SZERB GAZDASÁG
Újabb jelentős beruházásra szánta el magát a kínai Zijin Mining Group Company Limited, a szerbiai Bor Bányászati és Kohászati Központ többségi tulajdonosa. Ezúttal is a kelet-szerbiai Bor városa környékén látnak neki eddig kiaknázatlan természeti kincsek kitermelésének az elvégzett feltárásokat követően.
PRIVATIZÁCIÓ UTÁN
A Timok bánya felső részét képező Čukaru Peki lelőhelyen indulnak meg a munkálatok, két éven belül. Közel 500 millió dollárt érő szerződést kötött erről a kínai Hsziamenben folytatott tárgyalásokat követően a szerb kormány illetékes minisztere, Aleksandar Antić és a befektető cég igazgatója, Csen Csing-ho (Chen Jinghe).
Az aláírási ünnepséget követően a tárcavezető az újságíróknak adott nyilatkozatában a kínai féllel megbeszélt terveket is felvázolta. Mint mondta, 2021-ben kezdi meg a rézérc kitermelését az említett lelőhelyen a Zijin. Kezdetben – a Timok bánya kiaknázásának első fázisában – 474 millió dollárt ruház be a vállalat. Arra számítanak, hogy amint a termelés mértéke eléri a megfelelő szintet, évente 79 ezer tonna rezet nyernek csak innen. A miniszter szerint mindez összhangban áll a korábbi elképzelésekkel, amelyekről a kínai partnerrel még a bori bánya privatizálása során tárgyaltak. Minden a megfelelő ütemben halad – állapította meg Antić.
MEGOSZTÁS
Az újonnan feltárt lelőhelyet is beleszámítva 2021 után a Zijin immár kétszázezer tonna réz előállítását végzi majd évente. A tervek szerint az eladásnál a következő konstrukciót alkalmazzák: 120 ezer tonna az állammal közösen létrehozott, Zijin Bor elnevezésű cég tulajdonának számít majd, 80 ezer tonna pedig az új timoki lelőhely révén a kínai társaságé lesz.
A beruházó december közepén vette meg a bori bányaközpontot az államtól. Az aláírt megállapodás értelmében a kínaiak összesen 1,46 milliárd dollárt fektetnek bele, 350 milliót különítenek el a vállalat feltőkésítésére. A Zijin vállalta a Bor elmúlt évszázadban felgyülemlett tartozásainak a rendezését is, ez 200 millió dollárt jelent. A bányászati-kohászati cég 63 százalékos tulajdonjogát kérte cserébe, miközben megígérte, hogy ötezer munkahelyet fenntart. A bori társaság irányítását ez év elején vették át.
BÁNYAMULTI
A kínai csoport mintegy 17 500 munkást foglalkoztat a világ kilenc országában. A profit 230 millió euró körül mozog, az éves bevétel eléri a 10 milliárd eurót. A vállalat a világ 22. legjelentősebb bányászati társaságának számít a rendelkezésre álló adatok szerint, a csoport piaci értéke mintegy 12 milliárd dollár.
A beruházás értékét tovább növeli, hogy a cég decemberben azt a kanadai Nevsun-csoportot is megvette, amelyik a szerbiai réz- és aranykutatások jogával rendelkezett. A Nevsun részvényesei a vállalat tulajdonjogának csaknem a kilencven százalékát kínálták fel eladásra, amiért a kínai fél 1,66 milliárd dollárt fizetett, s mindjárt kifejezte azon szándékát is, hogy a közeljövőben felvásárolja a megmaradt részvényeket. A Zijin közlésében rámutatott arra: számításai szerint a Bor környéki lelőhelyeken hétmilliárd dollár értékű érc található.
Borítófotó: A bori rézbánya. Ötezer munkahelyet garantált az új befektető