Önigazolási kísérletek

Négy negyed
Időről időre felbukkannak magukat konzervatívnak mondó emberek, akik kifejtik, hogy milyen is az igazi konzervativizmus. Nagy elánnal sorolják az „igazi” konzervatív elveket, majd varázspálcájukkal lesújtanak  és kimondják az ítéletet: amit a magyarországi kormánypártok képviselnek, az nem igazi konzervativizmus.  

A jelenség nem csak hazánkban létezik. Az Egyesült Államokban külön kifejezés is van ezekre az egyénekre. Cuck-servative-nak nevezik a táborukat elhagyó, a liberális mainstreamnek behódoló, magukat igazi konzervatívnak mondó embereket. Magyarul talán felszarvazott konzervatívoknak fordíthatnánk a kifejezést.

Természetesen a liberális média minden esetben kapva kap az alkalmon, és végigturnéztatja az egész balos médián az „igazi” konzervatívot: „Lám csak, ilyen egy igazi konzervatív, ő is azt mondja, amit mi, ő is nekünk ad igazat.”

A jelenség nem is az „igazi” konzervatívok oldaláról érdekes. Mindig is voltak, vannak és lesznek olyanok, akik nem értenek egyet a többséggel. Ezen nem is érdemes fennakadni, mert mindenkinek szabad akarata van, és azt gondol, azt mond, amit akar. A történés a liberális elit szempontjából érdekes. Mert bár számtalan „átigazolás” történik a jobboldalra is, ezt a nemzeti oldal nem kürtöli szét a világba. A liberális média ezzel szemben az „igazi” konzervatívokkal folyamatos önigazolást végez. Vajon miért érzik szükségét, hogy folyton bizonygassák: nekik van igazuk?

A válasz – véleményem szerint – a két világkép közötti különbségben van. A konzervatív gondolkodás nem ideológia. Éppen ezért félrevezető az -izmus kifejezés ráaggatása is. A konzervatív világkép a teremtett világ elfogadásán alapszik. A konzervatív gondolkodás nem akarja megváltoztatni a természeti (isteni) törvényeket. Elfogadja a természet rendjét. A konzervatív embernek nem ideológiája, nem elvei vannak, hanem törvényei, amelyeket elfogad.

A liberalizmus ezzel szemben ideológia. Elutasítja a természeti (isteni) törvényeket, és az egyént helyezi minden elé. Hisz abban, hogy átírhatja a természeti törvényeket. Nem fogadja el a hierarchiát és a tekintélyt. A világ rendjét pedig társadalmi konstrukciónak tekinti, éppen ezért azon van, hogy az ember átformálhassa magát olyanná, amilyenné szeretné. A liberalizmus, ellentétben a konzervatív világképpel, folyamatosan „fejleszti” az elveit. Újabb és újabb világmegváltó dogmákat állít elő, amelyekhez aztán foggal-körömmel ragaszkodik. Ennek egyik napjainkat jellemző példája a társadalmi nem fogalmának a bevezetése.

A konzervatív ember nem törekszik kizárólagosságra. Neki nem fáj az, hogy a másik másként gondolkodik. Pont azért, mert tudja, ilyen ez a teremtett világ: nem gondolkodhat mindenki ugyanúgy. Napjaink liberalizmusa viszont kizárólagosságra törekszik, nem tudja elviselni a másként gondolkodást. Ezért alakultak ki a nyugati egyetemeken a safe space-ek, ezért lett a „haladó” nyugati média teljesen egyoldalú. A liberális elit számára, hogy ne okozzon kognitív disszonanciát a másként gondolkodók léte, a cuckservative-ok folyamatos megerősítései azt az érzetet keltik, hogy az „igazi” konzervatívok úgyis ugyanúgy gondolkodnak, ahogy ők. A többiek meg nem számítanak.  

 

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink