Üldöztetés Európában

Mátrix
A keresztényellenesség megnyilvánulásait szedi csokorba egy független nemzetközi honlap. A csak Európát monitorozó kezdeményezésben beszámolnak a hívők érzékenységét sértő esetekről. A kép riasztó.

Ötszáz kilós tehenet feszített keresztre, majd állított egy ötezer liternyi tejjel megtöltött medence elé egy belga szobrász tavaly novemberben Borgloon-ban, egy használaton kívüli középkori templomban. Tom Herck kifejezetten művészeti alkotásként hozta létre a kétségtelenül látványos installációt, állítása szerint azzal a szándékkal, hogy felhívja a figyelmet az ipari méretű tenyésztésre és az élelmiszer-pazarlásra. A helyszín kiválasztásának volt még egy üzenete: Herck szerint Flandria tele van üres templomépületekkel, miközben a térségben lakhatási gondok vannak. Már csak azt nem tette hozzá, hogy a bevándorlók elhelyezésére nincs elegendő ingatlan. A helyi püspök természetesen erélyesen tiltakozott, a bizarr alkotás eltávolítását követelve, mondván, hogy az sérti a hívő embereket – hiába.

 

INDEXEN A BIBLIA

Az ugyancsak belga Liège-ben a vöröskereszt volt kénytelen arra utasítani a tagszervezeteit, hogy minden épületükben távolítsák el a feszületet a falakról, azzal a céllal, hogy még szekulárisabbnak tűnjenek. A segélyszervezet egyik képviselője így panaszkodott a televízióban: „Arra kértek minket, ne foglalkozzunk az általunk megsegítettek származásával vagy hitével.” Az egyik önkéntes pedig azt mondta: „Annak idején karácsonyi szünetet mondtunk, most télit. A karácsonyi piac Brüsszelben ma már Téli Élvezetek névre hallgat. S a lakosság jó része – pontosabban a muzulmánok – miatt a házainkban kellett levennünk a kereszteket.”

Dublinban, a John Henry Newman által alapított egyetemen azért távolították el, illetve szavazták ki a diákszövetség éléről az életvédelmi aktivista Katie Ascough-t, mert leállította a szervezet abortuszpárti publikációit a terhességmegszakítás költségeiről, valamint az úgynevezett abortusztablettákról. Ugyancsak a felsőoktatásból származó tavaly őszi hír, hogy Nagy-Britanniában egy hallgató elveszítette a perét, melyet a Sheffieldi Egyetem ellen indított. Az intézmény előzőleg kirúgta egy kurzusáról Felix Ngole-t, amiért a Facebookon a Biblia tanítása szerinti házasságot, illetve szexuális etikát propagálta. A legfelsőbb bíróság úgy döntött, az egyetem jogszerűen járt el a kizárással, miután elképesztő részletességű jogi érvelés zajlott arról, hogy saját véleménynek is tekinthetők-e a Szentírásból vett idézetek. Mert ha igen, az gond. A történet pikantériája, hogy a hallgatóval egy nyomozócsoport közölte először, miszerint problémásak a közösségi médiás posztjai, az ügyét elbíráló testület elnöke pedig egy LMBTQ-aktivista, bizonyos Marsh professzor volt.

Szintén friss hír, hogy a macedón kulturális miniszter eltávolítaná Teréz anya szobrát Szkopje főteréről. Ismeretes: a főváros volt a Ferenc pápa által 2016-ban kanonizált szent szülővárosa. Eközben az Iszlám Államot támogató Wafa Média Alapítvány olyan propagandaposztert adott ki, melyen egy dzsihadista látható, kezében a pápa levágott fejével. Ez az ábrázolás aztán napokig szinte korlátlanul terjedt a közösségi médiában egy másik fotómontázzsal együtt, melyen egy autó száguld a római Szent Péter-bazilika felé, mellette pedig egy Krisztus-hívőket fenyegető üzenet látható.

 

MUSZLIM ÉRZÉKENYSÉG

Ilyen és ehhez hasonló esetek tömkelege található egy a keresztényekkel szembeni intolerancia kirívó példáit összeszedő, illetve monitorozó nemzetközi honlapon, melynek címe: Intolerance and discrimination against Christians in Europe. A civilek s nem valamely egyház által indított kezdeményezés tehát kifejezetten az öreg kontinensre fókuszál, vagyis közel-keleti tragédiák, merényletek nem szerepelnek a folyamatosan frissülő összeállításban. Ettől függetlenül szinte minden hónapra jut legalább két-három felháborító eset, mindez pedig rávilágít arra, hogy a keresztényeknek ma már nemcsak a muszlim többségű országokban van félnivalójuk, hanem Európában is. A túlhangsúlyozott semlegesség jegyében pedig az illetékes hatóságok és államok szinte tüntetőleg nem avatkoznak bele az efféle konfliktusokba, sőt, mint azt a belga példa is mutatja, inkább vannak tekintettel a migránsok érzékenységére, mint az őshonos közösségek értékválasztására. A muzulmán polgármester vezette Londonban olyannyira, hogy Allahot dicsőítheti egy gyermekkórus a Szent Pál-katedrálisban.

A legnagyobb port a nyugati, illetve a magyar sajtóban is talán az kavarta, hogy egy bretagne-i kisvárosban a francia hatóság Szent II. János Pál pápa köztéri szobrának, később az alkotáson lévő keresztnek az eltávolításáról határozott a szekularizáció jegyében. Ploërmel településnek ráadásul a drasztikus lépés mellett még egyfajta adót is kell fizetnie a Szabadgondolkodók Nemzeti Szövetsége elnevezésű, a határozatot 2015 óta kezdeményező szervezet részére.

Ez az eset a keresztény gyökerét elveszítő Európa kvázi szimbólumává avanzsált, elrettentő példája a Nyugat teljes elvallástalanodásának. Pedig az internet hosszú évek óta tele van a luxuslakásokká vagy szórakozóhelyekké alakított templomokról szóló hírekkel. Ha pedig az ember Amszterdamig utazik, a legrégebbi gótikus katedrális, az Oude Kerk környezetében maga is megtapasztalhatja az elvilágiasodás egyik leglátványosabb változatát. Az évtizedek óta múzeumként funkcionáló, lenyűgöző épületet piros lámpás negyed veszi körül, ahol az örömlányok kirakatban kínálják testüket a turistáktól hemzsegő városrész egyik legismertebb látványosságaként.

 

AGGÓDÓ PÜSPÖK

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kormány által a témában szervezett nagyszabású nemzetközi konferencián „lájtos keresztényüldözésről” beszélt Európa esetében. Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke keményebben fogalmazott: „Félelemmel töltenek el bennünket az Európában megjelent keresztényellenesség megnyilvánulásai. Nemcsak a nyíltan vallási indíttatású esetekre gondolok, mint a Franciaországban megölt papra vagy az Allah nevében elkövetett késelésekre és különböző terrorcselekedetekre, hanem azokra a keresztény hitet kigúnyoló jelenségekre is, amelyek már jó néhány éve terjednek kontinensszerte.” 

Borítófotó: A kijáratot mutató piktogram egy londoni templomban rendezett kiállításon. Aggasztóan terjed a keresztényellenesség Európában

Ezek is érdekelhetnek

További híreink