A zsidó állam legvagyonosabb bevándorlójává vált az elegáns jachtok és a Chelsea futballklub tulajdonosaként is elhíresült Roman Abramovics orosz milliárdos, aki – megunva a brit hatóságok vízumával való packázását, orosz üzletemberekkel szembeni ellenséges akcióit – felvette az izraeli állampolgárságot. Gulfstream G650-es magángépével május végén landolt a Ben Gúrión reptéren, és az 1950 óta érvényben lévő visszatérés törvénye alapján megkapta a papírjait. „Abramovics a moszkvai izraeli nagykövetségen kért és kapott bevándorlási engedélyt. Okmányait a törvény szerint ellenőriztük és kérését indokoltnak tartottuk” – mondotta egy izraeli szóvivő az ország 10-es tévécsatornájának a hírműsorában.
FÉLVE A MEGTORLÁSTÓL
Abramovics legalább 15 milliárd dollárt ér, s jó pár milliárdot bizonnyal ki is visz magával Nagy-Britanniából, mert tart London amerikai mintájú zárlat- vagy vagyonelkobzási politikájától. Ken Macdonald, a szigetország közvádlói szervezetének egykori igazgatója a The Telegraph című lapban „agresszív pénzügyi stratégiát” szorgalmaz az ott élő, befektető orosz oligarchák ellen, hogy ezzel is megszorítsa Vlagyimir Putyin elnököt. Alekszej Navalnij moszkvai ellenzéki vezető is sürgeti a briteket a gazdag honfitársaival szembeni radikálisabb fellépésre. Ezek közül is kiemelte Abramovicsot, mint szerinte Kremlhez közeli oligarchát, aki kiváltképpen rászolgál a megtorlásra.
A tehetős oroszok elleni kampány márciusban erősödött fel Londonban, amikor kirobbant a Szkripal volt orosz katonai hírszerző ezredes és a lánya elleni mérgezéses támadás híre. Az ügy azóta még bonyolultabbá vált, egyre több megválaszolatlan kérdés merült fel. Ez azonban láthatóan nem befolyásolja a brit kormányt az oligarchák elleni fellépésben.
Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy a szóban forgó orosz milliárdosok jelentős része azért él, vásárol, fektet be, adózik, őrzi a pénzét Nagy-Britanniában, mert tart a Putyin-rendszertől, annak esetleges konfiskáláspolitikájától. „Moszkva nem foglalkozik üzletember honfitársaink külföldi mozgásával” – kommentálta az esetet Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő. Oroszországban sokan a markukba nevetve úgy vélik, hogy a brit kormány ezzel a lépésével éppen a Kreml keze alá dolgozik. Ugyanis a nyugati pénzügyi szankciók következtében tőkeéhessé vált Orosz Föderáció (OF) orosz oligarchák külföldre vitt milliárdos vagyonának így vagy úgy történő hazatérítésével is próbál beruházási eszközökhöz jutni.
NAGYOBB VÉDELEM
Nagy kérdés, hogy Roman Abramovics – a világ száz leggazdagabb emberének egyike – miként gazdálkodik majd a Nagy-Britanniából feltehetően átirányított pénzügyi eszközei egy részével, hol és mibe fekteti be. Tőkéjének jelentős része Oroszországban fial, adózik. Ő a vezető részvényese a második legnagyobb orosz acélipari vállalatnak, az Evraznak, s jelentős résztulajdonosa a Norilszk Nikkelnek, a világ második legnagyobb nikkeltermelőjének. Nem kizárt, hogy kiterjedt üzleti kapcsolataival még erőteljesebben beszáll az izrael–orosz kereskedelembe – amely tavaly mintegy 25 százalékkal bővült, megközelítve az egymilliárd dollárt.
Tel-Avivban élő orosz–izraeli kettős állampolgárként Abramovics jobban védve lesz az esetleges angol, nyugati szankciók ellen, mint ha Londonban maradt volna. A zsidó állam, noha a Nyugat részének tekinti magát, nem vesz részt az OF megbüntetésére életbe léptetett szankciókban. A viták ellenére egészében rendezett izraeli–orosz viszony, Netanjáhú és Putyin kifejezetten jó személyes kapcsolata sokat lendíthet egy új közel-keleti erőegyensúly kialakításának a folyamatán.
Borítófotó: