Időközi választások

Mátrix
A parlamenti választás óta tartott időközi önkormányzati megmérettetések mindegyikét a Fidesz–KDNP jelöltjei nyerték. A választási „nagyüzem” nem áll meg, hiszen a következő hetekben, hónapokban egy sor újabb erőpróbát tartanak.

FOLYTATÓDHAT AZ ELLENZÉKI VESSZŐFUTÁS

Az országban lebonyolított időközi választások szinte mindegyikét azért kell megtartani, mert az adott körzet képviselőjét vagy polgármesterét parlamenti képviselővé választották április 8-án. 2014-től ezek a posztok összeférhetetlenek.  

 

PÁSZTÓ ÉS FELCSÚT KIVÉTEL

Jövő vasárnap azonban két olyan település következik a sorban, ahol nem az új parlamenti képviselő miatt kell helyi választást tartani. A Nógrád megyei Pásztón – ha normális üzemmódban működne a város – csak egy embert kellene megszavazni a fideszes Becsó Károly helyére. Ő ugyanis tényleg parlamenti képviselő lett, csakhogy a település képviselő-testülete április végén feloszlatta önmagát, tehát augusztus 12-én új polgármestert is választanak a városban. 

Történt ugyanis, hogy az országgyűlési megmérettetésen Becsó mellett a Nógrád 1-es választókerületben egy másik pásztói, méghozzá a „független” polgármester Dömsödi Gábor volt tévés műsorvezető is elindult, immár az LMP színeiben. A fideszes politikus végül háromszor több szavazatot gyűjtött, mint LMP-s vetélytársa, aki csak a harmadik lett, s akire a Jobbik jelöltje is több mint háromezer voksot vert rá. 

A pásztói képviselő-testületben ülő fideszes többség zokon vette a „független” polgármester pártjelöltségét, hiszen szerintük Dömsödi becsapta a helyi lakosokat, a kormány folyamatos lejáratásával rontotta a város pozícióit. Ezért kezdeményezték a képviselő-testület feloszlatását.

De Dömsödi nem adja fel, bár a településen – szemben a tavaszi választásokkal – sem a plakátjaival, sem a kampánybuszával egyáltalán nem lehet találkozni. A Fidesz–KDNP indulója, Farkas Attila volt alpolgármester és a párt jelöltjei viszont járják a várost; a pásztóiak szerint még az sem elképzelhetetlen, hogy a listás erőpróbán minden képviselői helyet ők nyernek el. Az MSZP, sőt egyetlen balliberális párt sem állít se képviselő-, se polgármesterjelöltet; a Nők Civilben Egyesület, valamint a Munkáspárt egy, míg a Jobbik két képviselőjelölttel vág neki a választásnak.

A Fejér megyei Felcsúton – ugyancsak augusztus 12-én – csupán új polgármestert választanak, ugyanis Mészáros Lőrinc nagyvállalkozó lemondott a tisztségéről, hogy csak a vállalkozásaira tudjon koncentrálni. Orbán Viktor miniszterelnök szülőfalujában az eddigi polgármester a Fidesz–KDNP-s Mészáros László Istvánt támogatja, míg az ellenzéki Kétfarkú Kutya Párt „poénból”, valamint, hogy megtévesszék a szavazókat, Mészáros László János néven indít „független” jelöltet. 

 

A XV., A X. KERÜLET ÉS SZOMBATHELY

Ritka az olyan önkormányzat az országban, amelyet a baloldal irányít. A XV. kerületben, Rákospalota–Újpalotán ez a helyzet. A 2014-től ismét helyi polgármesterként dolgozó DK-s (korábban MSZP-s) Hajdu Lászlót tavasszal egyéni parlamenti képviselővé választották. 

Az időközi megmérettetésen a Fidesz–KDNP jelöltje a 2010 és 2018 közötti országgyűlési képviselő, 2010 és 2014 közötti polgármester László Tamás lesz. A baloldal Németh Angéla, jelenlegi alpolgármestert indíthatja, aki a helyi Rászorulókat Támogatók Egyesületének az elnöke, baloldali jelöltként jutott a testületbe 2014-ben. Nagy kérdés, hogy a városrészben a Fidesz–KDNP tud-e olyan sikert aratni, mint nemrég a VIII. kerületben, hiszen az elmúlt években is belső feszültségekkel volt terhelt a helyi szervezet, két képviselőjüket kizárták a pártból. Ettől függetlenül forrásaink szerint a kormányoldalnak az ellenzék tragikus országos helyzete miatt nagy esélye van arra, hogy elnyerje a polgármesteri széket. Amennyiben László nyer, olyan szituációba kerülhet, hogy az egykori két fideszes párttársa miatt kisebbségben kellene irányítania egy éven keresztül a városrészt. 

