Szegeden a helyzet változékony

Mátrix
Folyamatosan nő az elítéltek száma a szegedi MSZP-s polgármester környezetében. Botka László tagad, ám a helyzete egyre tarthatatlanabb.

Mind feszültebb, gyakran üvöltözik a beosztottjaival, olykor mintha már az idegösszeomlás kerülgetné – mondták forrásaink Botka László szegedi polgármesterről. A szocialista politikus gyengülő idegállapotának oka nyilván az lehet, hogy egyre „közelebb” kerülnek hozzá a különböző botrányos ügyek.

A legjelentősebb fejlemény alighanem a 2010 környékén bedőlt, addig azonban a balliberális kormányzat, illetve a szegedi önkormányzat által is kifejezetten jól tartott Szeviép Zrt.-t érintő határozat. A teljes nevén Szerkezet- és Vízépítő Zártkörűen Működő Részvénytársaság egykori vezetőiről van szó. Oltványi Józsefre és Pistrui Lászlóra öt év és két hónap, Baranyi Sándorra pedig hat év, szintén börtönben letöltendő szabadságvesztést szabott ki a Szegedi Járásbíróság.

A még nem jogerős határozat szerint a társaság 2007 elejétől rendszeresen és nagy összegben adott kölcsönöket, ezek viszont nem feleltek meg az észszerű gazdálkodás követelményeinek. A szerződésekben fedezetkikötés és kamat sem szerepelt, ráadásul fizetési problémákkal küszködő vállalkozásoknak is szórtak hitelt.

Forrásaink ugyanakkor felhívták a figyelmet egy kissé talányos kitételre is az ítéletben: nem lehet megállapítani, hogy a vállalat csődbe vitele lett volna Oltványiék célja, ez „csupán a magatartásuknak volt a következménye”. Vagyis a járásbíróság nem állapított meg kifejezett szándékosságot, márpedig ennek a másodfokú eljárásban akár lehet is jelentősége. A bíróság szerepére még visszatérünk! Mivel a csődbűncselekmény miatt a három rács mögé küldött cégvezető és az ügyészség is fellebbezett, biztosan lesz folytatás.

HOL A PÉNZ?

Szabó Bálint, az állam által kártalanított, ám a Szeviép részéről kifizetések nélkül hagyott több száz kisvállalkozó képviselője ugyanakkor felvetette: hol van a károsultak pénze? Hogy a közvélemény is tisztábban lásson, bejelentette: feljelentést tesz csődbűntett, pénzmosás és bűnpártolás gyanúja miatt a Botkához hasonlóan az MSZP-t „erősítő” EP-képviselő, szegedi érdekeltségű Ujhelyi István jelenleg az önkormányzatnál dolgozó exsofőrje ellen. B. Tamás ugyanis Szabó szerint ugyanazt csinálta kicsiben, mint a szeviépesek nagyban: tagi kölcsönök formájában mentett ki százmilliókat a felszámolás elől, miközben konzorciumi tagként több tucat alvállalkozója munkáját nem fizette ki. Amúgy Ujhelyi többször is nyilvánosan mutatkozott Pistruival.

A Fidesz részéről így foglalták össze a fejleményeket: az egykor jól menő szocialista építőipari vállalkozásból a szocialisták sameszai egyszerűen kilopták a pénzt, ezzel tönkretettek ötszáz szegedi és Szeged környéki kisvállalkozást, amelyeket az érzéketlen szocialisták helyett az Orbán-kormány kártalanít. Botka László környezetében egyre több az elítélt.

Szabó Bálint egyébként az elsőfokú bírósági döntést követően a kormánypártnál is tovább ment. A jogász szerint a több mint tizenegymilliárdos tartozást maga után hagyó vállalkozás központi szerepet tölthetett be az MSZP finanszírozásában, „a vádlottak padján pedig a Szegedet maffiamódszerekkel irányító Botkának is ott lett volna a helye”. Hozzátette, „nincs még egy város Magyarországon, ahol meg merték volna azt csinálni, hogy egyszerűen ellopják az ott dolgozó alvállalkozók pénzét, és szocialista haveroknak osztják azt ki”.

