Szlovénia: marad a status quo

Mátrix
Nagyobb meglepetések nélkül zajlott le vasárnap a helyhatósági választás Szlovéniában, legalábbis az eredményeket illetően. A legnagyobb meglepetésnek ugyanis az elmúlt választásokhoz képest nagynak, majdnem 51 százalékosnak mutatkozó részvételi arány mutatkozik.  

Ahogy általában, az önkormányzati választások kampánytémáit most is a helyi ügyek dominálták, leginkább a kisebb településeken. Az országos szinten bejegyzett nagy pártok nem feltétlenül szerepelnek jól az önkormányzati választásokon. Ez alól két párt kivétel, a Janez Janša volt miniszterelnök vezette jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) és a Szociáldemokraták (SD). Így volt ez vasárnap is, azaz a választások győztesét igazából nehéz kikiáltani. A kis vidéki járásokban a konzervatív pártok általában jól szerepeltek, de a függetlenek szerezték meg a legtöbb polgármesteri széket és a legtöbb helyet a különböző nagyságú önkormányzatokban.

A pártok közt az SDS a nyerő

Amennyiben az országos jelentőségű pártok eredményeit tekintjük át, egyértelmű a jobboldali erők fölénye, függetlenül attól, hogy éppen polgármesterről vagy a képviselői helyekről van szó. Az ellenzéki SDS az önkormányzati testületek összességét tekintve 16,74 százalékkal nyert, őt követi a kormányban résztvevő SD 10,13 százalékkal, míg a harmadik és a negyedik helyen két kisebb konzervatív párt, az Új Szlovénia (NSi) és a parlamenten kívüli Néppárt (SLS) szerepel, mindkettő 6 százalék fölötti eredménnyel. Hasonló a helyzet a polgármesteri tisztségeket illetően is. Szlovéniában összesen 212 helyen választottak város- vagy faluvezetőt, 151 településen győztest avattak, a többi helységben lesz második forduló. Egyelőre 86 a független polgármesterek száma, míg az SLS-nek, a kicsire zsugorodott rendszerváltó pártnak 23 polgármestere van, a baloldali SD-nek pedig 14, következik Janša SDS-e 12-vel, az NSi nyolccal. A volt kormányfő, Miro Cerar pártja, az SMC egy helyen tudott nyerni. Az említett 156 már kiválasztott polgármestert 134 esetben újraválasztották, a december 2-án esedékes második körben pedig 32 esetben még élnek az eddigi településvezetők reményei.

Balos városok, jobbos remények     

A konzervatív pártok fölényét árnyalja, hogy a fővárosban, illetve a városi önkormányzatokban a baloldal, illetve az ahhoz közelebb álló jelöltek arattak diadalt. Ljubljanában már az első körben ismét nyerni tudott Zoran Janković, aki különböző botrányok, perek és egyéb kétes ügyek ellenére a választópolgárok nagyjából 70 százalékát győzte meg. Muraszombatban és Velenjében is a baloldali jelölt nyert egyértelműen, míg Novo mesto esetében független, de baloldal közeli polgármestert választottak. A jobboldali hátterű, de függetlenként induló Boja Šrot nyerni tudott Celjében, míg Koperben, Mariborban, Ptujban és Kranjban második körre lesz szükség. Ha ezekben a városokban a jobboldali opció tudna nyerni, a választási mérleg egyértelműen jobbra billenne.       

A helyhatósági választások részeként a szlovéniai magyar kisebbség öt, nemzetiségileg vegyesen lakott járásban választhatta meg a nemzeti önkormányzatok tanácsának tagjait. Ezek a tanácsok delegálnak majd képviselőket a kulturális autonómia intézményeként működő Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség Tanácsába. Maguk közül választják meg e testület elnökét, a muravidéki magyarok legfőbb politikai képviselőjét.  

Ezek is érdekelhetnek

További híreink