Kőbányán – amely korábbi munkáskerületből mára fideszes, jobboldali városrész lett – a 6-os körzetben, a fideszes Gazdag Ferenc lemondása miatt kell választást tartani. Egyelőre egy jelölt neve sem nyilvános, de az ellenzék itt is összefogásban gondolkodik. Az viszont tény, hogy bármi lesz is az eredménye a megmérettetésnek, a képviselő-testületi többséget nem befolyásolja: a Fidesz–KDNP négy éve minden egyéni körzetet megnyert, a polgármester is kormánypárti Kovács Róbert személyében. Az ellenzék mindenesetre itt sincs könnyű helyzetben, ugyanis az országgyűlési választásokon elért országos fideszes siker, illetve a jobboldali városvezetés teljesítménye Kőbányán is újra egyértelműen a kormányoldalnak kedvez. És ebben az értelemben teljesen mindegy, hogy valamelyik párt tagját indítják a kerületben, vagy épp egy „független–közös” jelöltet. 

Ősszel, október 14-én lesz még egy nagyon fontos, szimbolikus jellegű időközi önkormányzati választás Szombathelyen. Az MSZP-s Czeglédy Csaba ugyanis – előzetes letartóztatása miatt – egy éven keresztül nem jelent meg a képviselő-testület ülésein, ezért a körzetében új képviselőt kell választani. A volt alpolgármester, az MSZP és a helyi baloldal egykori erős embere, a szocialisták, valamint Gyurcsány Ferenc és a DK sajtópereinek ügyvédje iskolaszövetkezetének adócsalási ügye miatt került előzetes letartóztatásba. Czeglédynek, a nyugat-magyarországi MSZP és a baloldal legfőbb szervezőjének és kampányemberének kidőlése a sorból nagy veszteség a Szombathelyen még 2014-ben is jól szereplő összefogásnak. (A 14 egyéni körzetből hetet nyert el a baloldal – a szerk.) A Fidesz–KDNP egy helyi értelmiségi indításában gondolkodik, míg a szocialisták részéről felmerült az expolgármester, volt országgyűlési képviselő Ipkovich György – Czeglédy bizalmasának – jelölése. E választás bizonyosan az országos sajtóban is nagy hírverést kap majd, hiszen Czeglédy az MSZP egyik szimbolikus alakja volt éveken keresztül.  

 

ELLENZÉKI KUDARCSOROZAT

Már a tavaszi országgyűlési választás nagy pofont jelentett az ellenzéknek, majd a nyáron megtartott eddigi időközi megmérettetések egy lórúgással is felértek a számukra. Pedig próbálkoztak független jelölttel például a józsefvárosi polgármester-választáson, az V. kerületben, valamint Miskolcon és Békéscsabán is. De sehol sem jött be a februári, hódmezővásárhelyi siker, nem született egy újabb Márki-Zay Péter. Mind a négy körzetben a Fidesz nyert, nagy fölénnyel. Sopronban az MSZP önállóan indult, de ez sem vezetett eredményre, Veszprémben a baloldali ellenzék inkább már el sem indult, ugyanúgy, ahogy Szerencsen sem. A Jobbik mindeközben a helyi politizálásból is teljesen kivonta magát – amivel hallgatólagosan a baloldalt támogatták –, a lépést anyagi okokkal indokolták. Összességében tehát elmondható, hogy az ellenzék nem találja a kormányoldal politikájának ellenszerét. Nem úgy fest, hogy az augusztusi, szeptemberi és októberi időköziken megváltozna ez a helyzet. 

 

Borítófotó: Mészáros Lőrinc a vállalkozásai miatt mondott le a polgármesterségről. Felcsúton a fideszes Mészáros László ellen a Kétfarkú Kutya párt „függetlenje”, Mészáros László indul. Csak úgy, a poén kedvéért?; Dömsödi Gábor volt pásztói polgármester egy traktorostalálkozón. „Függetlenből” LMP-s lett az országgyűlési választásra, nagyot bukott. Most újra „függetlenként” indul. Követhetetlen politikai pálya

Ezek is érdekelhetnek

További híreink