LETAGADOTT KÖTŐDÉS

A polgármester persze tagad, és jó ideje próbálja „eltolni” magától a Szeviép botrányát. Arra hivatkozik, hogy az önkormányzat nem adott megbízást a cégnek, köze sincs az egészhez. A HVG-nek nyilatkozva odáig merészkedett, hogy magát ellenzéki vezéráldozatnak beállítva azt fejtegette: Orbán Viktor „a fejét akarja”.

Ha nem is feltétlenül közvetlen – bár ilyesmire is akad példa bőven –, de az önkormányzat tulajdonában lévő vállalatok megbízásából temérdek közpénz áramlott a forrásokat lényegében elkótyavetyélő cégóriáshoz. Szegeden a villamostól kezdve szinte mindent ők építettek, benne voltak az M43-as autópálya és a nyugati elkerülő út kivitelezésében, a nevük ott szerepelt a rendezvénycsarnok és a Genomikai Innovációs Központ projektje mellett is. További adalék, hogy Botka korábban a most elítélt vezetők közül kettővel közösen avatta fel a Szeviép irodaházát, a harmadikkal meg együtt írta alá a Napfényfürdő kivitelezési szerződését.

Ugyancsak kínos helyzetbe került a korábban a miniszterelnök-jelöltséggel is bebukó polgármester az évekig a várospolitikusokon túl jó pár „szerencsésnek” is ingyenesen osztogatott parkolóbérletek miatt. Ebben az ügyben szintén nemrég született határozat, melyben a Gyulai Járásbíróság hűtlen kezelés miatt mások mellett Mózes Ervin címzetes főjegyzőt, Solymos László alpolgármestert, továbbá Botka kabinetfőnökét, Kalmár Gábort is felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. A negyvenmilliós ügy lényege, hogy az önkormányzat magas rangú tisztviselői lényegében törvényi felhatalmazás nélkül osztogatták a VIP-bérleteket, egy időben még filctollat is adtak hozzá.

Persze a korábban luxuséletmódja miatt magyarázkodni kényszerülő, a saját pártjával is összekülönböző Botkának erre is megvan az ellenzéki rutinválasza: koncepciós eljárás folyik. A szegediek azonban már egyre kevésbé hisznek a városvezetőnek, egy felmérés szerint jelentősen megnőtt az elutasítottsága. A Szeviép-károsultak mellett a Mars téri beruházás vesztesei konkrét anyagi okokból is fújnak a polgármesterre: egy minap megjelent jogi szakvélemény szerint felmerült, hogy a projekt során az önkormányzat törvényellenesen dózerolta le a kiskereskedők létesítményeit. Az ingatlanok ugyanis nem voltak – úgymond – per- és igénymentesek, noha ez kikötés volt az uniós forrást intéző hivatal részéről.

KAPCSOLATI HÁLÓ

Az egyre elkeseredettebb helyiekben az is visszatetszést kelt, hogy Botka körül egyfajta hálózat jött létre, bizalmasai az önkormányzattól papíron független intézmények környékén, sőt élén is feltűntek, illetve feltűnnek.

A Szeviép-ügyben most ítéletet hirdető járásbíróság elnöke például az a Kardosné Csorba Ágnes, aki egyenesen az önkormányzattól került a bírói munkakörbe. Panasz is érkezett a joghatósághoz, mondván: az ítélkező fórum függetlensége nem garantált. A beadványt lapzártánkig nem bírálták el az illetékesek. A bírósági vezető férje, Kardos János jelenleg is a polgármesteri hivatal magas rangú beosztottja, s így Mózes Ervin és Botka közvetlen munkatársa.

A várossal valamiféle jogi érdekvitába keveredők pedig korábban ugyancsak nehezményezték, hogy 2012-ig az a Czene Klára töltötte be a Szegedi Törvényszék elnöki tisztét, akinek a belvárosi épületében egy állítólag MSZP-s kötődésű ügyvéd, Pintér Ferenc működtette az irodáját. Utóbbi egy időben önkormányzati cégeknek is dolgozott, sőt, a 888 korábbi cikke szerint 2010-ig a városházi jogi, ügyrendi és közbiztonsági bizottság elnöke volt, Botka közvetlen tanácsadójaként.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink