Megbénult a szlovák alkotmánybíróság

Mátrix
Kezdetben szinte előre lefutottnak tűnt, hogy a szlovák parlament a jelentkező jogászok népes csapatából kiválaszt majd 18 jelöltet, s közülük nevezi ki Andrej Kiska államfő az alkotmánybíróság (ab) kilenc tagját, akik átvehetik a taláros testületből mandátumuk végén távozó tagok helyét. Nem így történt, s a tizenhárom fős ab-ből összesen négyen maradtak. A testület döntésképtelen.

Az alkotmánybíró-jelöltek körüli játszmák akkor váltak izgalmassá, amikor bejelentkezett a legerősebb kormánypárt, a Smer – SD elnöke, Robert Fico volt kormányfő is, aki túljutva politikai pályafutása zenitjén, az alkotmánybíróság tagjaként, sőt a taláros testület leendő elnökeként képzelné el életét a következő tizenkét esztendőben.

Erre felbolydult az ellenzék, amely már hosszabb ideje szeretne végleg megszabadulni a párt erős emberétől, aki egyetlen megmaradt tisztségében is képes alaposan megkeverni a kártyákat.

 

AZ ELSŐ SZŰRŐ

Ficót először az „alkalmassági vizsgán” akarták kibuktatni, mondván: nincs meg a jelöléshez szükséges tizenöt éves jogászi gyakorlata, mert régóta politikusként dolgozik.

A tizenhárom kormánypárti és tizenkét ellenzéki képviselőből álló parlamenti szakbizottság első körben Fico kivételével minden jelöltnek (harmincnyolcnak) zöld utat adott, hogy a plénum a körükből válassza ki azt a tizennyolc főt, aki közül majd kilencet kinevez alkotmánybírónak.

Az első körben Fico úgy bukott meg, hogy a szakbizottság egyik tagja, a kormánykoalícióhoz tartozó Most–Híd szlovák–magyar párt képviselője kilépett a bizottságból, mert maga is bejelentkezett ab-jelöltnek. A helyébe lépő Sárközy Irénnel ismét enyhe fölényt szereztek a kormánypártiak. A képviselő asszony a sajtónak azt mondta, hogy nem fogja támogatni Robert Fico jelölését. Aztán meggondolta magát, s szavazatával az exkormányfő mégis átjutott az első szűrőn. Ekkor a sajtó nekirontott a Most–Hídnak és elnökének, Bugár Bélának, hogy cinkelt lapokkal játszik. Sárközy Irén egy fizetett hirdetésben igyekezett elmagyarázni, hogy nem Robert Fico leendő alkotmánybírósági tagságáról voksolt, hanem csak arról, hogy alkalmas-e a jelölésre.

 

A MÁSODIK SZŰRŐ

Ezek után az ellenzék azt követelte, hogy ne titkos, hanem nyilvános szavazással válasszák ki a tizennyolc továbbjutót. A javaslatot két kormánypárt, az SNS és a Most–Híd támogatta, a Smer – SD viszont nem bojkottálta a szavazást, s ebből ismét bonyodalmak támadtak. Robert Fico váratlanul bejelentette, hogy ő a nyilvános voksolás miatt visszavonja jelölését. Ez az ellenzék számára azonban pirruszi győzelem volt. A szavazást többször is elhalasztották, hogy legyen elég idő az egyeztetésre. Végül múlt csütörtök délután másodszori nekifutásra sem sikerült jelöltet választani, jóllehet Andrej Danko (SNS) házelnök úgy nyilatkozott, hogy egyelőre hat aspiráns megválasztását is elképzelhetőnek tartaná, hogy legalább annyit tudjon az államfő kinevezni, amennyi a taláros testület működéséhez szükséges. Mivel ez kísérlet is sikertelenül zárult, a törvény értelmében új alkotmánybíró-választást kellett kiírni.

 

FICO NEM ADJA FEL?

A jelöltek listáját legkésőbb március 5-ig kell benyújtani a parlament elnökének, a tagjelöltekről három héttel később szavaznak. Az újak mellett a most sikertelenül zárult választás aspiránsai szintén indulhatnak, és megfigyelők szerint valószínű, hogy Robert Fico is rajtol, mivel a soron következő választás titkos lesz.

Peter Pellegrini (Smer – SD) kormányfő bírálta pártjának képviselőit, hogy megakadályozták a jelöltválasztást, hiszen így az ab határozatképtelen, átmenetileg hibernálódott.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink