Magyar szabadság

Négy negyed
Az egyik legfontosabb kérdés így október 23-a tájékán, hogy pontosan mit értünk, mit érthetünk azon: magyar szabadság. Létezik-e egyáltalán ilyen, lehet-e a szabadságnak nemzetisége?

Szabadságfelfogásunk hagyományai szerint igen. Legalábbis Kossuthék egykoron deklarálták: a nagy nemzedék tagjai nemcsak szabadok, hanem szabad magyarok akarnak lenni. 1956-ban arra is rájöhetett Európa értelmesebbik fele, hogy a magyar szabadság és az öreg kontinens szabadsága összefügg. Szabad Magyarország nélkül nincs szabad Európa.

A magyar szabadságnak saját karaktere van. A magyar szabadság fölismerhető. Vérrel írtuk bele a történelem nagykönyvébe. Van egy szabadságharcos nótánk, amelyet minden magyar ismer, és amelynek a zárósorait nap mint nap halljuk. Így szól: „Éljen a magyar szabadság, éljen a Haza!” A modern magyar nemzet megszületésekor írták ezt a nótát. Ebben a sorban minden benne van. Azt jelenti, hogy a magyar szabadságból született meg a magyar Haza. A szabad magyar Haza a magyar szabadság terepe és kerete. 

Petőfi egykor még úgy tartotta: „Hol a szabadság, ott van a Haza!” Ma meg kell fordítanunk ezt a tételmondatot: „Ahol a Haza, ott a szabadság!” Magyarország minden magyar hazája. Romániában született magyarként tudom, hogy mi a különbség a haza és az ország között. Románia soha nem volt képes hazaként viselkedni a területén élő őshonos magyarokkal szemben. Magyarországnak is kellett vagy két évtized, amíg a rászakadt szabadságot helyesen tudta értelmezni, és hazaként kezdett el fellépni.

Mert a magyar szabadság nem csak Magyarország szabadságát jelenti. A Kárpát-medencében és szerte a világon élő összes magyar a nemzet részeként jogosult a haza védelmére. 

Ez a magyar szabadság lényege. Nem egy parttalan, történelemtől, hagyományoktól, szülőföldtől eloldott elvont szabadság. Hanem közösségben megélt szabadság.

Olyan időket élünk, hogy már megint minden magyar szabadságharcos. Azt mondani: „magyar vagyok”, ma már nem ténykérdés, hanem szabadságharcos alapállás. Ez a mondat mindennel szembemegy, amit ránk akarnának erőszakolni. Szembemegy egy másfajta szabadsággal. 

A mi szabadságunk 1956-ban egy kommunista diktatúrával szemben erősíttetett meg. Az a szabadság, amit ránk akarnak erőszakolni, demokratikus társadalmakban fogalmazódott meg, talán a demokráciával szemben is. A mi szabadságunk eredője és letéteményese a nemzet – ezzel szemben a másik szabadság az egyén totális felszabadítását hirdeti mindenféle társadalmi és biológiai (!) megkötöttség alól. A magyar szabadságnak hús-vér hősei vannak. A másik szabadságnak lecserélhető és eldobható médiapojácái. A magyar szabadság a gondolkodás szabadságát is engedi. A másik szabadság gondolatrendőrséget működtet. A mi szabadságunk toleráns: elfogadjuk, hogy mások másképpen látják a világot. De azt is tudjuk, hogy ebből nem az következik, hogy nekünk is úgy kellene látnunk.

A magyar szabadság azt jelenti, hogy magyarként nézel a világra. És elvárod, hogy a világ is magyarként nézzen rád. 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink