Korábban már írtunk Andrej Babiš nagy belpolitikai vihart kavart ügyéről, amely az egyik cége birtokában lévő Gólyafészek szabadidő- és konferencia-központ építésének meglehetősen zavaros uniós támogatásával kapcsolatos. Ötvenmillió cseh koronáról van szó, amelyet a milliárdos nagyvállalkozó Babiš Agro-fert nevű cége még 2008-ban úgy kaphatott meg, hogy formálisan kisebb önálló egységekre bontották a vállalkozást, s az egyes részek tulajdonjogát a jelenlegi kormányfő családtagjainak, azaz a lányának és a fiának, első feleségének és még másoknak adták. Így már eleget tettek a pályázati feltételnek, hiszen azt a brüsszeli támogatást csakis kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) kaphatták meg.
„Oknyomozás” a pszichés betegnél
Akkoriban természetesen még Babiš sem gondolt komolyabb politikai karrierre. Pártját, az ANO-t (Elégedetlen Polgárok Akciója) csak évekkel később alapította meg, ma viszont ez a legerősebb csehországi politikai tömörülés, elnöke pedig, a kormányfő, az ottani legnépszerűbb politikus. Andrej Babiš eddig sikeresen kivédte a Gólyafészek-ügy miatt ellene indított támadásokat, sőt ez év júliusának végén az Agrofert holdinghoz tartozó Imoba társaság az ominózus ötvenmillió cseh koronát is visszafizette, amelynek zöme visszakerült az állami költségvetésbe, a fennmaradó mintegy 3,7 milliót pedig a Közép-csehországi kerület kapta (területén található a szóban forgó létesítmény). Ennek azonban nincs kihatása a rendőrségi vizsgálatra, amelyet le kell folytatni az ügyben.
Miután januárban a cseh parlament alsóháza felfüggesztette Babiš mentelmi jogát, a nyomozó hatóságok megkezdték az érintettek meghallgatását. A miniszterelnök fiával, ifjabb Andrej Ba-biš-sal azonban nem tudtak beszélni, mert a tartózkodási helyét nem sikerült kideríteni. November 11-én aztán „robbant a bomba”: a Seznamzpravy.cz két újságírója, Sabina Slonková és Jiří Kubík megtalálta a 35 éves férfit, aki édesanyjával (Babiš első feleségével) jelenleg Svájcban él.
A portál közreadott egy harmincperces „dokumentumfilmet”, amelyben egyrészt beszámolnak arról, hogyan keresték meg ifjabb Babišt, majd közreadták azt a beszélgetést, amelyet egy napszemüvegbe rejtett minikamerával rögzítettek. Ebben a meglehetősen összefüggéstelenül nyilatkozó férfi arról beszél, hogy nagyon fél egy Protopopov nevű embertől, aki korábban azzal fenyegette meg: vagy intézetbe zárják, vagy a Krím félszigetre megy „üdülni”. A férfi felesége pszichiáter, aki mellesleg az idősebb Babiš tanácsadója, s a miniszterelnök fiát egy intézetben kezelte, sőt ő készítette róla azt az értékelést, hogy nincs kihallgatható állapotban. A riporterek szerint ifjabb Babišt végül a Krímbe vitték, hogy ne tanúskodhasson a Gólyafészek-ügyben, amely miatt ellene is büntetőeljárás van folyamatban.
Lerohanták a kormányfőt
A cseh kormányfő fia erről úgy nyilatkozott, hogy apja meg akarta kímélni a zaklatásoktól, ő választotta a félszigetet. Az egyelőre nem derült ki, hogy miként került oda. Állítása szerint egy alkalommal e-mailben jelezte a cseh rendőrségnek, hogy elrabolták, de jóformán el sem kezdték a vizsgálatot. A Gólyafészekkel kapcsolatosan csak arra emlékezett, hogy valamit aláírt, de igazából nem tudja, miről volt szó. Elmondta egyébként, hogy már svájci állampolgár, és a pszichiáterek megfelelő módon kezelik. A film közreadását követően a cseh újságírók lerohanták az éppen Palermóban tartózkodó miniszterelnököt, aki undorítónak nevezte a két riporter módszerét (a szemüvegbe rejtett kamerával rögzített felvételek nyilvánosságra hozatalát), és azt is hangoztatta, hogy fia pszichés beteg, kezelés alatt áll, képtelen a tanúvallomásra, ellenőrzés alatt kell tartani, nem lehet hinni a szavainak. Szerinte az ifjabb Babiš kiránduláson volt Oroszországban, és így látogatott el a Krímbe. Ráadásul a lánya is beteg, bipoláris zavara van.
Kihátrálnának a szocdemek?
A cseh ellenzéki pártok természetesen azonnal bizalmi szavazást követeltek a kormányfőről, sőt úgy vélekedtek, hogy jobban tenné, ha önként távozna. A koalíciós partner szociáldemokraták nyitottak minden megoldás előtt, de várnak a vizsgálat végeredményére. Közben Tomio Okamura, a radikális Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) elnöke jelezte, hogy kész felváltani a szociáldemokratákat a koalícióban, amennyiben a távozás mellett döntenének. A múlt szombaton, az 1989-es bársonyos forradalom évfordulóján Prága óvárosában több tízezer tüntető követelte Babiš távozását.
A cseh kormányfő szövetségesének számító Miloš Zeman köztársasági elnök személyesen beszéli meg az ügyet Babišsal, de első reakciójában „meglehetősen vad összeesküvésnek” nevezte a miniszterelnök fiának állítólagos elrablását. Attól sem tart, hogy a Gólyafészek-ügy megingatja a kormány helyzetét. A parlamenti ellenzék a múlt héten a képviselőház összehívását kezdeményezte az ügy miatt, bizalmatlansági indítványt terjesztenek be a kabinet ellen, az ülést pénteken tartják. Egyes források szerint a Cseh Szociáldemokrata Párt (ČSSD) képviselői közül többen hajlanak arra, hogy a politikai erő lépjen ki a koalícióból.
Az államfő minderre úgy reagált még a múlt héten, hogy ha a képviselőház megvonná a bizalmat a kabinettől, ő újra Andrej Babišt bízná meg kormányalakítással mint a tavaly őszi parlamenti választások győztes pártjának az elnökét.