbán-kormány alatt a szegénység soha nem látott méreteket öltött.” „Ez a kormány gyűlöli a szegényeket.” „Csak a közmunka szól nekik, amely egyenlő a rabszolgasággal; a program megbukott, mert nem kerülnek be az elsődleges munkaerőpiacra.”

IGAZTALAN VÁDAK

Nyolc éve folyamatosan ilyen állításokat hangoztatnak ellenzéki szociálpolitikusok, szociológusok, balliberális értelmiségiek, tüntetések szónokai és az ellenzéki média képviselői. Majd szlogenként terjednek a közösségi oldalakon, megosztások, posztok, hozzászólások tízezreiben sulykolják egymásba az emberek a szegényellenes kormány képét. Erre hivatkozhat bármelyik európai testület, a külföldi sajtó hazánkat ostorozó cikkei, a nemzetközi konfliktusokban velünk érdekellentétben álló politikusok. A magyarországi szegénység témája belpolitikai és nemzetközi viszályok eszközévé vált.

„Az egész EU-ban Magyarországon nőtt a legdrasztikusabban a dolgozói szegénység!”– harsogja a média az Eurostat közzétett adatait, amelyekkel a fent említettek boldogan egészítik ki a vádiratot, ünnepelve az újabb bizonyítékot.

Önmagában ez még nem is lenne probléma, ha nem lenne az egész úgy hazugság, ahogy van. Mert a hazai szegénység helyzetének alakulása pont ellenkező tendenciát mutat. Nem rosszabbá, hanem jobbá vált a legszegényebbek helyzete, nem beszélve a többi társadalmi csoportról.

Ennek igazolására fogjuk meg vezérfonalként a dolgozói szegénység növekedését egy konkrét példán keresztül, nézzük meg, a kis jövedelmű munkavállalók kiket is takarnak, hogyan éltek ők 2010 előtt.

Bélát egy kutatás során ismertem meg, története több tízezer sorstársára jellemző. Ő egy észak-magyarországi faluban él, a leghátrányosabb helyzetű kistérségek egyikében. A rendszerváltás után tartósan munkanélküli lett, segélyből élt tizenöt éven keresztül, a hazai mélyszegénység táborához tartozott a családjával együtt. Majd 2010 után folyamatos közmunkát kapott, két-három év elteltével pedig egy közeli üzemben szakképesítés és gyakorlat nélkül alkalmazták. Fizetése európai összehasonlításban rendkívül kevésnek mondható, de közel háromszorosa a közmunkabérnek, amely meg a segélynél volt több. Ráadásul Bélának az sem mindegy, hogy miért kap pénzt: a segélyes állapotot gyűlölte; a közmunkának eleinte örült, mert újra rendszerességet és kötelezettségeket hozott az életébe, de annak is volt egy kis adományjellege, amit időnként az orra alá dörgöltek a faluban, így a rendes munka lehetősége rendkívül nagy lépés volt a számára.

Béla szempontjából a segélytől a közmunkásbéren át a kis keresetű munkavállalóig erősen pozitív a tendencia, míg az ellenzéki szociálpolitikusok és a média számára Béla csupán egy dolgozói szegény, akit a kormány sanyargat.

Tudományos életünk szegénységgel foglalkozó része nem akar észrevenni kedvező folyamatot, pedig évtizedek óta ebből a témából él, és a rendszerváltás óta vár arra, hogy végre valami jó történjen Bélával. Ám az ő szempontja érdektelenné vált a számukra, mert mindez jobboldali kormány idején történik.

Ja, és Béla cigány, akit a Sargentini-jelentés szerint üldöz a kormány. Munkalehetőséggel. 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink