Okosgyárat épít a szlovén autóipari cég

Mátrix
A szlovén TPV csúcstechnológiás vállalat, amely az autóipar fejlesztő beszállítójaként ismert az európai piacon. A gépkocsigyártókkal aktívan együttműködik a legkorszerűbb járművek tervezésénél, fejlesztésénél és előállításánál.

Az utóbbi időszakban a TPV számos új üzletet nyert, ehhez pedig a kiváló fejlesztési kompetenciák mellett hatékony gyártási és logisztikai folyamatok bevezetésére is szükség volt. 

Az automatizálás, a robotizáció az előállítási és a logisztikai részlegen is folyamatos, állandóan korszerűsítenek, keresik az optimális technológiai megoldásokat. Az említett kihívásokra szerintük a legmegfelelőbb válasz az ún. „okosgyár”, amelynek a létrehozása már októberben elkezdődött. Az új csúcstechnológiás gyártási-logisztikai központ 7300 négyzetméteren terül majd el, várhatóan 2020-ra épül ki teljes mértékben. A több mint 20 millió eurós beruházás az üzem külső rendezését, a gyártási-logisztikai centrum építését foglalja magában, benne új gyártósorral, teljesen automatizált belső logisztikai rendszerrel, digitalizált raktárrendszerrel, illetve szintén digitalizált beszállítói és ügyfélstruktúrával. Az invesztícióval a TPV arra számít, hogy eleget tud majd tenni az autógyártók követelményeinek, a költségek szempontjából hatékony, minőségi termékeket lesz képes előállítani. Ehhez ma már előfeltétel az automatizálás, amely a cégben eddig is erőteljesen jelen volt minden egyes gyártási folyamatban, de a gyártás egészének automatizálása csak részben valósult meg. Az említett „okosgyár” kiépítésével az egyes előállítási szakaszok, a beszállítói és az ügyfélláncok is teljes mértékben összekapcsolódnak. A TPV már a kezdetektől fogva nagy energiát fektet a fejlesztésbe, itt vetettek be az országban elsőként ipari robotot, amelyek száma mára meghaladja a százat. A társaság nagyot lépett előre a belső logisztika automatizálása területén is, leginkább az automata vezérlésű járművekkel, az ún. AGV-kkel, amelyekre egyébként egyre inkább vevők az európai piacon. Ezek segítségével hatékonyabb, egyenletesebb és biztosabb az egyes munkahelyek, munkacsoportok ellátása, csökken ugyanis a humánszükséglet, valamint jóval energiatakarékosabbak az AGV-k, mint a hagyományos targoncák. Ezzel természetesen a munkaköltségek is csökkennek. Az e járművekkel kapcsolatos kiadások emellett nagyjából egy éven belül megtérülnek.    

2020-ig a TPV teljesen digitalizált, mesterséges intelligencián alapuló gyárat tervez, az egyes üzemegységeket magukban és egymás közt is teljesen automatizálják egy központi vezéregység révén. Az emberi erőforrásra, az alkalmazottakra természetesen továbbra is szükség lesz, feladatukat a folyamatos innováció, a karbantartás és a hibaelhárítás jelenti majd. A TPV nem zsugorítja dolgozói állományát, de ez leginkább a növekvő megrendeléseknek tulajdonítható. Így egyelőre nem számolnak létszámcsökkentéssel, várhatóan azonban változik majd a szükséges tudás és kompetenciák szerkezete, az operátoroké, a karbantartóké, a mérnököké, a tervezőké, vagyis a magasan képzett munkaerőé lesz a fő szerep.   

Borítófotó: büszke cégvezetők a logisztikai központban. a csodált tárgy
egy málhás robot

Ezek is érdekelhetnek

További híreink