Zimbabwe a krokodilé lesz?

Mátrix
Kína befolyása tovább nőhet az afrikai országban a diktátor eltávolítása után.
„Zimbabwe a zimbabweieké” – plagizált az amerikai elnöktől a hatalomból kiszorított diktátor, Robert Mugabe, aki a zimbabweieken elsősorban magát és családtagjait értette. Az idén 93 éves Mugabe csaknem negyvenéves uralmának a megdöntéséhez a hatalmat akaró, nála 41 évvel fiatalabb felesége, Grace mohósága is hozzájárult. Az asszony rátette a kezét az ország legnagyobb, több milliárd dolláros útépítési programjára, gyerekei szórják a pénzt, ami nemcsak az elszegényedett lakosság, de a hadsereg és az uralkodó párt, a baloldali és nacionalista elveket is valló ZANU-PF veteránjai türelmét is próbára tette. Miután Mugabét lemondatták, az elűzött alelnök, a 75 éves Emmerson Mnangagwa átvette a hatalmat. A kínai Global Times megjegyzi, hogy az új elnök a pártvezetés régi tagja, de a pekingi médium által idézett kritikusai „kíméletlen keményvonalasnak” tartják. Szívóssága okán a Krokodil becenévvel illetik.

A PIRAMIS CSÚCSA

Mnangagwa szerepe nagyobb lehet az események alakulásában, mint amekkorának látszik – ami egyben az ország talpra állásának esélyeire is kihat. A BBC szerint ő állhat az országot a tönk szélére vivő korrupciós piramis csúcsán. Ő volt a hadügyminiszter kilenc évvel ezelőtt, amikor a hadsereg rátette a kezét a Marange gyémántlelőhelyre. Ez még Mugabénak is sok volt, aki akkor 13 milliárd dollár eltüntetéséről beszélt. Afrika egyik legígéretesebb országának nincs saját pénzneme, a dél-afrikai randot, valamint az amerikai dollárt használják. Szó szerinti értelemben vett „pénzmosodák” működnek, ahol az agyonhasznált dollárbankjegyeket kimossák, hogy újra használatba kerülhessenek. 

Nagy kérdés, hogy kik adnak pénzt a talpra álláshoz, ugyanis Zimbabwe a föld ásványkincsekben egyik leggazdagabb országa. Óriási platina-, arany-, króm-, réz-, ón-, nikkel-, vanádiumkészletei vannak, és a 2006-ban felfedezett északkeleti gyémántlelőhelyek (ahonnan a „véres gyémántok” származnak) mesés gazdagságot ígérnek tulajdonosaiknak. 

PEKING BESZÁLL

Az IMF óvatos, a nemzetközi befektetőket elriasztja a zűrzavar, a bizonytalan helyzet. Kínához fűzik a legnagyobb reményt, hogy az Afrikában mind komolyabb pozíciókat szerző Mennyei Birodalom már csak a ZANU-PF-hez fűződő régi elvtársi kapcsolatok okán is beszáll a gazdaság stabilizálásába, a 90 százalékos munkanélküliség felszámolásába. (Fekete-Afrika egyik legjobban képzett munkaerő-állománya éppen Zimbabwében van.) Irán is szóba jöhet; Mugabe augusztusban, utolsó külföldi útjai egyikén Teheránban a The Zimbabwe Mail szerint megnyugtatta a perzsa állam elnökét, hogy a két ország között régóta működő urániumkitermelési egyezmény (a zimbabwei uránt az iráni atomfegyverprogram alapjának sejtik) távozása után is „biztos kezekben” marad.

A britek kivonulása után, a nyolcvanas évek kezdetén a Szovjetunió és a „szocialista tábor” igyekezett pozíciókat szerezni az afrikai országban, de rossz lóra, Mugabe politikai „vetélyelvtársára”, Joshua Nkomóra tettek. Mugabét akkoriban nemcsak a kínai maoista rendszer, hanem a CIA patronáltjaként is számontartották. A gyarmatosító rhodesiai rezsim 1980-as felszámolása után a gazdaságot jobbára a hanyatlás jellemezte. Jelenleg Zimbabwe egy főre jutó GDP-je a CIA World Factbook szerint évi 2200 dollár, ezzel a világ országai közül a 206. helyen állnak.

Borítófotó: Mugabe és felesége. Kína buktatta meg a diktátort?

Ezek is érdekelhetnek

További híreink