Semmi köze az iszlámhoz?

Négy negyed
Kedvenc apologétáink, az iszlám lelkes hívei és védelmezői fantasztikus teológiai felkészültségük magabiztos tudatában rendre kijelentik: a terroristáknak semmi köze az iszlámhoz, ők nem az iszlám nevében cselekszenek, a valódi iszlám nem ilyen, az iszlám a béke vallása… soroljam tovább?

Ahányszor terrorcselekmény történik (az elkövetők által deklaráltan Allah és az iszlám nevében), nyugati politikusok, publicisták, celebek és egyéb megmondóemberek egymást félretolva állnak a mikrofonállványhoz kijelenteni: minden látszat ellenére az esetnek semmi köze a mohamedanizmushoz. Azt gondolnánk, politikusainkat a társadalmi-gazdasági folyamatok menedzselésében való jártasságukért, adottságaikért választjuk, a színészek legfőbb talentuma egy másik karakter hiteles és meggyőző megformálása, a sportolók fő erénye fizikai képességükben rejlik. Nos, nem. Kiderült, hogy mindannyiuk igazi szakterülete az iszlám teológia… És gondolom, nemcsak a terroristáknak nincs közük ehhez a valláshoz, hanem azoknak az imámoknak, hittudósoknak és egyéb vallási vezetőknek sem, akik kiképzik a merénylőket és az ideológiai muníciót adják nekik…

De ne ironizáljunk ennyire, a dolog egyáltalán nem vicces. Az egyik oldalon számos mélyen elkötelezett, hithű, a próféta tanításait éveken át tanulmányozó, a hitéért meghalni hajlandó muszlimot találunk, aki az általa elkövetett, inspirált vagy csak eltökélten támogatott terrorcselekményekről büszkén jelenti ki, hogy az iszlám nevében tették. A másik oldalon pedig egy rakat tájékozatlan, sok esetben akár lelkes, idealista, őszinte és jó szándékú nem muszlimot találunk, aki nagy valószínűséggel soha nem olvasta a Koránt (maximum egy-két lelkesen idézett, a mű egészéhez képest jelentéktelen vagy kontextusból kiragadott mondatot). Ezek az emberek állítják nagy határozottsággal a legelkötelezettebb muszlimoknak: „Srácok, teljesen félreértitek a saját vallásotokat.”

Kedvenc kiragadott részletük: „Egyetlen embert megölni akkora bűn, mint elpusztítani az egész emberiséget.” Nem szeretnék hosszas teológiai fejtegetésekbe bocsátkozni, de ez nem is szükséges. Az iszlám szent szövegei, a Korán és az ún. hadíszok (Mohamed próféta életéről és tanításairól szóló, szájhagyomány útján terjesztett, majd lejegyzett közlések) részletes, az élet minden területére kiterjedő útmutatást adnak a hívők számára. S tartalmaznak egy nagyon fontos szabályt, az ún. „abrogáció törvényét”. Amennyiben a Korán valamely fejezetei, a különböző isteni kinyilatkoztatások között bármiféle ellentmondás támadna, minden esetben az időben később keletkezett fejezet az érvényes. Míg az iszlám kialakulásának korai szakaszában, a medinai évek alatt Mohamed és követői kisebbségben, háttérbe szorulva éltek, egy sokkal békésebb, épp a kisebbségeket óvó eszme- és hitrendszert vallottak. Mekka diadalmas bevétele után, immáron uralkodóként, a próféta agresszív, elnyomó, további hódításokra buzdító, a külső és belső ellenségekkel egyaránt kegyetlenül leszámoló tanokat kezdett hirdetni és alkalmazni. Ekkor keletkeztek a Korán későbbi, a korábbiakat felülíró („abrogáló”) fejezetei. A gyakori, „az iszlám a béke vallása, olvasd el a Koránban” kioktatás, az iszlám bírálóit tudatlan, tájékozatlan, előítéletes stb. iszlamofóbnak nevezve duplán abszurd tehát; ugyanis épp ők azok, akik teljes tudatlansággal, ám annál nagyobb magabiztossággal beszélnek blődségeket az iszlámról, idézik a Korán egyes részeit a kontextusból kiemelve.

Érdemes lenne inkább elolvasni Peter Townsend magyarul sajnos nem elérhető, Nothing To Do With Islam? című, igen tanulságos, az apologéták összes mantráját kiválóan megcáfoló könyvét.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink